Jak na správné mytí rukou | Moje zdraví

Jak na správné mytí rukou

Jak na správné mytí rukou
Autor: MEDICAL PROTECT
28. ledna 2022 • 00:00
Prezentace klienta • 

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou ruce hlavními cestami přenosu zárodků a patogenů. Právě tak jednoduchý úkon jako mytí rukou patří k jedněm z nejdůležitějších opatření, jak zamezit nebo alespoň zpomalit šíření infekce a zachovat si dobré zdraví.

Odmala nás všechny učili, že se po návštěvě toalety a před konzumací jídla mají mýt ruce. Je v nás pevně zakořeněno přesvědčení, že hygiena rukou je důležitá. Přesto na ni často zapomínáme a s pandemií koronaviru se navíc ukázalo, že celá řada lidí neví, jak si ruce správně mýt, aby tento úkon měl kýžený efekt.

Mytí rukou snižuje šanci na infekci COVID-19 o 36 %

Mytí rukou nabylo nového významu s příchodem pandemie koronaviru. Všude se vyrojily infografiky, videa a návody, jak si správně mýt ruce. Není to náhoda – podle výzkumu UNICEF se správným mytím rukou může snižovat riziko infekce covidem o plných 36 %. V našich končinách, kde je dostatek vody, je mytí rukou nejefektivnějším a zároveň nejjednodušším způsobem, jak předcházet nemocem.

V jakých případech se vyplatí umýt si ruce? Valná většina lidí se s sebou naučila nosit lahvičku dezinfekčního gelu, který slouží jako „rychlá záchrana“ například po cestě hromadnou dopravou. Vysoce kvalitní gely seženete například u firmy MEDICAL PROTECT, s. r. o. Řádné umytí rukou mýdlem a teplou vodou byste ale neměli podceňovat a vyplatí se vědět, kdy byste mu měli chvilku věnovat. Ruce byste si měli umýt vždy, když máte pocit, že je máte špinavé. Platí to i v situaci, kdy jste sahali buď na něco špinavého, nebo na něco, u čeho si nejste jistí, zda to bylo předem umyto (platí převážně u ovoce a zeleniny). Důležité je také umýt si ruce poté, co saháte na zvíře a samozřejmě vždy, když použijete toaletu.

V současné době je také vhodné zintenzivnit svou rutinu a hygieně rukou se věnovat například i po smrkání, kašlání a kýchání, po návštěvě zdravotnického zařízení či ordinace lékaře, po každém příchodu domů z venku, po manipulaci s penězi, po použití nákupního vozíku a také po vynesení odpadků.

Jak a čím si správně mýt ruce

Pro eliminaci všech stop koronaviru nestačí si jen ruce rychle opláchnout vodou. Je zapotřebí umýt si ruce opravdu důkladně, a to po dobu alespoň 40–60 vteřin. Používejte kvalitní dezinfekční mýdlo, které je vhodné pro časté mytí a je tak účinné a šetrné zároveň. K tomuto účelu se hodí například mycí emulze pro časté mytí rukou.

Na mokré ruce naneste dostatek mycí emulze a důkladně umyjte veškerý povrch rukou až po zápěstí, včetně hřbetu rukou, prostoru mezi prsty a pod nehty. Poté ruce řádně opláchněte a osušte. Tento postup opakujte při každém mytí rukou.

Nyní tedy už víte, jak často, jakým způsobem a jakými prostředky si ruce správně mýt, abyste maximalizovali účinek tohoto úkonu a zamezili šíření infekce. Teď už jen stačí teorii aplikovat do praxe.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.