Holit, nebo neholit intimní partie? Dejte si pozor na zdraví vaší vaginy!
I ochlupení v okolí pohlavních orgánů je něco, co podléhá trendům. Chloupků se zbavujeme buď úplně, nebo jim ponecháváme minimum prostoru. Je to správné, nejsou ale také k něčemu dobré?
Když nám chloupky tak úporně rostou, asi také mají plnit nějakou funkci. Sepsali jsme pár nejpádnějších důvodů, proč nám je příroda nadělila.
Ochranný „polštář“
O svém ochlupení v intimních partiích musíte podle některých lékařů přemýšlet jako o jakémsi ochranném „polštáři“. Pomáhá totiž odrazit bakterie a nežádoucí patogeny od vstupu do vaginální oblasti. Díky tomu je u vás pak mnohem menší šance propuknutí například kvasinkové infekce. I přesto si ani odborníci nejsou zcela jisti, proč toto ochlupení existuje. Podle některých prý udržuje naše pohlavní orgány teplé a je také jakousi poduškou při sexu a dalších aktivitách, které vyvíjejí tlak na vaginu.
Feromony přilákají partnera
Je tu ale i jeden důvod, který jsme zdědili po našich předcích. Ochlupení zachycuje také feromony, což jsou sexuální pachy tvořené tělními chemikáliemi, které lákají partnera. Takže zapomeňte na parfémy a nechte si narůst chlupy – samozřejmě žertujeme, ale přece jen berte tento poznatek i trochu seriózně.
Co je na hlavě, je i dole?
Chloupky narostou v průměru o 0,5 milimetru denně. Tempo růstu se ale mění v souvislosti s věkem a hormonálními hladinami. Přibrzdit ho mohou i některá onemocnění a léky. Faktem také je, že barva vašich vlasů a chloupků v intimních místech může být rozdílná. Stává se to díky nepatrným rozdílům v množství melaninu, který jim dodává barvu.
Bariéra proti bakteriím
Více než 83 procent žen v USA si chloupky kolem pochvy vyholuje. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného v časopise JAMA Dermatology. Z nich 60 % pak tvrdí, že to dělají hlavně z hygienických důvodů. Podle dalších studií prý ale vůbec nezáleží na tom, zda se holíme, či nikoli. Důležité je udržet intimní místa suchá a bez potu. Když ale chloupky odstraníte, zmizí i účinná bariéra proti bakteriím.
Rizika voskování a holení
Depilace voskem má v porovnání s holením samozřejmě mnohem lepší účinek. Ale pokožku si jím celkem hodně podráždíme. To vede k infekci a tvorbě červených pupínků, které se mohou vyvinout v abscesy. Kůže v intimních místech je obzvláště citlivá. Pokud dáváte přednost holení, vždy se ujistěte, že máte žiletku pořádně umytou a dezinfikovanou. I v tomto případě může totiž dojít k podráždění pokožky a folikulů – tedy míst, odkud chlupy vyrůstají.
Děláme to kvůli sexu?
Jeden průzkum, zveřejněný v americkém časopise Journal of Men‘s Health, odhalil, že více než 55 % žen se „tam dole“ holí kvůli sexu. Tři čtvrtiny mužů ve věku od 25 do 34 let říkají totéž. Průzkum publikovaný v časopise Journal of Sexual Medicine zase odhalil, že 21 % žen se domnívá, že se to líbí jejich partnerovi a 60 % mužů přiznává, že dávají přednost partnerkám, které jsou „vyholené“.