Růže – příčiny, příznaky a léčba onemocnění kůže | Moje zdraví

Růže

Erysipel (růže) je infekční onemocnění kůže a podkoží s celkovými projevy. Původci jsou v drtivé většině případů bakterie z rodu streptokoků, výjimečně i stafylokoky, které se dostanou do kůže a v daném místě pak způsobí místní zánět. Nejčastěji bývají postiženy dolní končetiny, ale může zasáhnout i obličej.

Onemocnění většinou vzniká v již oslabeném organismu – pacient tedy trpí nějakým jiným onemocněním – může se jednat o obyčejnou chřipku, angínu či těžší nachlazení, ale také například AIDS. Onemocnění postihuje více ženy než muže, ohroženější jsou také malé děti a senioři.

O dalších nemocech kůže si přečtěte ZDE.

Infekce se většinou dostane do kůže skrz řezné ranky či jiná poranění kůže – oděrky, hmyzí kousnutí či místo hojícího se chirurgického zákroku.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Inkubační doba

Několik hodin až dva dny.

Příznaky

Vysoká teplota, zimnice, třes, nevolnost, zažívací potíže, zvracení, zarudlá, červená a bolestivá kůže, otok.

Léčba

Uzdravení trvá delší dobu, až několik týdnů k úplnému vyhojení a zklidnění. Podávají se léky, postižená místa se chladí za pomoci obkladů a mažou mastí. Otok je možno zmírnit i rehabilitačními cvičeními a lymfatickou masáží.

Léky

Antibiotika – penicilin, masti s ichtyolem.

Bylinky

Účinný je silný odvar ze slézu lesního. Používají se jak listy, tak i květ v sušeném nebo čerstvém stavu. Do odvaru se pak namáčejí obklady, které se přikládají na růží postižená místa.

Vyšetření

Vyšetření na přítomnost a závažnost zánětlivého procesu v těle (CRP).

Možné komplikace

Nejčastější komplikací je recidiva onemocnění (asi u 20 % pacientů). V těžších případech infekce může být pacient i hospitalizován. Vzácnější komplikace představují zánětlivé změny na srdci, kloubech a ledvinách. Při lokalizaci růže na obličeji může být komplikací zánět mozkových blan.

Prevence

Především je potřeba vyhýbat se rozvoji rizikových faktorů (zaléčit záněty nosohltanu způsobené streptokoky a podobně, ale také různá poranění).

Kdy jít k lékaři

Při výskytu bolestivého zarudlého ložiska provázeného teplotou a celkovou schváceností.

Nenašli jste, co jste hledali?imunitakůžeekzématopický ekzémvyrážka

 

 

Autor: Marie Bezděková
 

Nejnovější články

Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.