Atopický ekzém | Moje zdraví

Atopický ekzém

Atopický ekzém je kožní zánět většinou alergického původu. Podnětů, které tento ekzém vyvolávají, může být celá řada. Může být také vyvolán nealergicky, třeba přílišnou suchostí kůže. Jde o onemocnění celoživotní, kdy se střídají období klidu a období „vzplanutí“ se silným výskytem ekzému. Není přenosný, není proto třeba se bát nákazy.

Nemoc je stále častější spolu s větším znečištěním životního prostředí. Vliv na ni má také strava a dědičnost.

K atopickému ekzému se často připojují další alergie, jako jsou senná rýma, astma, záněty spojivek, záněty dutin, kopřivka nebo migréna.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Kůže

Začíná se objevovat v kojeneckém věku, zpravidla ve třech měsících. Nejprve na obličeji, rukou a nohou s postupným šířením na celé tělo. Sklon k ekzému se většinou dědí, nemusí se však vždy projevit. Spouštěč se může objevit až ve vyšším věku. Na spuštění atopického ekzému má vliv také psychická kondice, množství stresu v životě.

Příznaky atopického ekzému

Atopický ekzém má různé projevy, někdy se pozná od běžné vyrážky či alergie dost těžko. Objevují se svědící, začervenalá, šupinatá ložiska na obličeji, posléze na rukou a nohou. Může být i zcela nepatrný, jako například na bříškách prstů nebo za ušima. Vzniká hlavně v ohybech kůže a zpočátku velmi svědí, škrábáním se pak do kůže dostane infekce, což ekzém ještě zhorší. Šupinkatá ložiska se odlupují.

Podívejte se do galerie, jak vypadá atopický ekzém:

Léčba atopického ekzému

Léčbu stanoví dermatolog podle míry zasažení organismu. Základním lékem jsou antihistaminika, která však nezabírají vždy. V závažnějších formách předepíše lékař kortikoidy, což jsou hormonální přípravky ve formě mastí, mlék a krémů. Podávají se krátkodobě a pouze na postižená místa, protože mají nepříznivé vedlejší účinky. Zbytek kůže se pak musí pravidelně dvakrát denně promašťovat. K doléčení se pak předepisuje zinková pasta.

Pokud se zjistí, že byl ekzém způsoben nějakou potravou, je na místě zahájit dietní opatření. Vhodné jsou také olejové koupele. Je nutné vyvarovat se používání parfémů a obyčejných mýdel.
Někdy lékař může předepsat fototerapii, což je aplikace (celková nebo lokální) neionizujícího elektromagnetického záření na kůži. Musí být pravidelná alespoň měsíc třikrát týdně.

Léky

Při léčbě se používají antihistaminika, kortikoidy lokálně, zinková pasta, promašťovací krémy a mléka, například  Excipial, Ung, Linola, Lipobase.

Bylinky

Pomáhají zejména masti z měsíčku, heřmánku, aloe vera, canabisu.

Homeopatika

Při homeopatické léčbě atopického ekzému je možné vyzkoušet následující přípravky, při výběru by vám měl pomoci zkušený homeopat: Arsenicum album, Calcarea carbonica, Graphites, Lycopodium clavatum, Mrcurius solubilis, Natrium muriaticum, Sulfur.

Domácí léčba a babské rady

Upřednostňujte sprchu před koupáním, volte vhodná protialergická nevysušující mýdla. Po každém sprchování či koupeli pokožku důkladně namažte. Snažte se pobývat v nealergizujícím prostředí, atopický ekzém ustupuje při pobytech u moře a na sluníčku.

Doporučuje se nosit vzdušné oblečení z bavlny, naopak nepoužívat vlněné látky a umělá vlákna a prát prádlo ve speciálních prášcích pro alergiky a atopiky.

Očkování

ne

Délka léčby

CeloživotníNěkdy se daří potlačit příznaky a nemoc téměř vymizí
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Vyšetření

Lékař prohlédne vaši kůži a může vás poslat i na alergologické vyšetření, kde se zkoumá reakce organismu na různé alergeny pomocí malých vpichů v kůži.

Možné komplikace

Komplikaci způsobují zejména infekce způsobené většinou škrábáním. Může se například přidat druhotná bakteriální infekce způsobená zlatým stafylokokem, infekce virem oparu nebo bradavice.

Prevence

Prevencí je pouze zdravé životní prostředí. U kojenců je to vyloučení některých alergenů ze stravy matky. Stejně tak u dospělých atopiků, ekzém se zlepší, pokud najdete zdroj alergie a vyhnete se mu. Vyloučením alergenu dojde k ústupu onemocnění do klidové fáze.

Kdy jít k lékaři

Při výskytu svědících červených, šupinkatých skvrn na kůži.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.