Chlamydie | Moje zdraví

Chlamydie

Chlamydie jsou mikroorganismy, které v našem těle způsobují infekci. Jde o velmi nakažlivé onemocnění. Chlamydie mohou napadat pohlavní orgány, dýchací cesty i plíce, případně i jiné ústrojí.

Infekce bakterií Chlamydia trachomatis patří mezi nejrozšířenější pohlavní choroby. Trpí jí až 15 % sexuálně aktivní populace. Napadá pohlavní orgány a přenáší se primárně nechráněným pohlavním stykem. Velmi vzácně může k nákaze dojít ale i používáním stejného prádla, ložního prádla, ručníků nebo ve společných prostorách, jako jsou sauna, bazén, společné sprchy apod.

Příznaky

Většina nákaz probíhá asymptomaticky, tedy bezpříznakově. Pokud se ale projevuje, u žen je to výtokem, svěděním, bolestí při pohlavním styku a občas také lehkým krvácením mezi periodou, bolestí v podbřišku či pálením při močení. Prvním vodítkem můžou být bolestivý vřídek na genitálu, zduřelé mízní uzliny v tříslech nebo horečka a zimnice. Pokud je onemocnění dlouhodobě neléčeno, může dojít k infekci děložního čípku, dělohy a vaječníků. Neléčená infekce chlamydiemi může vést k neplodnosti.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

pohlavní orgány, dýchací cesty, plíce

U mužů jsou projevy podobné – bolest a pálení při močení, časté močení malého množství moče. Komplikací může být zánět nadvarlete – epididymitis.

Chlamydie mohou napadat i dýchací ústrojí. Chlamydia pneumoniae je jedna z nejčastějších a zároveň nejnebezpečnějších infekcí. Přenáší se kapénkovým přenosem (kýcháním, kašláním apod.) a nebezpečná je zejména, protože se těžko rozpoznává, je totiž lehce zaměnitelná s jinými infekcemi. Lékaři na ni musí pomýšlet téměř vždy, protože má podobné symptomy jako obyčejné nachlazení, chřipka, angína či zánět průdušek. Vyvolává takzvané atypické pneumonie – tedy zápaly plic.

Projevuje se škrábáním v krku, dráždivým kašlem, častou únavou, bolestmi hlavy, zimnicí a pocením.

Léčba

U chlamydií se nespoléhejte na babské rady, ale raději se již při prvním podezření svěřte do péče lékařů, předejdete tak závažným komplikacím a dalšímu šíření vysoce infekčního onemocnění.

Léky

Jedinou ověřenou léčbou při potvrzení infekce chlamydiemi je okamžité nasazení antibiotik. Ta sice infekci úplně nevyléčí, ale zahubí a utlumí většinu zárodků, a usnadní tak organismu, aby se s nimi vypořádal. Antibiotika se zpravidla berou tři týdny a je nezbytné je dobrat celá.

Po dobu léčby Chlamydia trachomatis se zdržte pohlavního styku, a to až do úplného vyléčení, zpravidla týden po dobrání antibiotik.

Vyšetření

Pokud máte podezření na chlamydie po nechráněném pohlavním styku, obraťte se na gynekologa (ženy), případně urologa (muži). Ten provede stěr poševního čípku, u mužů stěr ústí močové trubice, a pošle jej na rozbor. Je třeba vyšetření obou sexuálních partnerů, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce.

Vyšetření na plicní chlamydie se provádí testem vzorku krve.

Inkubační doba

1 až 3 týdny

Očkování

ne

Délka léčby

závisí na rozsahu a formě onemocnění

Prevence

Jedinou prevencí je chráněný pohlavní styk. Zvláště při časté změně sexuálních partnerů používejte latexové kondomy. Dbejte na intimní hygienu a používejte jen vlastní ručníky. V případě infekce plic, kdy je vyvolavatelem chlamydia pnemoniae, je prevencí omezení pobytu v místech s vyšší koncentrací obyvatel, samozřejmou podporou je zdravá životospráva a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.