Kapavka - příznaky, projevy, léčba | Moje zdraví

Kapavka

Kapavka (gonorrhoea) je vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění přenášející se pohlavním stykem. Projevuje se hnisavým výtokem u mužů nejčastěji v močové trubici, odkud se může šířit do prostaty, semenných váčků, nadvarlat, u žen nejčastěji v děložním čípku, ale také v močové trubici, v děloze a může se šířit i do orgánů malé pánve. Patří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné nemoci na světě.

K přenosu dochází nejčastěji pohlavním stykem, a to jak vaginálním, orálním i análním. Velmi zřídka může dojít k nákaze kapavkou i nepohlavní cestou. Jednou z možností je nákaza dítěte během porodu od infikované matky – kapavka se pak může projevit hnisavým zánětem v oku.

Příznaky kapavky

Kapavka se projevuje hnisavým zánětem sliznic u pohlavních orgánů a orgánů vylučovacího ústrojí.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

pohlavní ústrojí, hltan, oči

Až u poloviny žen může kapavka probíhat bez příznaků, nicméně i žena bez příznaků onemocnění může šířit dál. U žen se většinou tato nemoc projevuje vaginálním výtokem, může také zapříčinit krvácení mezi menstruacemi nebo krvácení po pohlavním styku. Projevuje se také pálením a řezáním při močení. V oblasti stydkých pysků může dojít k infekci Bartholiniho žlázky a tvorbě malých bolestivých hnisavých váčků. Neléčené onemocnění může způsobit zánět děložní sliznice a vejcovodů. Ten už bývá doprovázen bolestí a horečkou a pokud by zůstal neléčený, může vést ke komplikacím při těhotenství až k neplodnosti.

U mužů jsou projevy doprovázeny obtížemi při močení, pálením a svěděním v důsledku přítomnosti bakterií v močové trubici, odkud se často šíří dále ke konečníku nebo k oblasti varlat a prostaty. Ústí močové trubice bývá zarudlé, pro kapavku je také typický běložlutavý výtok. Pokud se zánět rozšíří až na varlata, projeví se zčervenáním a může způsobit neplodnost.

Kapavka se u obou pohlaví může projevit i v konečníku, a to například svrběním, výtokem nebo krvácením z konečníku.

Infikována může být i ústní část hltanu, tam se nemoc projevuje podobně jako angína, tedy hnisáním a tvorbou hlenu.

Neléčená infekce se může rozšířit i do krevního oběhu, kde může způsobit záněty kloubů nebo kožní vyrážky.

Inkubační doba

2–14 dnů.

Léčba

Léčba kapavky, vzhledem k její veliké infekčnosti, je povinná. Po prvotních příznacích je nutné vyhledat lékaře a podrobit se vyšetření a co nejrychlejšímu podání léků. Okamžité léčbě se musí podrobit i sexuální partner. Jelikož se jedná o infekční onemocnění vyvolané bakteriemi, jsou nasazena antibiotika. Je důležité dbát na pokyn lékaře a ohlídat si správné dávkování a délku užívání antibiotik. Po konci užívání antibiotik se za 24–48 hodin provádí zhodnocení úspěšnosti léčby vyšetřením a další dvě závěrečná vyšetření v týdenních intervalech. Během léčby je nutné vyvarovat se sexuálnímu styku kvůli možnému šíření nákazy.

Léky

Lékař předepisuje přesné dávkování některých antibiotik, jako jsou cefixim, ceftriaxon nebo ofloxacin.

Domácí léčba a babské rady

K doléčení kapavky může pomoci čaj z plodu jalovce, listu ořešáku a natě z třezalky. Denně vypijte 3 šálky, vždy s jednou lžičkou směsi. Čaj napomáhá zklidnit pohlavní orgány po nemoci.

Inkubační doba

2-14 dnů

Délka léčby

cca 10 dníasi 4 měscíe následují nutná kontrolní vyšetření
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Vyšetření

Potvrzení, že se jedná o kapavku, lze ověřit několika způsoby, často kombinací několika vyšetření. Bakterie lze odhalit barvícími vzorky, což zahrnuje výtěr z postižené oblasti, dochází k obarvení vzorku a jeho prozkoumání pod mikroskopem, avšak tento test je spolehlivější spíš u mužů nežli u žen. Častěji se používají močové výtěry pro potvrzení výskytu genu bakterie v moči. Provádí se také kultivační test. Před nasazením léčby se obvykle provádí krevní odběr na možnou nákazu virem HIV, případně na přítomnost množství protilátek v těle, toto vyšetření se opakuje 4 měsíce po ukončené léčbě.

V těhotenství

Kapavka je velmi nebezpečná v období těhotenství. V případě nákazy těhotné ženy hrozí infekce plodové vody s možností jejího předčasného odtoku. Zvyšuje pravděpodobnost potratu nebo předčasného porodu. Během porodu může být dítě od nemocné matky nakaženo –  onemocnění se projeví zánětem očí a může způsobit až slepotu.

Možné komplikace

Komplikací bývá zasažení močových cest nebo infekce konečníku a rozšíření do trávicího ústrojí. V případě neléčení kapavky jsou po delší dobu příznakem bolesti břicha a v případě pohlavního styku i nepříjemná bolest v intimních partiích, stále s rizikem přenosu nákazy.

 

Trvalé následky

Při neléčení se můžou bakterie kapavky rozšířit u žen do dělohy a vejcovodů a způsobit pánevní zánětovou nemoc, která může zapříčinit neplodnost ženy nebo mimoděložní těhotenství. U mužů se může dostat do oblasti nadvarlat a také způsobit neplodnost. Je možné i zanesení infekce do očí.

Prevence

Prevencí je chráněný pohlavní styk (s kondomem) a pohlavní styk se stálým partnerem.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.