Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Očkování proti covidu: Výhody a rizika, které čekají každého z nás

 • Očkování proti covidu: Výhody a rizika, které čekají každého z nás
  Autor: istock.com
  29. května 2021 • 06:00

  Kolem očkování proti koronaviru COVID-19 u nás stále kolují mýty, které nemusí být úplně pravdivé. Právě na jejich základě se ale lidé často rozhodují o tom, jestli si vakcínu nechat aplikovat, nebo ne. Jaké výhody a nevýhody tedy očkování přináší a které převažují? Máme pro vás podrobné informace. 

  Výhody očkování

  Jako první se zaměřme na to pozitivní. O společenských výhodách očkování proti koronaviru se dočteme téměř všude: Očkovaní se nemusí pravidelně testovat před návštěvou kulturní akce, svatby, nemocnice nebo dovolené v zahraničí. Mnohem důležitější jsou ale zdravotní výhody očkování.

  Video se připravuje ...
  Lidem bude stačit první dávka očkování k výhodám, uvedl ArenbergerVIDEO 

  Na ty stále upozorňuje Ministerstvo zdravotnictví, jeho přínos ale shrnulo i americké CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí). Mezi nejdůležitější přínosy očkování patří:

 • Horečka a/nebo zimnice

  Ukazuje se, že všechny vakcíny, které máme v Česku k dispozici, jsou bezpečné a účinné při prevenci COVIDu-19. Před uvedením na trh procházejí rozsáhlými klinickými testy na desítkách tisíc dobrovolníků pod lékařským dohledem. Všechny vakcíny před tím, než se dostanou do Česka, musí být registrovány Evropskou registrační agenturou (EMA), tím je zaručena jejich bezpečnost a účinnost.

  Pokud se necháte očkovat, neznamená to, že koronavirus nechytíte. Může se to stát, ale téměř jistě budete mít žádné nebo jen minimální příznaky a stejně tak budete jen minimálním rizikem pro své okolí. V případě, že patříte do ohrožené skupiny, budete mít větší jistotu, že průběh vašeho onemocnění bude jen mírný.

 • Nevolnost

  COVID-19 může vyústit ve vážné, život ohrožující komplikace a neexistuje způsob, jak zjistit, jak na něj vaše tělo zareaguje. Pokud tedy onemocníte, můžete virus rozšířit na přátele, rodinu a další ve svém okolí, které tím v nejhorším případě ohrozíte na životě. Jedinou opravdu účinnou ochranou proti takové situaci je očkování. 

 • Bolest svalů

  Ačkoli by se mohlo zdát, že rozhodnutí se (ne)očkovat je soukromým rozhodnutím každého jednotlivce, není to tak docela pravda.

  Nošení respirátorů, dodržování bezpečné vzdálenosti a mytí rukou sice pomáhá snížit riziko vystavení viru nebo jeho dalšího šíření, ale jak jsme se už několikrát přesvědčili, nestačí to. 

  Rostoucí množství důkazů naznačuje, že u plně očkovaných lidí je méně pravděpodobné, že budou nakaženi, aniž by se u nich projevily příznaky, a že rozšíří virus na ostatní. To samozřejmě přispěje k zastavení pandemie, což vyžaduje použití všech nástrojů, které k tomu máme k dispozici. „Očkování proti COVIDu-19 v čase pandemického ohrožení nejenom naší země a Evropy, ale lidstva na celé naší planetě považuji za výraz solidarity se všemi spoluobčany,“ říká ředitel Biologického centra Akademie věd ČR prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc. 

 • Otok obličeje

  V médiích kolují informace o vedlejších účincích vakcín (viz níže), které vás můžou potkat. To je samozřejmě pravda, důležité ale je, že většinou nejsou nijak závažné a především: Nežádoucí účinky mívají i vakcíny proti jiným onemocněním, ale nikdy nejsou dlouhodobé. COVID-19 naopak může zanechat vážné následky nákazy a některé pacienty dokonce ohrozit na životě.

  Nevýhody očkování

  Mezi největší nevýhody očkování proti koronaviru patří samozřejmě již zmíněné vedlejší účinky, které se u vás po aplikaci vakcíny můžou projevit

  Podle dosavadních zjištění mají všechny podávané typy vakcín podobné vedlejší účinky, což znamená, že byste se neměli vyhýbat jednomu určitému druhu. Všechny jsou bezpečné a účinné a předem ani nemůžete vědět, jestli u vás vůbec nějaké vedlejší účinky vyvolají.

  Myslete ovšem na to, že některé z vedlejších účinků mohou být i pozitivní. Horečka, zduření lymfatických uzlin a zimnice jsou známkou toho, že vakcína spustila váš imunitní systém, aby vytvořil účinnou obranu proti COVIDu-19. „Čím větší je imunitní odpověď vašeho těla, tím pravděpodobněji budete mít pocit, že máte onemocnění podobné chřipce,“ říká profesorka medicíny a ředitelka klinických studií infekčních nemocí na University of Chicago Kathleen Mullane.

  Mezi oficiální vedlejší příznaky podle CDC (americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) patří zejména:

 • Závrať

  „Můžete očekávat, že v místě vpichu injekce budete pociťovat lokalizovanou bolest nebo zvýšenou citlivost,“ upozorňuje profesorka Mullane. Také můžete zaznamenat zarudnutí nebo otok v místě vpichu jehly do kůže, ale oba jevy brzy vymizí. Asi 70 až 80 % lidí pociťuje bolest paže po celý den, kdy byli očkováni. Pokud vás to obtěžuje, CDC radí chladit citlivé místo studeným obkladem.

  Vše o registraci k očkování čtěte zde.
  O tom, jaké vakcíny jsou u nás k dispozici, čtěte zde.

 • Mozková mlha

  Tento vedlejší účinek se zdá být podobný předchozímu bodu, ale ve skutečnosti se liší. Dochází k němu 5 až 7 dní po očkování, kdy vás rameno začne svědit a zčervená. Červená léze může být velká od 2,5 až po 13 centimetrů. Lékaři si nejsou jistí, proč k tomu dochází, ale může to být tím, že se účinná látka z vakcíny přesunula ze svalu do okolní měkké tkáně. Další teorie tvrdí, že covidové rameno je kožní alergická reakce na očkovací látku. Tento jev se ale vyskytuje u malého procenta lidí.

  Aktuální informace o koronavirové situaci v Česku najdete zde.
  V Česku zemřelo po očkování několik lidí. Více čtěte zde.

  Na covidové rameno zabírají antihistaminika nebo lokální aplikace kortizonu proti svědění. Pokud se u vás tento vedlejší účinek objeví po prvním očkování, zvažte v tom příštím aplikaci vakcíny do druhého ramene.

 • Znepokojivé sny

  Tento vedlejší účinek se nejčastěji objevuje po aplikaci vakcíny Moderna (asi u 1 z 10  lidí). K otoku dojde u uzlin v oblasti podpaží poblíž místa vpichu. Příčinou otoku je náhlá rychlá tvorba protilátek proti infekci, které se v uzlinách tvoří. Zní to znepokojivě, ale není se čeho bát.

 • Bellova obrna

  Podle zjištění CDC se po první nebo druhé dávce vakcín Pfizer nebo Moderna u 30 % lidí objevila bolest hlavy, což je podle odborníků zcela normální jev. Pokud vás po očkování bolí hlava, můžete si vzít Ibuprofen nebo vyzkoušet lék proti bolesti s obsahem acetaminofenu (Tylenol).

  Jak vyzrát na bolest hlavy? Jde to i přírodní cestou: 

  Kompletní průvodce očkováním najdete zde.

  Únava

  únavě dochází především po očkování vakcínou Moderna nebo Pfizer, ale dochází k tomu i po vakcíně Johnson & Johnson. Nejlepší pro váš organismus je se únavě nebránit a častěji odpočívat.

  Link

 • Anafylaktická reakce

  Tento vedlejší účinek je výsledkem aktivace imunitního systému a vyskytuje se zhruba u 11 % očkovaných po první i druhé dávce Pfizeru nebo Moderny. Nejlepší je pít v takovém případě hodně tekutin, případně se poradit s lékařem o užívání aspirinu nebo acetaminofenu.

 • Ochráníte se před COVIDem-19

  Asi 20 % lidí v klinických studiích vakcíny Moderna trpělo po podání druhé dávky nevolností, což je dvojnásobek oproti první dávce. Pocit na zvracení není příjemný, ale naštěstí netrvá dlouho. Pokud můžete, odpočívejte, dopřejte si jen lehké jídlo (pokud máte hlad) a poraďte se se svým lékařem o případných lécích proti nevolnosti.

 • Ochráníte své okolí

  Nákaza COVIDem-19 může vyvolat bolest svalů, stejně jako vakcína proti němu. Vyskytuje se u 20 až 40 % lidí očkovaných Modernou a asi u 30 % případů vakcíny Johnson & Johnson. Jde o další projev imunitní odpovědi a u každého může být bolest různě silná.

 • Pomůžete zastavit pandemii

  Jde o velmi vzácný vedlejší účinek a týká se lidí, kteří si 2 týdny až 6 měsíců před očkováním nechali aplikovat výplně do rtů nebo tváří. Postvakcinační otok obličeje může být způsobený interakcí mezi imunitní odpovědí těla a samotnou výplní. Na snížení otoku se užívají antihistaminika.

 • Nehrozí vám dlouhodobé následky očkování

  Tímto jevem trpí asi 17 % lidí. Závratě byly třetím nejčastějším vedlejším účinkem, který zaznamenali lidé po podání vakcíny Moderna nebo Pfizer během prvního měsíce, kdy byly vakcíny v USA k dispozici.

 • Bolest v místě vpichu

  O mozkové mlze jako vedlejším účinku zatím neexistují žádné oficiální údaje, ale profesorka Kathleen Mullane má podezření, že to může souviset s bolestí hlavy, což je častější a známější vedlejší účinek očkování proti COVIDu-19.

 • Covidové rameno

  Sociální média jsou plná příspěvků od lidí, kteří tvrdí, že měli divné sny poté, co byli očkováni. Tento možný vedlejší účinek ovšem nebyl hlášen v klinických studiích. Znepokojivé sny ale mohou být i důsledkem psychických změn v samotné karanténě. Více čtěte zde.

 • Zduřelé lymfatické uzliny

  Bellova obrna je způsobena poškozením lícního nervu, což vede k dočasné slabosti nebo ochrnutí obličejových svalů. „Může to být důsledek traumatu, ale častěji k němu dochází v důsledku virové infekce samotného nervu,“ říká profesor neurologie Jason D. Hinman. Profesorka Mullane k tomu dodává: „Bellova obrna byla hlášena u 4 lidí ve studiích Pfizer a 3 ve studiích Moderna. To je méně než výskyt v běžné populaci.“ Z tohoto důvodu odborníci zatím nemohou říci, zda tento jev může být prokazatelně spojován s očkováním proti COVIDu-19.

 • Bolest hlavy

  Jde o potenciálně život ohrožující, závažnou alergickou reakci, která je mimořádně vzácným vedlejším účinkem vakcíny proti koronaviru. Byly zaznamenány pouze 4 případy na 1 000 000 dávek vakcíny Pfizer a 2 případy u vakcíny Moderna.

  Vše o anafylaktickém šoku čtěte zde.

  K nebezpečné reakci dochází do 30 minut od očkování. Mezi hlavní příznaky patří dušnost, kopřivka nebo otoky, svírání hrdla, závratě a mdloby. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Člověk, který má anafylaktickou reakci na první dávku, by již neměl dostat druhou.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.