Bellova obrna
Bellova obrna je poškození nervu na jedné straně tváře, což vyvolává závažné oslabení nebo paralýzu tvářových svalů.
Příčina nemoci není známá, vzniká spontánně pravděpodobně útlakem lícního nervu. Bývá spojována s přítomností několika dalších onemocnění včetně Lymské boreliózy, HIV, sarkoidózy a ušních infekcí.
Příznaky Bellovy obrny
Nemoc se projevuje poklesem postižené tváře a jejím znehybněním. Může se to objevit samo přes noc a stejně samo odezní během několika týdnů, výjimečně měsíců. Postižený nemůže někdy zavřít oko, trápí ho syndrom suchého oka a má problémy s přijímáním potravy v důsledku ochrnutí poloviny úst. Projevuje se také slintáním, bolestí ucha, cukáním obličejových svalů a bolestí hlavy.
Postihuje
Projevuje se
Léčba Bellovy obrny
Nemoc odezní sama, je třeba tlumit příznaky. Je nutné vyhledat lékaře, aby vám s jejich zvládnutím pomohl. Podle míry závažnosti se podávají kortikoidy a pokud je na vině zánětlivé onemocnění, tak je nutné doléčit i to.
Je třeba držet povrch oka zvlhčený pomocí očních kapek. Oko, které nelze zavřít, je třeba opatřit očním krytím spolu se speciální mastí, která udržuje postižené oko zvlhčené. Je vhodné nosit sluneční nebo dioptrické brýle, aby bylo oko chráněné před mechanickým poškozením během dne.
Proti bolesti se podávají analgetika (např. Ibalgin, Ibuprofen).
Délka léčby
několik dní až měsícůHomeopatika
Podává se Natrum muriatikum 30 C. Další postup konzultujte se zkušeným homeopatem.
Jak si pomoci sám
Člověk sám může pouze tlumit příznaky, chránit si postižené oko. Některé prameny doporučují využití alternativní medicíny, akupunktury a východního léčitelství.
Kdy navštívit lékaře
Lékaře vyhledejte při každém ochrnutí tváře, neschopnosti zavřít oko, bolestech hlavy nebo uší.