Tyhle signály vám dává tělo, když je příliš ve stresu. Máte je také?
Jak vypadá akutní stres, víme všichni: Někdo se potí, někomu buší srdce, někomu se sevře žaludek nebo začne špatně dýchat. Obří stres zažívá člověk v ohrožení života nebo třeba při ztrátě blízké osoby. Pak je tu ale takový ten každodenní, plíživý stres. Není tak výrazný, dramatický, nervy drásající, zato je tady s námi stále. A tím, že ho člověk tak dramaticky nevnímá, tak s ním také nic nedělá. Ale i tento stres má nepříznivý vliv na naše zdraví. Jak ho poznat a co s ním?
V současné době je ve stresu většina z nás. Tlak na to, aby toho člověk hodně stíhal, aby byl dokonalým partnerem, rodičem, zaměstnancem, byl dostatečně zajištěný, trávil kvalitně volný čas a to všechno ještě sdílel přes sociální sítě, je obrovský. A i když se proti tomu řada z nás snaží bojovat a nepodléhat, ne vždy si to uhlídá. Tu se přistihneme, že až moc řešíme práci nebo co si o nás kdo myslí.
Každodenní nenápadný stres ale škodí našemu zdraví úplně stejně jako ten viditelný a nepopiratelný. A první, co signalizuje, že je stresu na nás už opravdu moc, je naše tělo. Jaké příznaky si pohlídejte?
Akné
Jedním z nejviditelnějších způsobů, jak se dlouhodobý stres projevuje, je akné. Řada vědeckých studií dokazuje, že vyšší hladiny stresu a zhoršování akné spolu souvisejí. Objevuje se například u studentů před zkouškovým obdobím. Na vině mohou být například hormony nebo některé proteiny, které způsobují záněty. Jejich míra v těle se stresem stoupá, mazové žlázy se ucpávají a snáze zanítí.
Jiná teorie vychází z předpokladu, že stresovaní lidé se častěji dotýkají obličeje a tím si rozšiřují záněty a bakterie po obličeji. Každopádně stres zpomaluje hojení ran, takže i drobné nedokonalosti pleti budou během stresu zůstávat na vašem obličeji déle.
Bolesti hlavy
Časté bolesti hlavy jsou také jedním z typických příznaků stresu. Jednou z příčin může být například to, že během stresu lidé zatínají šíji a záda, což negativně ovlivňuje držení těla a může působit tenzní bolesti hlavy. Bolesti hlavy ze stresu jsou četnější a trvají déle než obvykle. Pokud tedy u sebe registrujete častější epizody bolení hlavy a také to, že jste museli přejít na silnější prášek, zkuste se zamyslet nad tím, jestli vás něco dlouhodobě nestresuje.
Nespavost
Některé studie zjistily, že chronická bolest může být spojena s vyššími hladinami stresového hormonu kortizolu. Další studie prokazují, že stres zhoršuje bolesti zapříčiněné jinými onemocněními, například revmatoidní artritidou. Někdy je těžké určit, co je příčina a co je důsledek. Každopádně každá chronická bolest zaslouží tlumit nejen léky, ale i pozornost směrem k vaší psychice.
Chronická bolest
Pokud prožíváme nějaké nepříjemné období, probouzení uprostřed noci s hlavou plnou těžkých myšlenek postihne většinu z nás. V období akutního stresu je jasné, co je příčinou – hádky s partnerem, nemoc blízkých, zkouškové období, nervozita z odletu na dovolenou... Chronický stres se ale na spánku podepisuje také – člověk hůře usíná, spánek má nekvalitní, porobouzí se unavený i po osmi hodinách spánku. Více o nespavosti čtěte zde.
Nevolnosti a pokažené zažívání
Typickým projevem chronického stresu je pak bolavý žaludek. Člověk zažívá pocity nevolnosti, plynatost, nechutenství, pálení žáhy, průjem nebo naopak zácpu, zvracení, aniž by tyto obtíže měly nějakou objektivní příčinu. Pokud lékařské vyšetření nic neobjeví a obtíže stále přetrvávají, bývá často na vině právě stres.
Změny libida
Stres má velký vliv na sexuální touhy u mužů i žen. Úzkost, která může mít nejrůznější příčiny (stres v práci, špatné vztahy, partnerské problémy, nízké sebehodnocení například v důsledku obezity a podobně) vede často ke snížení libida. Za snížením sexuální chuti může být i řada dalších jiných onemocnění nebo účinky některých léků. Pokud pociťujete změny ve vašem sexuálním chování a netušíte, jaký je důvod (například únava nebo přepracovanost), konzultujte svůj problém s lékařem.
Co s tím?
Jednoduché a účinné rady na to, jak se zbavit stresu ze současného života, neexistují. Základní informace o tom, co udělat jako první, najdete v tomto článku. Pokud i tak vaše obtíže přetrvávají, navštivte svého praktického lékaře.