5 tipů, jak se zbavit stresu. Pomohou drobné každodenní rituály | Moje zdraví

5 tipů, jak se zbavit stresu. Pomohou drobné každodenní rituály

5 tipů, jak se zbavit stresu. Pomohou drobné každodenní rituály
Meditace je jednou z relaxačních technik. • Autor: iStock.com
6. září 2023 • 06:00

Také se vám občas stane, že když si ráno nestihnete dát v klidu kávu, jste celý den pak jako na trní? Že jste o víkendu nestihli plánovanou procházku a máte pocit, že váš následující týden nebude stát za nic? A ještě máte výčitky, že jste na tom bledě, když vás rozhodí taková maličkost? 

Odborníci na to mají pohled právě opačný: Tyhle drobné rituály pomáhají člověku udržet vnitřní klid a bojovat proti stresu. Přinášíme tipy na takové, které vám ke klidu a vyrovnanosti určitě pomohou.

Poznáte, kdy si říci o pomoc? Podívejte se na video, poradí, co by vás mělo varovat:

Video se připravuje ...
Nejsi v tom sama: Pocity vlastního selhání nám brání požádat o pomoc a potom už bývá pozdě, tvrdí terapeutkaVIDEO 

Stres je v současné době nejčastějším spouštěčem civilizačních onemocnění. Bereme ho jako něco veskrze negativního. Přitom tomu tak nebylo vždy, našim předkům stres pomáhal přežít. Stresová situace spouští poplašnou reakci těla - BOJUJ nebo UTEČ. V našem těle se to projevuje vyplavením stresových hormonů, jako jsou adrenalin, kortizol a další.

Dnes už na nás neútočí tygr šavlozubý a my se povětšinou nezbavujeme stresových hormonů bojem či útěkem. Žijeme v něm, on se hromadí a pak dá o sobě vědět v nejhorším případě psychickým nebo fyzickým kolapsem. Jak tomu můžete předejít?

1. Jezte zdravě

To je základ prevence každé nemoci, ale mnohdy nejvíc opomíjený. Tělu musíme pomoct dostatečným přísunem vitamínů. Na odbourání stresu je skvělý zejména vitamín C. Hodně ho je v rybízu, šípku, kapustě, brokolici, kiwi, červené paprice a citrusech.

Kromě klasického ovoce a zeleniny je důležitý také přísun hořčíku. Ten najdete v celozrnných výrobcích, sóje, ořeších a třeba přírodní hnědé rýži.

Důležité je také neřešit stres přejídáním, případně doplňováním „pozitivních pocitů“ sladkostmi. Vysoký glykemický index sice vystřelí vaši náladu nahoru, pak ale zase rychle klesne dolů. Výčitky z pojídání sladkostí navíc vedou jen k dalšímu zacyklení a vytvoření nového spouštěče stresu.

Zkuste si dát denně jedno oblíbené ovoce nebo smoothie, zastavit se a v klidu si ho vychutnat.

Video se připravuje ...
Jaké drobnosti vám pomohou zbavit se napětí a stresu?VIDEO 

2. Hýbejte se

Půlhodina běhu každý den by vám neskonale pomohla a hlavu dokonale vyčistila. Že na to není čas? Kolik času denně trávíte sledováním televize? Úklidem věcí, které jsou druhý den zase jinde, než by měly být?

Než najdete toho největšího žrouta času ve vašem životě, zkuste se alespoň pravidelně hýbat. Když každý den několikrát vyběhnete do třetího patra po schodech, uděláte pro sebe víc než hodinou týdně v posilovně. Vystupte o zastávku dřív a jděte pěšky. Skákejte doma deset minut přes švihadlo. Prokrví se vám nejen svaly, ale také mozek. A o víkendu vyměňte šedé kulisy města za zelenou a vyrazte do přírody.

3. Spěte

Spánek je jedna z nejpříjemnějších věcí, které život nabízí. Jsou chvíle, kdy vám přijde, že spát, místo toho, abyste si užívali nebo pracovali, je vlastně škoda.  Ale neberte spánek jako něco, co byste měli. Je to něco, co musíte. Je to základ, na kterém svou existenci stavíte. Spát osm hodin denně by nemělo být luxusem, ale pravidlem.

Čím jste starší, tím hůře nevyspání vaše tělo snáší a nemůže normálně fungovat. Už 24 hodin bez spánku má prý na člověka stejný vliv, jako kdyby vypil pět piv. Pár nocí bez kvalitního spánku snižuje imunitu a mozkové funkce. Bránění ve spánku byla navíc jedna z nejúčinnějších mučicích technik při vyslýchání vězňů. Chcete se ke svému tělu chovat jako "gestapák"?

Potřeba spánku je sice individuální, ale neměla by denně klesnout pod šest hodin. Výmluvy neexistují.

4. Relaxujte

Relaxací není myšlen klasický odpočinek, tedy ležení na gauči s knížkou nebo procházka parkem, i když je samozřejmě také potřeba. Když už je míra stresu veliká a vy si potřebujte co nejrychleji ulevit, zkuste relaxační techniky. Podle psychologa je náročnější se je naučit, ale mnoha exponovaným osobám usnadnily život.

Nejznámější z nich je autogenní trénink. „Autogenní trénink v základním stupni pracuje s uvolněním těla spočívajícím v navození pocitu tíhy, pocitu tepla a vnímání klidného dechu. Na vyšším stupni se pracuje s koncentrací na určitou představu, která ovlivňuje organismus,“ vysvětluje psycholožka Mgr. Jana Růžičková. Je vhodné, aby vás to naučil kvalifikovaný psycholog a vy už to pak můžete provádět kdekoliv. 

Jacobsonova progresivní relaxace je vhodná pro ty, kterým nevyhovuje předchozí relaxační technika. „Zaměřuje se na střídavé napínání a uvolňování svalových skupin. Je to dynamická technika a člověk je při ní mnohem aktivnější než například při autogenním tréninku či dechových cvičeních,“ říká psycholožka.

Skvělým odpočinkem je i meditace a jóga. Na základní pozice a cvičení si můžete najít čas kdykoliv během dne.

5. Dýchejte

Když už jde opravdu do tuhého a máte pocit, že se vám ze samého tlaku rozskočí hlava, zkuste dechové cvičení. Jana Růžičková ho popisuje takto: „ Klíčové je dýchání do břicha, kdy se při nádechu zvedá bříško a spodní část hrudníku. Břišní dýchání je pomalé, klidné a hluboké. Vhodné je si u toho v duchu počítat, při nádechu počítat do pěti, krátce zadržet dech a při výdechu opět počítat do pěti. Tím zvýšíte soustředění a odložíte stresující myšlenky. Budete překvapení, jak vás to může za malou chvíli občerstvit.“

Autor: Kateřina Erbsová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.