Pět tipů, jak zvládat práci pod tlakem, abyste nevyhořeli | Moje zdraví

Pět tipů, jak zvládat práci pod tlakem, abyste nevyhořeli

 • Pět tipů, jak zvládat práci pod tlakem, abyste nevyhořeli
  Autor: iStock
  19. listopadu 2019 • 12:00

  Možná si dáváte v práci pozor na to, aby se vám často nestávalo, že se vám práce nakupí a vy ji musíte zvládat pod tlakem. Jsou ale období – a ve většině zaměstnání to nastává před Vánoci – kdy se tomu nevyhnete. Pokud to ale trvá delší dobu, hrozí vám mimo jiné i syndrom vyhoření. 

  Vyčerpání, frustrace, nechuť cokoliv dělat, přesně pravý opak dobrého pocitu ze smysluplné práce – tak může vypadat důsledek práce pod tlakem. Ve finále může vést k syndromu vyhoření. Občas se ale práce nakupí a člověku nezbývá, než toto období nějak překlenout. Co dělat, abyste se vyhoření vyhnuli a práci si zcela neznechutili?

  Myslete na odpočinek a načerpání sil

  V některých pracovních odvětvích se pracuje v dlouhých směnách i několik dní po sobě. Důležité ale je, že vždycky přijde zase delší čas na dobití baterek. A to jak na odpočinek fyzický, tak i mentální.

  Problém je, že den má jen 24 hodin a jsou věci, které za něj nikdo neudělá. Ale přeci jen zkuste v období přepracování najít jiné oblasti, kde byste mohli slevit. A začněte klidně v práci, zjistěte, co počká. Co můžete na nějaký čas odložit a dodělat, až bude více času? Stejně tak to udělejte doma: Co takhle nakoupit přes internet a nákup si nechat dovézt nebo se spolehnout na dovážené jídlo? Co takhle vykašlat se na svých deset tisíc kroků denně?

  A ve chvíli, kdy máte naplánovaný odpočinek, věnujte se mu naplno. Nepárujte při něm ponožky, netřiďte fotografie. Pokud je pro vás těžké natáhnout se na kanape a nedělat nic, zkuste nějaké relaxační techniky. Na youtube naleznete relaxační hudbu, v podcastech meditace, někdo vsází na poslech audioknih nebo klasické hudby. Určitě najdete svoji relaxační techniku, která zintenzívní váš odpočinek a dopřeje osvěžení tělu i mysli.

 • Buďte týmový hráč

  Pocit, že všechno uděláte nejrychleji a nejlépe sami, je v tuto chvíli jedním z vašich největších nepřátel. Možná to funguje ve chvílích, kdy se toho na vás nevalí moc. Rozdělit práci týmu, obzvlášť, když je jí dost, není žádná známka neschopnosti, naopak. Svědčí o vaší schopnosti rozhodování. Rozdělení práce přispěje ke snížení stresu a rizika vyhoření. Jak se naučit delegovat práci, si přečtěte zde.   

 • Udělejte si plán

  Zkuste střízlivě odhadnout, co je prioritou, co je třeba mít hotové nejdřív a kdy to asi můžete očekávat. Zkuste si také práci rozdělit na několik menších úseků. Splnění dílčích dílů je vždy motivující a pomáhá udržet radost z práce.

 • Neprokrastinujte

  Nejlepším způsobem, jak se vyhnout práci pod tlakem, je dělat něco jiného, známe to všichni. Skříně se nejlépe probírají ve chvíli, kdy se má člověk učit, a suché listy květin nikdy nepotřebují ostříhat více než před uzávěrkou. Způsobů, jak na prokrastinaci, je více, ty nejefektivnější jsme pro vás připravili v tomto článku.  

 • Vnímejte své pocity

  Pokud začnete být z práce podráždění, unavení, pokud budete na všechna zadání reagovat cynicky s vědomím, že to není možné splnit, zkuste se na chvíli zastavit a podívat se na svoji práci v širších souvislostech. Jak dlouho tento stav trvá? Opakuje se? Kdy vás práce baví a kdy ne? Co vás štve a je to jen dočasné? Je ve vašich silách to změnit? Co je vaším hlavním stresorem – dočasný úkol, šéf, který nedává jasná zadání, nekompetentní spolupracovník?

  Taková analýza stávající situace vám může ukázat, zda jsou vaše podráždění a vyčerpanost jen dočasné, nebo známkou vážnější situace. Nelekejte se, pokud si uvědomíte, že jste těsně před vyhořením nebo že vám vaše práce nevyhovuje, můžete začít pracovat na změnách mnohem dříve, než vás situace zcela semele. A pokud je to věc dočasná, uvědomíte si možná, že je načase začít více využívat nástroje, které máte k dispozici, a nastavit takové pracovní návyky, které vám pomohou lépe zvládat úkoly včas a bez zbytečného stresu.

Autor: Pavla Skurovcová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.