Nadměrná únava: Nemoci, které mohou stát za chronickým vyčerpáním | Moje zdraví

Devět nemocí, které se projevují nadměrnou únavou

Video se připravuje ...
22. července 2023 • 06:00

Co skutečně způsobuje naši únavu? Její pocity jsou podle odborníků často vedlejším produktem našeho uspěchaného životního stylu. Denní tempo zvláště ve větších městech se stále zvyšuje, ale to nemění nic na tom, že své tělo máme jen jedno a neměli bychom ho zbytečně přetěžovat. Za chronickou a nepřekonatelnou únavou ale mohou stát i závažnější příčiny. 

Odborníci zároveň upozorňují, že chronický pocit únavy může být ale i znamením závažnějšího problému. Únava je totiž příznakem téměř každé nemoci a je velmi těžké bez dalšího vyšetření určit, co se za ní skrývá. Jak rozlišit únavu z moderního životního stylu s tou, která je symptomem závažnějšího zdravotního problému a vyžaduje lékařskou pomoc? Tady máte pár tipů, jak na to.

Video se připravuje ...
5 potravin, které pomohou odbourat únavuVIDEO 

Anémie

Onemocnění zvané anémie je specifické nedostatkem červených krvinek v těle, které přenášejí kyslík do jeho dalších částí. Méně kyslíku v těle pak při výdeji většího množství energie způsobuje únavu. Odborníci připomínají, že lidské tělo sice produkuje stále nové buňky, pokud jich ale ztratíme víc, než jich vyprodukujeme, způsobuje to pocity výrazné únavy.

Celiakie

Celiakie je celoživotní autoimunitní onemocnění, které je způsobené nesnášenlivostí glutenu (lepku). U lidí, kteří mají tuto nesnášenlivost, dochází obvykle k rozšiřování zánětu sliznice střeva. Ten následně vede k destrukci slizničních klků a mikroklků.

Tlusté střevo je v tomto případě „narušeno“ a naše tělo pak nedostává potřebné živiny. To může vést nejen k únavě, ale také k již zmiňované anémii, průjmům a k úbytku hmotnosti. Pokud už u pacienta celiakie propukla, obvykle se doporučuje nekonzumovat potraviny s obsahem lepku – tedy konzumovat ovoce, zeleninu, maso, fazole, rýži či brambory.

Jak naučit dítě žít s celiakií, čtěte zde.

Spánková apnoe

Jedná se o celkem závažnou poruchu spánku, při které pacient přestává dýchat. Následně u něj nastane takzvané mikroprobuzení, při němž se dech znovu obnoví. Tento proces se může opakovat i třeba stokrát za noc. Kvůli tomu se pak můžeme ráno cítit unavení. Spánkovou apnoe nejčastěji trpí obézní lidé. Spánková apnoe také zvyšuje riziko vzniku vysokého tlaku, stojí často také u vzniku srdečních chorob a mrtvice. A jak se nemoci zbavit? U obézních lidí je potřeba výrazně ubrat na váze. Často se také provádí chirurgický zákrok, při kterém se odstraní tkáň z krku.

Chronický únavový syndrom

Tohle je opravdu velmi speciální typ únavy se specifickými vlastnostmi. Chronický únavový syndrom trvá obvykle více než půl roku a jeho průběh se zhoršuje při výrazném psychickém i fyzickém vypětí. Je častější u čtyřiceti až padesátiletých žen. Bohužel dodnes si nejsou odborníci jistí, co toto onemocnění způsobuje. Neexistuje na něj žádný účinný lék ani konkrétní léčba. Pacientům se tak obvykle doporučuje změna životního stylu či kognitivní terapie.

Fibromyalgie

Toto onemocnění nám způsobuje bolesti svalů v různých částech těla a následnou únavu. Takto postižené svaly jsou pak i citlivé na dotek. Pacienti mají obvykle problémy s kvalitou spánku, s pamětí a také se u nich projevuje deprese a špatná nálada. I tato choroba se častěji objevuje u žen. Bohužel se dodnes neví, jak přesně fibromyalgie vzniká, a neexistuje zatím ani účinná léčba. Obecně se doporučuje terapeutické cvičení a další opatření, která pomohou snížit stres. Pomoci mohou i některé druhy antidepresiv.

Chronická bolest

Pocit neustálé bolesti, ať už z jakéhokoliv důvodu, nás samozřejmě výrazně vyčerpává. Jejím původcem může být samozřejmě cokoliv, například nějaké chronické onemocnění či úraz. S postupem léčby původce chronické bolesti se samozřejmě stav zlepšuje a únava se postupně vytratí.

Problémy se štítnou žlázou (hypotyreóza)

Únavu může způsobit jak neaktivní, tak nadměrně aktivní štítná žláza. Nejčastějším viníkem tohoto typu únavy je ovšem nedostatek hormonů v naší štítné žláze. To může kromě únavy vést i k nadměrné hmotnosti či k bolesti svalů. Takzvaná hypotyreóza je obvykle léčena nahrazováním hormonu štítné žlázy.

Deprese

Unavit nás samozřejmě může i stres každodenního života. Únava způsobená depresínám neubírá jen energii, připojují se i apatie, problémy soustředění a objevit se může totální rezignovanost a ztráta chuti k životu. Pozor, z toho se může stát začarovaný kruh, který vaši únavu bude ještě více pohánět. K léčbě depresí se používají antidepresiva, vždy je ale nutné se poradit s lékařem, která jsou pro vás vhodná, některé jejich druhy vám totiž mohou naopak výrazně uškodit.

Roztroušená skleróza

Únavu samozřejmě způsobuje i roztroušená skleróza, což je chronické onemocnění, které poškozuje naše nervy. U pacientů se objevují například svalové křeče. Lidé trpící touto chorobou mají také problém vykonat zcela jednoduché úkoly, jako je například čištění zubů.

Účinná terapie je stále předmětem lékařského výzkumu, nemoc není zatím léčitelná, zmírňují se jen příznaky a zkvalitňuje a prodlužuje život pacienta.

Příběh pacientky s chronickou apatií najdete zde.

Autor: Daniel Mareš
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.