Hypotyreóza | Moje zdraví

Hypotyreóza

Jedná se o sníženou funkci štítné žlázy, kdy neprodukuje dostatečné množství hormonů.

Štítná žláza v organismu ovlivňuje prakticky veškerý metabolismus. Produkuje dva hormony tyroxin a trijodtyronin. Oba ovlivňují látkovou výměnu, krevní oběh, krevní tlak, srdeční frekvenci, podněcují funkci dýchání, funkci střev, zvyšují teplotu, bazální metabolismus, stupňují výkonnost nervů a svalovou vzrušivost.

Příznaky hypotyreózy

Hypotyreóza může být vrozená nebo získaná. Vrozená forma je vzácná a všichni novorozenci jsou v České republice 2.–3. den po porodu ze zákona vyšetřeni v rámci tzv. novorozeneckého screeningu. Příznaky získané hypotyreózy se vyvíjí během let, proto je složitější si hypotyreózy všimnout. Může se projevovat slabostí, únavou, depresemi, zvýšenou citlivostí na chlad, zácpou, silnější či nepravidelnou menstruací, bolestmi kloubů a svalů, sníženou koncentrací a pamětí a také lámavými vlasy, nehty a suchou pokožkou hlavně na předloktí.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

štítná žláza

Pokud hypotyreózu neléčíte, může se objevit otok na obličeji, na rukách a na nohách. Dostavit se také může impotence u mužů. Ženy mívají poruchy menstruačního cyklu, častěji potrácejí i hůře otěhotní.

V dřívějších dobách byl hlavní příčinou onemocnění nedostatek jódu. Dnes k nejčastějším příčinám patří takzvaná Hashimotova nemoc (Hashimotova tyreoiditída), při které imunitní systém napadá štítnou žlázu a snižuje tak její činnost. Ke snížení činnosti může dojít také v důsledku chirurgického odstranění štítné žlázy nebo její části nebo v důsledku léčby radioaktivním jódem. Onemocnění se může projevit až po delší době, je tedy potřeba být po léčbě dlouhodobě sledován odborníkem.

Léčba

Léčba bývá jednoduchá a efektivní. Spočívá v dodávání hormonu, který štítná žláza neprodukuje v dostatečném množství, do těla, a to pomocí tablet.

Léky

Dávkování léků je individuální a určuje ho lékař.

Bylinky

Na štítnou žlázu je vhodná černá jeřabina, která celou její funkci pomůže uvést do běžného chodu. Dobré je užívat ji v podobě tinktury. Můžete si také připravit čaj z 10 g máty peprné, 10 g natě truskavce ptačího, 30 g chaluhy bublinaté a 50 g rozrazilu lékařského. Směs naberte na lžičku, přelijte horkou vodou a nechte louhovat. Pijte 2 šálky denně.

Homeopatika

Fucus vesiculosus se užívá pro stimulaci štítné žlázy, zvyšuje činnost štítné žlázy pomocí jódu. Tento lék je však pouze na lékařský předpis.

Domácí léčba a babské rady

Pro správnou léčbu je vždy potřeba dbát pokynů lékaře. Na funkci štítné žlázy mají blahodárný vliv i potraviny, jako jsou makrela, ne však uzená, nejlépe čerstvá, mořské řasy, banány, avokádo, meruňky, mrkev, červená řepa a ovesné vločky. Naopak vyhnout byste se měli živočišným tukům, růžičkové kapustě, brokolici a kedlubnům. Ty mohou narušovat produkci hormonů štítné žlázy.

Vhodné jsou i obklady. Na krk přiložíme nastrouhanou mrkev, obvážeme a necháme hodinu v teple a v klidu působit.

Inkubační doba

-

Očkování

ne

Délka léčby

dlouhodobá

Vyšetření

Lékař prohmatá štítnou žlázu, dále vám udělá vyšetření krve, kde se zjišťuje koncentrace hormonů štítné žlázy, tyreoidálního stimulačního hormonu a protilátek. Vyšetření může doplnit ultrazvukem nebo biopsií.

V těhotenství

Funkce štítné žlázy je v těhotenství klíčová. V těhotenství musí štítná žláza produkovat více hormonů. Plod je do 16. týdne závislý na matčině dodávce hormonu tyroxinu, proto by matka měla dbát na přísun jódu, který je součástí tohoto hormonu. Hormon je důležitý hlavně pro správný vývoj nervové soustavy, hlavně mozkové tkáně.

Možné komplikace

Pokud je hypotyreóza neléčená nebo léčená špatně, může dojít až do fáze, kdy ohrožuje pacientův život. Začne se objevovat spavost, která může přejít až do kómatu. Další komplikací může být zpomalení srdeční frekvence až selhání srdce.

Trvalé následky

Při špatné léčbě hrozí riziko vzniku aterosklerózy nebo osteoporózy, střevní neprůchodnosti nebo ochabnutí střeva.

Prevence

Důležité je vyhýbat se stresu a dbát na bohatost stravy, obzvlášť pokud víte, že ve vaší rodině někdo se štítnou žlázou problémy má.

Kdy jít k lékaři

Pokud se necítíte delší dobu dobře, cítíte únavu, trpíte depresemi či trpíte zvýšenou citlivostí na chlad, je to vždy známka toho, že je něco s vaším tělem špatně.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.