Jak poznat a léčit hemeroidy, hemoroidy | Moje zdraví

Hemeroidy

Slovem hemoroidy nebo hemeroidy je jednak označována žilní pleteň v dolní části konečníku a řitního otvoru a také onemocnění, při kterém dojde k rozšíření těchto žilek. Následující text vnímá hemeroidy jako onemocnění cév nacházejících se v oblasti konečníku.

Hemeroidy dělíme podle jejich umístění na vnější a vnitřní.

Jak poznat hemeroidy

Vnější hemeroidy se vyskytují na povrchu konečníku a v okolí řitního otvoru. Vypadají jako malé červené uzlíky a člověk si je může nahmatat. Většinou nejsou bolestivé a nekrvácejí. Konečník může svědit. K potížím dochází tehdy, když v této oblasti vznikne krevní sraženina a žílu ucpe. To se pak začínají tvořit bolestivé nafialovělé uzle.

Krevní sraženina se někdy může vstřebat sama, po uzlu ale často zbude kožní výchlipka, která znesnadňuje hygienu okolo řitního otvoru a zároveň zvyšuje riziko opětovného vzniku hemeroidů. U pacientů se pak objevuje svědění, podrážděná kůže je zarudlá.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

konečník

Uzel může sám prasknout, je ale potřeba zvýšené hygieny, protože existuje velké riziko zanesení infekce do rány.

Vnitřní hemeroidy se tvoří hlouběji v análním otvoru. V první fázi se mohou projevit tlakem při stolici, ale samy o sobě nebolí. Typickým příznakem vnitřních hemeroidů je krvácení při stolici, kdy může pacient zaznamenat jasně červenou krev na toaletním papíru, na povrchu stolice nebo odkapávající do toaletní mísy. Vnitřní hemeroidy může provázet hlenovitý sekret nebo neschopnost udržet stolici. Působením tlaku může dojít k vyhřeznutí vnitřního hemeroidu ven z konečníku. Ten se může sám vrátit, v pokročilejším stádiu onemocnění už si ho musí pacient vrátit sám. V posledním stádiu jsou hemeroidy trvale vyhřezlé a vyprazdňování je velmi bolestivé.

Pozor!!!!! Krev ve stolici může být i projevem nádoru tlustého střeva, proto je při takovém nálezu potřeba navštívit lékaře. Hemeroidy a nález v tlustém střevě se mohou vyskytovat současně.

Ke vzniku zánětů přispívají dědičnost, sedavé zaměstnání, otřesy, nedostatek tekutin, strava s nedostatkem vlákniny, zácpa a nevhodné návyky při návštěvě toalety, nadváha a jsou také častým problémem u žen v těhotenství.

Jak se rychle zbavit hemeroidů

Při lehčích obtížích doporučí lékař změnu životního stylu. Je to zejména:

  • vhodná strava, které by měla obsahovat dostatek tekutin, vlákniny, aby byla stolice měkká. Dále by měl člověk vynechat nadýmavé potraviny a alkohol.
  • optimální váha a pohyb, což přispěje k lepšímu proudění krve žilami v pánvi. Vhodnou aerobní aktivitu je ideální doplnit o cviky na posílení pánevního dna.
  • správná hygiena, správné návyky při vyprazdňování (snažit se o pravidelnost, měkkou stolici a aby člověk nemusel příliš tlačit) a používání nedráždivého toaletního papíru.
  • koupele. Sedací lázně s teplou vodou zlepšují průtok krve žilami a napomáhají zúžení naběhlých žil. Na doporučení lékaře můžete používat i bylinky proti zánětu (například heřmánek nebo dubovou kůru).

Lékař může doporučit také gely, masti a čípky, které působí protizánětlivě a proti bolesti.

V pokročilejších stadiích je vhodné podstoupit chirurgický zákrok. Provádí se tzv. Barronova ligatura, při které se hemeroid zaškrtí gumičkou, ztratí zásobení krví a zhruba do dvou dnů odpadne a vyloučí se se stolicí. Bolestivý uzel se dá také odstranit laserem, chladem, tedy za pomocí kryoterapie, případně pomocí unipolární elektrokoagulace, kdy se uzel scvrkne průchodem proudu.

Alternativou je chirurgické odstranění hemoroidů.

Léky

Gely, masti a čípky proti bolesti a zánětu.

Bylinky

Teplé koupele s dubovou kůrou nebo heřmánkem si dopřejte po konzultaci s lékařem. Přehled dalších bylinek vhodných na léčbu hemeroidů najdete v naší fotogalerii: 

Homeopatika

Arnica montana 9 CH - Bolestivé akutní hemeroidy se sklonem ke krvácení. Zhoršení sebemenším dotykem. Dávkování: každou hodinu 5 granulí, postupně při zlepšení stavu prodlužovat interval až do vysazení.

Arsenicum album 9 CH - Homeroidy s bodavými bolestmi, brání v sezení i v chůzi, dokonce i ve spánku. Bolesti jsou pálivé a zlepšují se teplem. V okolí konečníku mohou být trhliny. Dávkování: 2-3krát denně 5 granulí.

Kalium carbonicum 9 CH - Bolestivé homorodiy, které pálí jako žhavé uhlíky (bolest se zhoršuje při kašli). Hemorodiy zhoršené po porodu. Dávkování: 2krát denně 5 granulí.

Sepia officinalis 9 CH - Mokvající hemoroidy s bolestmi, které se zlepšují chůzí.
Dávkování: 2krát denně 5 granulí.

Zdroj: MUDr. Kateřina Formánková, MUDr. Miriam Kabelková, MUDr. Ilona Ludvíková: Poznáváme homeopatii, Grada 2008

Domácí léčba a babské rady

Pomoci si můžete vhodnou stravou s dostatkem tekutin a vlákniny. Můžete zkusit čaje s rutinem, který posiluje žíly. Důležitá je také pečlivá hygiena. Trpíte-li problémy delší dobu, navštivte lékaře.

Vyšetření

Na vyšetření se pacient nemusí nijak zvlášť připravovat. Vyšetření provádí obvodní lékař, který vyšetří jak okolí řitě, tak i konečník. K vyšetření vnitřních hemoroidů je třeba rektoskopie, díky které lékař zjistí stav vnitřních hemoroidů. Krvácení může být příčinou nádoru tlustého střeva, proto je vhodné provedení kolonoskopie, aby mohl lékař tuto diagnózu vyloučit.

Možné komplikace

Při dlouhodobém krvácení může pacient trpět anémií.

V těhotenství

U některých žen se objevují koncem těhotenství a kolem porodu. Může za to zvýšený tlak na okolní tkáně a cévy a také na dolní dutou žílu, do které proudí krev z dolních končetin. Tlak vzniká v důsledku zvětšujícího se plodu. Zvýšený tlak vzniká i kvůli zácpám, kterými těhotné často trpí. Stlačením žíly se prokrvování zpomaluje a tělo otéká. Pokud těhotná neměla problém před těhotenstvím nebo nemá dispozice k tomuto onemocnění, může problém po porodu odeznít sám.

Více o hemoroidech po porodu čtěte ZDE.

Prevence

Prevencí může být vhodná strava s dostatkem vlákniny a tekutin, aby byla stolice měkká a pravidelná a člověk se vyhnul přílišnému tlačení při návštěvě toalety. Svůj jídelníček tedy obohaťte o zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo a luštěniny. Nevhodné jsou naopak káva, alkohol a také ostrá a kořeněná jídla, která mohou působit dráždivě. Pohyb přispívá ke zlepšení průtoku krve žilami pánve.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.