Sonografie karotid (ultrazvukové vyšetření krčních tepen) | Moje zdraví

Sonografie karotid (ultrazvukové vyšetření krčních tepen)

Ultrazvuk karotid je ultrazvukové vyšetření krčních tepen. Slouží k diagnostice zúžení nebo uzávěru krčních a mozkových tepen. 

Co je ultrazvukové vyšetření krčních tepen

Ultrazvukové vyšetření mozkových tepen obvykle provádí specializovaný neurolog nebo kardiolog. Toto vyšetření se používá v případech podezření na zúžení či uzávěr tepen (například po proběhlé mozkové mrtvici nebo tranzitorní ischemické atace nebo i preventivně, jsou-li přítomny faktory přispívající k rychlejšímu rozvoji aterosklerózy (vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu). Vyšetření umožňuje ihned odhalit přítomnost aterosklerotického či jiného postižení tepny a stanovit rozsah jejich zúžení. Zúžení tepny, přivádějící krev do mozku, na více než 70 % zvyšuje riziko vzniku mozkové mrtvice. Včasné odhalení a léčba vám pak mohou zachránit život.

Ultrazvuk je zvukové vlnění vysoko nad hranicí slyšitelnosti lidským uchem. Jeho vlny pronikají hmotou a na rozhraní dvou částí s odlišnými vlastnostmi dochází k odražení části vln a jejich návratu směrem ke zdroji. Zbylé vlny pokračují hmotou dál, dokud nedosáhnout dalšího rozhraní, kde se opět jejich část odrazí. Sonda, kterou lékař přiloží na kůži k vyšetřované části těla, do něj vysílá UZ vlny. Ty se po dosažení hranice orgánů nebo různých prostředí částečně odrazí a vrací zpět k sondě. Přístroj tyto odražené vlny a jejich časové zpoždění zpracuje do výsledného obrazu na monitoru, kde je lékař vyhodnotí.

Ultrazvuk neproniká do kostí, což je důvodem, proč se nedá použít při vyšetřování mozku.

Jak probíhá ultrazvukové vyšetření krčních tepen

Vyšetření probíhá ve vyšetřovací místnosti, kde se pohodlně uložíte na lůžko. Podle potřeby odhalíte vyšetřovanou část těla, což je v tomto případě krk a hlava. Sestra vám na místa, kudy povede lékař sondu, namaže vodící gel a může se začít. Vyšetření můžete sledovat na obrazovce počítače. Díky faktu, že různé struktury ve vašem krku odrážejí různé ultrazvukové vlny, na obrazovce se zobrazí jejich hranice i struktura. Zobrazení měkkých tkání se kombinuje se zobrazením rychlosti proudu krve.

Samotný ultrazvuk nebolí, maximálně při něm cítíte své pulzové vlny a slyšíte zvuk krve protékající tepnami. Celé vyšetření trvá zhruba 30 minut.

Po skončení vyšetření můžete vstát a věnovat se libovolné činnosti.

Co dělat před vyšetřením?

Na ultrazvukové vyšetření karotid není třeba se nijak zvlášť připravovat.

Cena vyšetření

Indikované ultrazvukové vyšetření je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

V těhotenství

Ultrazvuk karotid lze provést i během těhotenství.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.