Lupenka u dětí: Léčba je podobná, jako u dospělých, je třeba být opatrnější | Moje zdraví

Lupenka u dětí: Léčba je podobná, jako u dospělých, je třeba být opatrnější

Lupenka u dětí: Léčba je podobná, jako u dospělých, je třeba být opatrnější
Dítě s lupénkou se bude cítit dobře v oblečení z přírodních materiálů • Autor: Shutterstock.com
4. srpna 2016 • 13:31

Lupénka netrápí jen dospělé, ale i děti. Léčba je podobná, avšak u dětí se s kůží musí zacházet opatrně. 

Lupénka neboli psoriáza sice patří do skupiny ekzémových onemocnění, nevzniká však na alergickém podkladu. Jak tedy? Bílé krvinky se aktivují, nejčastěji z důvodů dědičnosti, ale i působením vnějších faktorů. Vzniká kožní zánět, kožní buňky se začnou množit a překotně růst. Právě z důvodu rychlého růstu buňky dříve dozrávají a rohovatí (normální kožní buňka dozraje a na povrch kůže se dostane přibližně za měsíc, u lupénky je to 7x rychleji). U dětí a mladých lidí bývá častější akutní forma.

„Základním projevem na kůži jsou pupínky, neštovičky nebo drobná červená ložiska, která postihují kůži trupu a končetin symetricky. Někdy mohou splývat a vést k zarudnutí celého povrchu těla. Většinou však nesvědí,“ vysvětluje doktorka Zelenková. Velmi vzácná, ale nebezpečná je situace, kdy kůže náhle zarudne a pálí. Po pár hodinách se po celém těle začnou tvořit drobné neštovičky, jež splývají v mokvavé plochy. Následuje celkové zhoršení stavu: horečka, únava, zimnice. Dítě s podezřením na onemocnění lupénkou patří vždy k lékaři, který po zhodnocení situace navrhne odpovídající léčbu. Lupénka patří mezi dědičná onemocnění. Riziko vzniku u dítěte je v případě jednoho nemocného rodiče zhruba 8-30%; pokud mají lupénku oba rodiče, stoupá pravděpodobnost u dítěte až k 75 %. 

Několik rad pro rodiče „lupénkáře“

  1. Koupání: Na klasické mýdlo zapomeňte, používejte raději čistou vodu nebo jemné čisticí prostředky. Nanášejte a stírejte je pomocí vatových tamponů.
  2. Hydratace: Pokožka potřebuje vodu i ve formě krémů či mastí. O vhodném prostředku pro péči o dítě se poraďte s lékařem.
  3. Klid: Stav pokožky psoriatika se mění v závislosti na psychické pohodě. Platí to pro dospělého stejně jako pro dítě. Zvláště v zimě, kdy se obtíže rovněž zhoršují, zvolněte tempo a vyhledejte klidnější aktivity.
  4. Oblékání: Umělé tkaniny nemají v šatníku psoriatika co dělat. Vyměňte je za bavlněné, bambusové či konopné.

Odborná spolupráce: MUDr. Darina Zelenková, Dermatovenerologická klinika 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce prof. MUDr. Petr Arenberger, CSc., Dermatovenerologická klinika 3. LF UK a FNKV

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.