Atopický ekzém: Čím mazat a jak vyléčit miminko i starší dítě? | Moje zdraví

Devět rad pro rodiče dětí s atopickým ekzémem

Devět rad pro rodiče dětí s atopickým ekzémem
Dispozice k atopickému ekzému jsou často dědičné • Autor: iStock.com
9. února 2018 • 10:00

Dítě atopik to v životě nemá příliš lehké. Jeho pokožka a sliznice trpí zvýšenou citlivostí vůči různým provokujícím látkám. Atopický ekzém trápí v našich zemích na 10 až 20 procent dětí. 

„V průmyslových zemích se během posledních let zvýšil výskyt atopického ekzému až trojnásobně. Souvisí to i se zvyšujícím se počtem alergiků,“ říká MUDr. Zelenková. Látky, které se v našem prostředí běžně vyskytují a zdravý člověk jejich přítomnost ani nezaznamená, se pro atopika stávají nebezpečnými alergeny.

Během alergické reakce, jež u atopika probíhá zevnitř směrem ven, dochází k biologickým pochodům. Na povrchu pokožky se pak objevuje zarudnutí, začervenání, kůže začíná otékat, objevují se pupínky, jež mokvají a nesnesitelně svědí. Dítě se prostě musí poškrábat.

Škrabání dále dráždí pokožku

Čím úporněji a častěji se škrábe, tím hůře pro svrchní vrstvu pokožky. „Při funkční poruše kůže dochází k mizení ochranné bariéry a i nejlehčí podráždění pak vyvolává další svědění,“ vysvětluje dermatoložka. Rozškrábaná atopická vyrážka pro dítě znamená relativní nebezpečí - brána pro zavlečení infekce se otevírá dokořán a stav pokožky dítěte se zhoršuje. 

Atopický ekzém může postihnout celé tělíčko dítěte. Projevuje se v různých formách  v počáteční fázi jde o silně svědící vyrážku, začervenání na tvářích, jež se během času může rozšířit na celou hlavičku a tělíčko, na ruce a nohy. Samotný ekzém přitom mokvá, zatímco zbytek tělíčka bývá velmi suchý. Při lehké formě ekzému bývají postižena místa v ohbí loktů, záhyby kolen nebo krk. V pozdějším věku se může objevit i na jiných místech, například na nártech u nohou.

Atopický ekzém člověka provází po celý život a nikdy se jej zcela nelze zbavit. Může se projevit akutním vzplanutím nebo jako sled chronických potíží. Co lze v případě rozvinutého ekzému udělat, je mírnit jeho příznaky - nejčastěji se používají tzv. emoliencia (přípravky na zvláčnění kůže) a léky, jejichž úkolem je blokovat alergickou reakci v těle.

Dispozice k atopickému ekzému jsou často dědičné - většinou jím trpí dítě, které je zároveň astmatické či alergické. Je-li jeden rodič alergický, má atopický ekzém nebo je alergik, dítě zdědí chorobu asi v 50 procentech případů. Nesou-li oba rodiče stejnou zátěž, pak riziko, že i jejich potomek onemocní atopickým ekzémem, dosahuje až 80 procent.

Několik rad pro rodiče atopika:

  1. Praní prádla: Používejte prací prostředky pro alergiky, namísto aviváže přidejte do máchací lázně lžíci octa.
  2. Koupání: Atopické pokožce prospívá krátká koupel ve speciální (ne horké) lázni, jež pomáhá udržet pokožku vláčnou a promaštěnou. S výběrem vám poradí dětský lékař nebo dermatolog. U větších dětí lze vyzkoušet koupel s přídavkem měsíčku či lopuchu.
  3. Mazání: Pokožku dítěte je třeba (do 3 minut po koupeli a pak často) promašťovat a zvláčňovat vhodnými prostředky. Osvědčená je například modrá Indulona.
  4. Oblékání: Zapomeňte na vlněné tkaniny a látky s vlasem. Dejte přednost oblečení z bavlny (nebělené bavlny), bambusu či konopí.
  5. Hračky: Plyšákům se pokud možno vyhněte, a pokud o ně dítě nechcete obrat, alespoň je často perte.
  6. Zvířata: Atopické dítě + chlupaté zvířeZ veliký problém. Chcete-li dítěti dopřát živého tvora, pořiďte mu raději želvu nebo rybičky.
  7. Pokojíček: Udržujte bezprašné prostředí, odstraňte koberce a denně namokro vytírejte.
  8. Léky: S medikamenty vždy pomůže lékař. Ekzém se léčí jak místně, tak systémově působícími léky.
  9. Potrava: Pokožce prospívají vitaminy B a E. Na „béčko“ jsou bohaté ovesné vločky, „éčko“ doplníte třeba obilnými klíčky nebo lžičkou rostlinného oleje. Doplňte lžičkou lněných semínek.

Autor: Markéta Ostřížková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.