Petechie
Petechie jsou drobná tečkovitá krvácení do kůže tmavočervené barvy, o velikosti do 3 mm, můžou mít různé příčiny. Vznikají narušením celistvosti drobných podkožních krevních cév. Příčin těchto krevních výronů je více.
Příčiny petechií
K fyzikálním příčinám vzniku petechií patří působení mechanické síly (otlak, úder), přetlaku nebo naopak podtlaku na kůži. Petechie se mohou objevit také na obličeji v případě místního zvýšení tlaku (například při usilovném zvracení, úporném kašli nebo tlačení při porodu). Petechie na krku bývají přítomné při škrcení.
K dalším příčinám vzniku petechií patří infekční choroby, často jsou tyto skvrnky známkou těžkého septického stavu. U dětí může jít i o banální virózy (u těch je třeba vždy se přesvědčit, zda nejsou přítomny petechie na dolních končetinách dítěte, což by ukazovalo na infekci nebezpečným meningokokem). Petechie se mohou objevit také u infekčního zánětu srdečního svalu, u mononukleózy nebo spály.
Petechie jako příznak nedostatku nebo nedostatečné funkce krevních destiček. Mnohá onemocnění spojená s poruchou tvorby krevních destiček nebo jejich rozpadem zvyšují riziko krvácení z malých cévek a vznik petechií. K těmto onemocněním patří například leukémie, lymfomy, aplastická anémie a další.
Vznik petechií hrozí rovněž lidem, kteří trpí nedostatkem vitaminu C; jejich cévy nejsou dostatečně pevné a pružné a snadno praskají. Vznik petechií mohou ovlivnit i léky na ředění krve, protože ovlivňují funkci krevních destiček. U vzácného onemocnění zvaného vaskulitida rovněž dochází ke vzniku petechií: Jde o autoimunitní onemocnění, kdy náš vlastní imunitní systém poškozuje krevní cévy zánětlivým procesem a narušuje jejich integritu.
Jak vyléčit petechie?
S petechiemi není příliš radno si zahrávat – mohou se ukázat jako předzvěst nebo doprovodný příznak onemocnění, jež se později léčí mnohem komplikovaněji. Proto je dobré vždy navštívit lékaře.