17 zachráněných životů. Čeští lékaři transplantovali dětem rekordní počet srdcí
Miminka, stejně jako některé starší děti, které trpí srdečními vadami, mají často jedinou šanci, jak přežít – a tou je transplantace srdce. Lékaři z Dětského kardiocentra pražské Fakultní nemocnice Motol je provádí od roku 2013. Celkem zde bylo provedeno 17 transplantací, loni dokonce rekordní počet: pět.
Nového srdce se v roce 2019 dočkali tři chlapci a dvě dívky. „Transplantované děti byly různého věku – nejmladšímu bylo osm měsíců a nejstaršímu 16 let. Všichni pacienti trpěli vrozenými srdečnými vadami nebo onemocněním srdečního svalu a čekali na nové srdce několik měsíců,“ uvádí prof. MUDr. Jan Janoušek, Ph.D., přednosta Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol.
Více o vrozených srdečních vadách čtěte zde.
Další informace o transplantacích najdete zde.
Podle něj se počet pacientů, kteří srdce potřebují, v posledních letech zásadně nemění. „Náš tým a jeho výsledky patří v léčbě srdečních onemocnění u dětí k nejlepším v Evropě. V mnoha kritériích dosahujeme lepších výsledků než je evropský průměr. To vyžaduje nejen dostatek zkušeností, ale i perfektní spolupráci celého týmu a zároveň vysoké individuální nasazení,“ dodává prof. Janoušek.
Všechna srdce pocházela od Čechů
Všechna srdce transplantovaná v loňském roce pocházela od českých dárců. V případě malých dětí je ale množství dárců velmi omezené, protože potenciální dárce pro daného příjemce musí splňovat poměrně úzká kritéria. Odpovídat musí nejen velikost srdce, ale dárce s příjemcem musí mít shodnou také krevní skupinu a další imunologické parametry.
O transplantaci srdce osmiměsíčnímu miminku čtěte zde.
Obecně je dětských srdcí vhodných k transplantaci velmi málo. Významně tak záleží především na shodě okolností, kdy se daný pacient transplantace dočká. Navíc Česká republika není členem Eurotransplantu, a nabídka srdcí z jiných států je proto velmi omezená.
Srdce v batohu
Jedním z transplantovaných dětí je i pětiletá Adélka, u které bylo v červnu 2019 zjištěno velmi závažné srdeční selhání. Na základě provedených vyšetření byla šance na zlepšení srdeční funkce hodnocena jako velmi malá, a proto byla Adélka zařazena na čekací listinu k transplantaci srdce.
I přes maximální možnou léčbu se však postupně její stav dále zhoršoval a dokonce u ní došlo i k selhání krevního oběhu. Proto bylo nutné připojit ji na mechanickou srdeční podporu – čerpadlo, které je schopné částečně nebo úplně nahrazovat funkci levé srdeční komory. Díky tomuto přístroji se stav malé pacientky stabilizoval a o více než dva měsíce později se dočkala transplantace srdce. Rekonvalescence po zákroku byla nekomplikovaná a nyní je Adélka již více než tři měsíce po transplantaci. Daří se jí dobře a dochází do ambulance už jen na kontroly.
Vše o tomto případu čtěte zde.
Dětské kardiocentrum 2. LF UK a FN Motol je jediné komplexní kardiovaskulární centrum pro děti v Česku, které poskytuje všechny léčebné možnosti na současném světovém standardu. Dosahuje skvělých výsledků v mezinárodním srovnání. Za celou dobu zemřel při transplantaci jeden pacient. Kandidátům na nové srdce bylo mezi 5 měsíci a 17 lety, tři pacienti byli mladší než jeden rok. Na čekací listině byli v průměru 91 dnů (čili 23–370 dnů).
O tom, jak udržet srdce zdravé, čtěte zde.