Avitaminóza: Co to je a jaké má příznaky? | Moje zdraví

Avitaminóza

Avitaminóza je nemoc vyvolaná velkým nedostatkem určitého vitamínu. Způsobená může být buď nedostatečným zásobením těla tímto vitamínem, nebo poruchou trávení, poškozením střevní mikroflóry, poruchou žláz s vnitřní sekrecí nebo zvýšenou potřebou těla po daném vitamínu, například při užívání určitých léků (např. antagonistů vitamínů).

V České republice se avitaminóza vyskytuje zcela ojediněle, častější je její mírnější forma – hypovitaminóza.

Příznaky avitaminózy

Projevy avitaminózy záleží na tom, jaký vitamín tělu chybí. Nedostatek vitamínu A způsobuje nyktalopii (šeroslepost, noční slepota). Nedostatek thiaminu (vitamínu B1) způsobuje beri-beri (tělesná slabost, únava). Nedostatek niacinu (vitamínu B3) způsobuje pelagru (zažívací potíže, svalová slabost a změny kůže, psychické potíže).

Nedostatek kobalaminu (vitamínu B12) vede ke zhoubné chudokrevnosti (bledost, únava). Nedostatek vitamínu C způsobuje kurděje (krvácení z dásní, pod kůži, do svalů, do nehtových lůžek, vnitřních orgánů, snížená imunita, porucha krvetvorby). Nedostatek kalciferolu (vitamínu D) způsobuje rachitidu (křivice). Nedostatek vitamínu K způsobuje krvácení.

Rizikovým faktorem je vyšší věk, poruchy příjmu potravy, alkoholismu a těhotenství.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Nemoc napadá celé tělo.

Léčba avitaminózy

Léčba spočívá v urychleném doplnění chybějícího vitamínu, v tabletách nebo i injekčně do svalu. Dále pak v léčení nemoci, kterou avitaminóza vyvolala. Nutná je kombinace vitamínů s případnými dalšími prvky, protože některé tělo vstřebává v závislosti na jiných (vápník a fosfor společně s vitamínem D nebo železo společně s vitamínem C).

Léky

Jako léky je nutné podávat vitamíny a léky působící na projevy nemocí avitaminózou vyvolaných.

Bylinky

Při léčbě pomůže zvýšená konzumace zeleniny a ovoce obecně.

Domácí léčba a babské rady

Při nedostatku vitamínů pomohou vitamínové tablety, ovoce, zelenina.

Vyšetření

Prvotní projevy lékař může diagnostikovat na základě klinických příznaků – bledost, únava, zvýšená krvácivost. Chybějící vitamín lékař zjistí pomocí laboratorního rozboru krve.

V těhotenství

V těhotenství je zvýšená potřeba některých vitamínů, zejména kyseliny listové, a je proto třeba je doplňovat je v tabletách.

Možné komplikace

Pokud se avitaminóza neléčí, může dojít ke krvácení, nevratným neurologickým změnám, poškození zraku, lámavosti kostí a vést až ke smrti. V rozvojových zemích může způsobit i smrt.

Prevence

Prevencí je pestrá strava, dostatek zeleniny a ovoce, pobyt na slunci. V zimních měsících je dobré užívat vitamínové přípravky v tabletách. Také konzumace alkoholu způsobuje nedostatek vitamínu zejména C a E, a tak je prevencí alkohol omezit, případně zvýšit konzumaci těchto vitamínů.

Výskyt

Rozvojové země, zejména Afrika, jihovýchodní Asie, Severní Korea.

Kdy jít k lékaři

Při zvýšené únavě, bledosti, krvácivosti, lámavosti kostí.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.