Avitaminóza | Moje zdraví

Avitaminóza

Avitaminóza je nemoc vyvolaná velkým nedostatkem určitého vitamínu. Způsobená může být buď nedostatečným zásobením těla tímto vitamínem, nebo poruchou trávení, poškozením střevní mikroflóry, poruchou žláz s vnitřní sekrecí nebo zvýšenou potřebou těla po daném vitamínu, například při užívání určitých léků (např. antagonistů vitamínů).

V České republice se avitaminóza vyskytuje zcela ojediněle, častější je její mírnější forma hypovitaminóza.

Příznaky avitaminózy

Projevy avitaminózy záleží na tom, jaký vitamín tělu chybí. Nedostatek vitamínu A způsobuje nyktalopii (šeroslepost, noční slepota). Nedostatek thiaminu (vitamínu B1) způsobuje beri-beri (tělesná slabost, únava). Nedostatek niacinu (vitamínu B3) způsobuje pelagru (zažívací potíže, svalová slabost a změny kůže, psychické potíže).

Nedostatek kobalaminu (vitamínu B12) vede ke zhoubné chudokrevnosti (bledost, únava). Nedostatek vitamínu C způsobuje kurděje (krvácení z dásní, pod kůži, do svalů, do nehtových lůžek, vnitřních orgánů, snížená imunita, porucha krvetvorby). Nedostatek kalciferolu (vitamínu D) způsobuje rachitidu (křivice). Nedostatek vitamínu K způsobuje krvácení.

Rizikovým faktorem je vyšší věk, poruchy příjmu potravy, alkoholismu a těhotenství.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Nemoc napadá celé tělo.

Léčba avitaminózy

Léčba spočívá v urychleném doplnění chybějícího vitamínu, v tabletách nebo i injekčně do svalu. Dále pak v léčení nemoci, kterou avitaminóza vyvolala. Nutná je kombinace vitamínů s případnými dalšími prvky, protože některé tělo vstřebává v závislosti na jiných (vápník a fosfor společně s vitamínem D nebo železo společně s vitamínem C).

Léky

Jako léky je nutné podávat vitamíny a léky působící na projevy nemocí avitaminózou vyvolaných.

Bylinky

Při léčbě pomůže zvýšená konzumace zeleniny a ovoce obecně.

Domácí léčba a babské rady

Při nedostatku vitamínů pomohou vitamínové tablety, ovoce, zelenina.

Vyšetření

Prvotní projevy lékař může diagnostikovat na základě klinických příznaků  bledost, únava, zvýšená krvácivost. Chybějící vitamín lékař zjistí pomocí laboratorního rozboru krve.

V těhotenství

V těhotenství je zvýšená potřeba některých vitamínů, zejména kyseliny listové, a je proto třeba je doplňovat je v tabletách.

Možné komplikace

Pokud se avitaminóza neléčí, může dojít ke krvácení, nevratným neurologickým změnám, poškození zraku, lámavosti kostí a vést až ke smrti. V rozvojových zemích může způsobit i smrt.

Prevence

Prevencí je pestrá strava, dostatek zeleniny a ovoce, pobyt na slunci. V zimních měsících je dobré užívat vitamínové přípravky v tabletách. Také konzumace alkoholu způsobuje nedostatek vitamínu zejména C a E, a tak je prevencí alkohol omezit, případně zvýšit konzumaci těchto vitamínů.

Výskyt

Rozvojové země, zejména Afrika, jihovýchodní Asie, Severní Korea.

Kdy jít k lékaři

Při zvýšené únavě, bledosti, krvácivosti, lámavosti kostí.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.