Tři nejčastější onemocnění srdce: Nemáte je i vy? | Moje zdraví

Tři nejčastější onemocnění srdce: Nemáte je i vy?

Tři nejčastější onemocnění srdce: Nemáte je i vy?
Autor: istock.com
17. června 2020 • 06:00

Srdeční choroby patří mezi velmi vážná onemocnění a často bohužel nesnadno rozpoznatelná. Víte, která jsou ta nejčastější a jak se diagnostikují?

Každému se občas může stát, že ho takzvaně píchne u srdce. Někdy nás trápí bolest ramene nebo zad a při žádném z těchto projevů nás ani nenapadne, že by mohlo jít o vážné onemocnění. Přitom včasná diagnostika je tou nejlepší prevencí infarktu a srdečního selhání. Kterými nemocemi tedy naše srdce nejčastěji trpí?

„Statistiky úmrtí na srdeční choroby jsou díky kardiologické péči v poslední době více méně příznivé. Nicméně je pravda, že kardiovaskulární choroby se významně podílí na úmrtí našich spoluobčanů,“ říká MUDr. Jiří Krupička, Ph.D. z kardiologické kliniky v Brandýse nad Labem v pořadu Na vlastní otvor.  

S vysokým tlakem si nezahrávejte

Mezi nejčastější zdravotní problémy spojené se srdcem podle něj patří vysoký krevní tlak, tedy hypertenze. „Jde o nesmírně záludné onemocnění, protože pacienty zpočátku nijak netrápí, ale když je neléčená,nebo špatně léčená, tak škodí. Vysoký tlak na sobě nemusíme vůbec poznat, proto by ho měla odhalit preventivní lékařská prohlídka. Právě k tomu jsou také určené,“ upozorňuje MUDr. Krupička.

Na druhé místo patří podle něj ischemické choroby srdce, tedy ty, při kterých dochází k ucpávaní tepen – ateroskleróze. „To už je onemocnění, které poznáte, protože vás začne omezovat – z počátku jen při námaze – jde o bolesti na hrudi, dušnost nebo můžete pociťovat arytmie,“ popisuje příznaky specialista.  

Varovná bolest na hrudi

Velmi důležité je podle kardiologa správně zařadit bolest na hrudi, protože jde o velmi široké téma. „Pokud je kardiologického původu, má poměrně jasnou specifikaci. Pálení, svírání nebo vystřelování do krku, ramen a typicky do levé ruky, stejně jako bolest mezi lopatkami můžou předcházet infarktu myokardu,“ říká odborník. Připouští ale také, že někdy se srdeční problémy mohou projevovat i bolestí v horní části břicha.

Dalším velmi častým onemocněním jsou v tomto odvětví vrozené srdeční vady, zejména pak ty chlopenní. „Pacienti s tímto problémem obvykle navštíví lékaře kvůli dušnosti, který je pak odkáže na další vyšetření,“ popisuje proces diagnostiky lékař.

Všechny zmíněné choroby se odhalují pomocí neinvazivních diagnostickým metod. „Typicky jako první je EKG, dále pak je možné provést ultrazvuk a 24hodinový monitoring EKG nebo tlaku (Holter). Máme tu i celou řadu zátěžových testů – například monitoring při běhání nebo na kole,“ objasňuje lékař.

Lidé, kteří mají podezření na jakékoli onemocnění srdce, by v žádném případě neměli váhat s návštěvou lékaře. Jejich problém může být banální, ale jestliže opravdu mají některou ze zmíněných chorob, mohou si tím i zachránit život.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.