Neodkládejte kvůli koronaviru lékaře. Ohrožujete tak své zdraví a někdy i život | Moje zdraví

Neodkládejte kvůli koronaviru lékaře. Ohrožujete tak své zdraví a někdy i život

Neodkládejte kvůli koronaviru lékaře. Ohrožujete tak své zdraví a někdy i život
Autor: istock.com
4. listopadu 2020 • 10:00

Odborní lékaři varují před druhotnými dopady koronaviru. Odložení návštěvy lékaře kvůli obavě z nákazy může mít fatální následky. Jakých nemocí se to zejména týká? 

Odkládání vyšetření a návštěv lékaře, ať už jde o ty preventivní, či dokonce plánované, může z dlouhodobého hlediska ohrozit zdraví. Stejně tak je někdy riziková samoléčba, kdy si nemocný ordinuje léčbu sám bez porady s lékařem. Takových rizikových pacientů jsou podle lékařů v populaci tisíce. 

Veškeré informace o koronaviru najdete zde.
Vše o průběhu nákazy Covidem-19 u dětí čtěte zde.

Rizikových pacientů jsou v populaci tisíce. Před rostoucím nebezpečím varuje Sdružení ambulantních specialistů. „Typicky ohroženou skupinou občanů jsou ti, kteří trpí kardiovaskulárními chorobami. Nemoci oběhové soustavy jsou nejčastější příčinou úmrtí v Česku, způsobují až 40 procent z nich. V roce 2018 měly za následek více než 280 tisíc hospitalizací. Někteří pacienti se s onemocněním léčí, jiní o něm ale ještě nemusí vědět. Tím, že kvůli strachu z nákazy koronavirem zruší nebo odloží návštěvu specialisty, může dojít k podcenění nemoci s fatálními následky,“ říká předseda sdružení MUDr. Zorjan Jojko. A dodává, že bez včasné návštěvy lékaře je velmi vysoká pravděpodobnost vzniku pozdějších obtížně řešitelných komplikací.

Nebezpečí nejen pro kardiaky

Kardiaci přitom nejsou jedinou skupinou pacientů, která může být v dnešní situaci ohrožena. Riziko hrozí i diabetikům, kterých je v Česku kolem jednoho milionu. Některá vyšetření i operační zákroky samozřejmě odložení i o několik měsíců bez problémů snesou, protože nejsou nijak život ohrožující. Například povrchový zánět žil, který sice trochu bolí, ale pacienta neohrožuje. „Existuje ale také hluboký zánět žil, při kterém pacient netrpí bolestmi, pouze mu ztěžkne noha. Jenže právě takové případy jsou zrádné. Postižený člověk si řekne, že v této nejisté době lékaře nenavštíví, protože nemá větší problémy. Jenže u hlubokého zánětu žil je velké riziko úmrtí v důsledku plicní embolie,“ vysvětluje MUDr. Jojko důvody, proč by lidé neměli ani v této složité době podceňovat vyšetření u lékaře.

Víte, jaké jsou tři nejčastější onemocnění srdce? Více čtěte zde.

Podobným příkladem je i alergické astma. Jeho zanedbáním hrozí nemocnému přechod do chronické obstrukční choroby bronchopulmonální, jejíž těžké formy mohou být smrtelné. „V současné době začínáme registrovat také případy pacientů, kteří mají různý stupeň srdečního selhání, přičemž časově vše nasvědčuje tomu, že počátek potíží začali mít v době prvního nouzového stavu. Neméně zrádné jsou také takzvané spodní infarkty, protože jejich jediným projevem může být zpočátku jen žaludeční nevolnost nebo slabost,“ varuje MUDr. Jojko.

Nebojte se jít k lékaři nebo alespoň zavolejte

Sdružení ambulantních specialistů proto nabádá občany, aby se nebáli a ambulantní specialisty kontaktovali. „Lidé se opravdu nemusí obávat navštívit naše kliniky a ordinace. Jsme uprostřed druhé vlny pandemie, oproti jarní části jsme mnohem poučenější a také připravenější. Naše čekárny a ordinace jsou vybaveny dezinfekcemi, všechny prostory jsou pravidelně čištěny a dezinfikovány. Zároveň máme dostatek ochranných pomůcek, ať už jde o respirátory, štíty či rukavice. V naprosté většině ordinací jsme zavedli přesný systém objednání pacientů tak, aby se minimalizoval nebo zcela vyloučil vzájemný kontakt pacientů. Zatímco nemocnice se nyní soustřeďují především na léčení nemoci Covid-19, my vidíme svou úlohu v tom, že se postaráme o ostatní pacienty. Prosíme proto občany, aby ve vlastním zájmu nepodléhali strachu, pokud jde o návštěvy našich ambulancí,“ uzavírá předseda sdružení MUDr. Jojko.  

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.