Jak se projevuje nedoslýchavost? A kdy naslouchadlo hradí pojišťovna? | Moje zdraví

Špatně slyším! Jak poznáte první příznaky ztráty sluchu? A jak si pomoci?

Špatně slyším! Jak poznáte první příznaky ztráty sluchu? A jak si pomoci?
Poruchy sluchu jsou časté i u dětí. Může se stát, že když se nezjistí včas, mohou jim způsobovat problémy při učení • Autor: iStock.com
29. září 2018 • 06:00

Ve věku kolem 60 let dochází nejčastěji k prvním problémům se sluchem. Co všechno vznik nedoslýchavosti ovlivňuje, jak si pomoci a jak o sluch pečovat?

Slábnutí sluchu ve vyšším věku je přirozené, zajímavé ale je, že sluch se nezhoršuje až ve stáří, ale pomalu slábne již od dětství, kdy se začne snižovat rozsah námi slyšených frekvencí. “Rychlost zhoršení závisí nejen na naší genetické výbavě, ale velkou měrou se projevuje i hluková zátěž. Například práce v hlučném prostředí či časté poslouchání hlasité hudby,“ říká MUDr. Hana Pokorná z ORL Praha.

 

Jak se problémy se sluchem projeví? Lidé slyší, ale nerozumí  čili se jim snižuje sluchová ostrost. Opravdové problémy se sluchem pak většinou přicházejí okolo 60. roku. Nejčastěji se projevují tak, že člověk slyší konverzaci, ale již přesně nerozumí každému slovu.

 

Problémy jsou největší v hlučném prostředí nebo v místnosti, kde hovoří více lidí najednou.

 

Jedinci trpící začátkem nedoslýchavosti mohou mít také potíže rozumět lidem, kteří mají příliš vysoký hlas. To souvisí s tím, jak se s věkem mění frekvenční rozsah sluchu. Problémy začínají oslabeným vnímáním vysokých tónů a zvuků. Lidé se pak často nevědomky při konverzaci spoléhají na odezírání ze rtů.

 

I ucho musí být prokrvené

 

Možná jste netušili, že i na sluch mají vliv váš životní styl a strava. „Příčinou nedoslýchavosti je, pokud pomineme genetiku a hlukovou zátěž, postupující zhoršení prokrvení centrální nervové soustavy spolu s prohlubujícími se změnami na cévním řečišti. Zde vlivem aterosklerózy dochází ke zmenšení průtoku krve, a tím snížení výživy buněk,“ vysvětluje MUDr. Hana Pokorná. Ucho je prostě stejně jako srdce ohroženo ucpáváním cév.

Prevence ztráty sluchu

 

Pro udržení dobrého sluchu je nejdůležitější prevence. Nevystavujte se velkému hluku, dodržujte zdravou stravu, která snižuje riziko vzniku aterosklerotických plátů v krevním řečišti, tak aby sluchový orgán byl zvláště v těch nejvyšších úrovních dobře prokrven. Pokud dojde k poškození těchto buněk, nelze je již vyléčit, proto je velmi důležitá prevence.

 

Lékaři doporučují vyhýbat se ve stravě jídlům, která pomáhají ucpávání cév, těmi jsou zejména ta obsahující živočišné tuky. Jinak nebude sluchový orgán dobře zásoben krví. Dobré je užívat například vitamíny skupiny B, zvláště B1 a B12, které se vyskytují například v droždí.

 

Speciální telefony

 

Nedoslýchavost může velmi snížit kvalitu běžného života, kdy správně nerozumíme. Při běžné konverzaci si lidé mohou pomoci odezíráním ze rtů, ale například při telefonování nastávají opravdové komunikační problémy. Na trhu jsou ale speciální telefony přizpůsobené sluchovým omezením, ideální především pro seniory.

„Při vyzvánění i hovoru tyto telefony nevyužívají běžné frekvence, které senioři neslyší a jsou běžné u většiny mobilních telefonů, ale naopak frekvence pro ně dobře slyšitelné, tedy 500 až 250 Hz. Telefony nabízí také efektivní potlačení rušivého okolního hluku či přímou kompatibilitu s naslouchátky. Právě ta není u telefonů vždy samozřejmostí,“ říká Dominika Uhrová ze společnosti Doro, která speciální telefony vyrábí.

 

Kdy naslouchátka hradí pojišťovna?

 

V závažnějších případech nedoslýchavosti je možnost použití naslouchadel. Zde je ale nutné navštívit lékaře, který doporučí nejen vhodný typ sluchadla, ale také zajistí individuální výrobu koncovky, která je pro každého jedince jiná dle tvaru zvukovodu.

 

Zdravotní pojišťovny přispívají na zakoupení sluchadel jednou za 5 let, u dětí do 18 let na 2 kusy sluchadel, u dospělých na jeden kus. Pacienti si často připlácejí za dražší výrobky, ale v každé kategorii vždy existuje jeden, který je plně hrazen.

 

Částka hrazená z pojištění se liší podle závažnosti sluchové vady a též dle věku. U dospělých je úhrada stanovena u sluchadel pro vzdušné vedení na 2 700 Kč (pro středně těžkou nedoslýchavost od 40 do 59 dB) či 3 900 Kč (pro těžkou nedoslýchavost od 60 do 79 dB), případně 5 100 Kč (pro velmi těžkou nedoslýchavost, zbytky sluchu a hluchotu).

Úhrada ve výši 6 800 Kč by pacientovi náležela na sluchadlo pro kostní vedení, které se poskytuje ve specifických případech a jen se souhlasem revizního lékaře.

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.