Zrádná borelióza: Příznaků si všimneme, až když je pozdě | Moje zdraví

Zákeřná borelióza: Následky nemoci si můžete nést celý život

17. června 2021 • 06:00

Lymská borelióza je jednou z nemocí, které přenášejí klíšťata. V porovnání s další nemocí – klíšťovou encefalitidou – se v České republice vyskytuje v daleko vyšším počtu.

Jaro a léto si většina z nás nedovede představit bez procházek v přírodě. Bohužel, klíšťata na nás mohou číhat jak v městském parku, tak na venkově v lese. A zatímco proti klíšťové encefalitidě, kterou mohou nakažená klíšťata přenášet, existuje očkování, proti lymská borelióze se musíme chránit jen mechanicky. Bohužel, zrovna tato nemoc je pro nás poměrně nevyzpytatelná.

Video se připravuje ...
Jak se chránit před klíšťaty?VIDEO 

Příznaky často přehlížíme

O průběhu a příznacích nemoci se toho napsalo už spoustu (více o tom, jak vypadá typická skvrna, čtěte zde nebo se podívejte do galerie na začátku a na konci článku). Jen málokdo ale ví, že jsou natolik individuální, že u 20 až 30 procent pacientů se vůbec nepodaří odhalit ji včas. Onemocnění tak nepozorováno přejde do druhého stádia, které se rozvine celé týdny nebo i měsíce po prvotní nákaze. A teprve tehdy si lidé všimnou, že k původním příznakům připomínajícím chřipku se přidaly další nepříjemné symptomy. Objevuje se vyrážka a pacienti pociťují abnormální únavu, stejně jako bolest kloubů (nejčastější bývá koleno), brnění v rukou i nohou, svalové záškuby či bušení srdce. V této fázi je už léčba antibiotiky velmi komplikovaná.

Jak chránit před klíšťaty děti? Více čtěte zde.

Nemoc rozvrátí celý organismus

Třetí a poslední stadium se rozvine klidně i několik let od nákazy, a sice ve chvíli, kdy nemoc napadne centrální nervový systém. V takové chvíli dochází k poškození kloubů, nervů a dokonce i mozku. Pacienti si stěžují na paralyzující bolest kolen, časté je mravenčení a brnění rukou i nohou. Objevují se problémy s pamětí a vady řeči nebo sluchu. Bakterie borelie se můžou negativně projevit i na funkci srdce. Jedním z nejzákeřnějších projevů nemoci je i náladovost, která často vede k depresím. Změny v chování člověka mohou negativně ovlivnit všechny sféry jeho života, ojedinělé nejsou dokonce ani případy, kdy kvůli postupující nemoci pacienti spáchali sebevraždu.

Léčba zabírá jen zpočátku, očkování neexistuje

Borelióza se léčí antibiotiky a čím dříve je léčba zahájena, tím nižší je riziko pozdějších komplikací a přechodu do dalšího stadia nemoci. Typ antibiotik, která lékaři při borelióze předepisují, závisí na věku a stavu pacienta, příznacích onemocnění i fázi nemoci. Antibiotika se polykají v tabletách nebo podávají infuzí do žíly. V průměru trvá léčba asi 3–4 týdny. Proti lymské borelióze neexistují v současné době žádné očkovací látky.

Jak vypadá typická skvrna při borelióze a jak správně vyndat klíště, si prohlédněte v galerii:

Jak správně vyndat klíště, můžete zjistit i na následujícím videu:

Video se připravuje ...
Jak vyndat klíště?VIDEO 

Autor: Marie Bezděková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.