Všechny druhy léčby alergie. Která je pro vás ta pravá? | Moje zdraví

Všechny druhy léčby alergie. Která je pro vás ta pravá?

Všechny druhy léčby alergie. Která je pro vás ta pravá?
Autor: istock.com
5. března 2020 • 06:00

Jakmile se u vás začnou projevovat příznaky alergie, vaše kroky by měly rovnou vést k alergologovi. Ten vás nechá otestovat a určí léčbu, která pro vás bude nejvhodnější. Víte, jakou terapii pravděpodobně podstoupíte a co od ní můžete čekat?

„Léčba alergie se zhruba dělí na úlevovou a preventivně protizánětlivou,“ říká prof. MUDr. Václav Špičák, CSc. z imunologické a alergologické ambulance Immuno-Flow. Úlevová léčba je ta, která řeší akutní potíže s alergickou léčbou, a patří do ní zejména léky – takzvaná antihistaminika.

Rychlá úleva od náhlých potíží

„Antihistaminika mají za úkol mírnit projevy, ale bohužel neřeší příčinu alergií. Užívají se většinou 1x denně, jejich účinek byste měli během několika hodin pocítit. Mezi oblíbená antihistaminika patří i Claritine. Většinou neomezí Vaše každodenní aktivity, můžete fungovat ve škole, v práci, bavit se, a to bez větších omezení,“ radí MUDr. Miluše Kotalíková. „Antihistaminika navíc nejsou ani návyková a jsou určena k léčbě jak sezonní, tak i celoroční alergické rýmy,“ dodává.

Vše o alergické rýmě čtěte zde.

Kortikoidy ano, ale…

Alergie se dá léčit i kortikoidy. Jde o uměle vyrobené hormony kůry nadledvin, které potlačují imunitní odpověď, tlumí zánět a zasahují i do řady dalších dějů, proto se často podávají v případě alergického astmatu. Jsou k dostání v podobě očních i nosních kapek, nosních sprejů, sprejů a prášků k inhalaci, tablet a injekcí. Pacienti z nich ale příliš nadšení nebývají. O těchto lécích je totiž všeobecně známo, že při ovlivnění celého organismu se mohou objevit nežádoucí vedlejší účinky (odvápnění kostí, zpomalení růstu u dětí, obezita, rozvoj cukrovky, křehkost kůže, snadnější tvorba modřin a další). Proto je také důležité, aby kortikoidy byly zacíleny pouze na tkáň postiženou alergií – v takovém případě jsou podle odborníků bezpečné.

„Inhalační kortikoidy působí na sliznicích lokálně a medikamenty, zejména ty novodobé, jsou i při opakovaném, dlouhodobém podávání bezpečné a v mnoha případech nenahraditelné. Některé doslova zachraňují život,“ říká MUDr. Špičák.

Jak „vypnout“ imunitu

Z dlouhodobého hlediska je na alergii nejúčinnější cílená protizánětlivá léčba. „U mnoha pacientů lze s úspěchem využít předností alergenových vakcín – takzvaná specifická alergenová imunoterapie – SAIT – tedy dostat se na kořen imunitní reakce a provést regulaci imunity. To je možné pomocí podkožních injekcí, aplikací kapiček pod jazyk nebo nejnověji užíváním tablet. Tato „tabletová“ metoda se však prozatím týká pouze travin, ale připravují se i další… Výhodou injekcí či kapek je, že se zde mohou namixovat tři, čtyři spouštěče dohromady (stejné skupiny, tedy například vdechované pylové alergeny), a tím rychleji potlačit riziko alergické reakce,“ vysvětluje MUDr. Špičák.

Účinky vakcíny, ať už je injekční nebo kapková, se můžou projevit příznivě již v prvním roce užívání, ale optimální je kúra tříletá. „Bonusem imunizace je, že po dané kúře už pacient nepotřebuje žádná další farmaka, je bez potíží,“ zdůrazňuje lékař.

Z různých dalších léčebných metod je proti alergii účinná i akupunktura, jejíž aplikace přechodně zmírňuje její projevy.

Změna je život

Léčba alergie ale není jen otázkou vhodně zvolených medikamentů. V neposlední řadě je důležité, aby se pacienti alergenům pokud možno vyhýbali a dodržovali preventivní opatření (zajistili před alergeny domácnost, konzumovali potraviny, které projevy alergie mírní atd.). Celkově je pro ně dobré změnit životní styl. „Pusťme se do obnovy, renovace starých babičkovských rad ohledně otužování, zdravého přístupu k životu, pohybu i jídelníčku,“ nabádá MUDr. Špičák. „Věřím, že se situace začne postupně zlepšovat,“ uzavírá.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.