Opravdu dáváte očím takovou péči, jakou si zaslouží? Přeci jen je používáme od chvíle, co se probudíme, až do té doby, kdy jdeme zase spát. Pokud chcete, aby vám ještě dlouho sloužily, vyhněte se níže popsaným chybám, které provádí téměř každý člověk.
Oči si mnete a saháte si do nich
Oči • Autor: istockphoto.com
Oči vás mohou pálit či svědit - ať už v důsledku alergie nebo jen z únavy. Jejich mnutí však není příliš vhodné. Lepší je oči na okamžik zavřít. Přílišné tření očí může způsobit zánět nebo jejich poškození.
Oči • Autor: istockphoto.com
K očnímu lékaři byste měli chodit na pravidelné prohlídky, i když nemáte brýle, a to alespoň jednou ročně. Lékař zkontroluje celkový stav očí, díky tomu může včas odchytit nejrůznější onemocnění ještě předtím, než se začnou objevovat problémy se zrakem. Například u nádoru je již při zhoršeném vidění pozdě.
.... • VIDEO iStock.com/ccmixter.org(Bluemillenium)/mojezdravi.cz
Elektronika, jako jsou počítače, tablety a mobilní telefony, vyzařují modré světlo, které očím škodí. Pokud do obrazovek koukáte celý den, oči jsou namáhány a mohou se objevit i bolesti hlavy. Důležité je dát očím během dne pauzu od elektronických zařízení. Po každých 20 minutách, kdy koukáte do obrazovky, zaměřte své oči alespoň na 20 vteřin na něco jiného.
Oči • Autor: istockphoto.com
Většina lidí si myslí, že sluneční brýle jsou pouze módní záležitostí nebo jsou určené pouze na léto. Jejich nošení je ale stejně tak důležité i v zimě. Slunce je sice slabší, odráží se ale od bílých sněhových ploch. Zkontrolujte, že mají vaše brýle ochranný UV filtr, ten může zabránit popálení rohovky nebo rakovině kůže na očních víčkách.
Oči • Autor: istockphoto.com
Oční linka rozhodně nepatří do oka, takže se vyhněte radám některých kosmetiček, které radí aplikovat linku za řasy blíž vnitřku oka. Barva se tak smíchá s vašimi slzami, což může způsobit infekci. Tekuté oční linky jsou ještě víc nebezpečné. Hrot tuhé tužky je neustále opotřebováván, kdežto aplikátor tekuté linky ne, kvůli čemuž se na něj pravidelně nanášejí bakterie.
Oči • Autor: istockphoto.com
Jít spát bez odlíčení zaviní více věcí než jen ušpiněný polštář. Můžou se objevit podráždění kůže, pupínky nebo bolestivé hrbolky. Navíc vynechávání čištění pleti přispívá k jejímu vysušování a k tvorbě vrásek. Pokud máte umělé řasy, lepidlo se vám může dostat do oka a způsobit vážný zánět rohovky.
Oči • Autor: istockphoto.com
Existují dva typy čoček, ty, co jsou určené jen na den, a ty, které můžete mít i na spaní. Přesto se však jejich sundání na noc doporučuje. Někteří ovšem nevyndávají ani čočky, které na noc určené nejsou. Tím si zadělávají na infekci nebo na poškození rohovky v důsledku vysušení oka. Pokud se vám stane, že náhodou v čočkách usnete, je dobré nejprve do oka kápnout umělé slzy a chvíli počkat, než kontaktní čočky vyjmete.
Oči • Autor: istockphoto.com
Neustále červené a podrážděné oči jsou zdravotním problémem, který je třeba řešit s lékařem. Oční kapky proti zarudnutí jsou pouze dočasným řešením, důležité je objevit hlavní příčinu tohoto problému. Dlouhodobé užívání očních kapek může po nějaké době problémy jen zhoršit, a to kvůli tomu, že kapky obsahují konzervační látky a nejrůznější chemikálie.
Oči • Autor: istockphoto.com
Myslíte si, že není nic špatného na tom používat prošlý roztok na kontaktní čočky? Jste na omylu. Roztok ničí bakterie a tím napomáhá udržovat čočky čisté. Prošlý roztok tuto funkci ztrácí. Rozhodně také neuchovávejte čočky v nesterilním roztoku, jako třeba v obyčejné vodě, můžete si způsobit nenávratné poškození očí. Datum spotřeby nemá pouze roztok na kontaktní čočky, ale mají ho i kontaktní čočky a kapky do očí.