Kouzlo konturování: Naučíte se umění vizážistů
Umění zvýraznit přednosti a zakrýt nedostatky ovládají některé ženy zcela přirozeně. S dekorativní kosmetikou pracují s citem a upoutají tak pozornost vším, co je na nich ojedinělé. Jiným ženám se tak nedaří, i když kosmetiku také nakupují a snaží se. Jde to však naučit, přesvědčte se sami.
Nikdo není dokonalý a sami sebe kolikrát vnímáme mnohem kritičtěji, než nás vidí ostatní. Nejste spokojená se svým kulatým obličejem? Nebo vám příroda nadělila příliš velký nos, úzkou bradu či vysoké čelo? Cesta k vylepšení nemusí nutně vést přes ordinaci plastického chirurga. Ke spokojenosti vám bude stačit s trochou nadsázky pár tahů štětcem nebo houbičkou, kterými si na jednotlivé partie obličeje nanesete kombinaci světlých a tmavých odstínů. Této technice se říká contouring a momentálně se jedná o kosmetický trend, jemuž propadla řada dívek a žen. Velkou měrou k tomu přispěla ostře sledovaná americká celebrita Kim Kardashian, která zveřejnila své konturovací triky na Instagramu a rozpoutala tím doslova kosmetickou revoluci.
Jestli si myslíte, že je contouring něco nového pod sluncem, mýlíte se. Opticky vymodelovat tvář uměli už kdysi v hluboké historii třeba herci, kteří se sami líčili před představením. A profesionální vizážisté mají pravidla konturování v malíčku už také pěknou řádku let. Díky sociálním sítím se teď ale znalosti konturování rozšířily. YouTube nebo Instagram je doslova studnicí inspirace. Zajímavé je třeba video, které najdete na YouTube pod názvem „People Try Kim Kardashian Makeup For The First Time“. Když budete hledat návod, dejte si pozor. Ne všechny tutorialy jsou perfektní, a pokud si vyberete špatně, mohl by váš obličej ve výsledku připomínat přemalovanou masku klauna.
Krok za krokem
1. Kdo chce svěží vzhled vytvořit, měl by začít dobře hydratovanou a sjednocenou pletí. Jako podklad můžete použít běžný primer nebo make-up. Perfektně poslouží i BB nebo CC krémy. Tyto přípravky sjednotí tón pleti. Kontury totiž správně vyniknou pouze tehdy, budou-li na jednotném základu.
2. Pleť je krásná a bez chybičky, můžeme začít s konturováním. Spočívá v nanášení světlého a tmavého odstínu na jednotlivé partie obličeje. Berte přitom v potaz jeho tvar. Obdélníkový potřebuje zakrýt a zvýraznit jiné nedostatky než třeba kulatý. Při konturování se přitom držte pravidla, že nejprve se nanáší světlejší odstíny, teprve potom tmavší. Přechody mezi jednotlivými odstíny musejí být přirozené a rozetřené do ztracena.
3. Vaše umělecké dílo je ještě třeba zafi xovat. To perfektně obstará transparentní pudr, který bude působit naprosto přirozeně. Vizážista Zdeněk Fencl radí na úplný závěr líčení nanést na jablíčka lícních kostí ještě tvářenku. „Vyberte si barevně sytější odstín. Budete pak celkově působit rozzářeným, svěžím dojmem,“ radí Zdeněk Fencl.
Hra stínů
Na první pohled může konturování působit jako něco velmi jednoduchého. Ano, je to tak i ve skutečnosti.
Jen to chce vědět, kam přesně světlé a tmavé odstíny nanášet. Postavte se před zrcadlo a uvědomte si při pohledu na svou tvář, kam vám dopadá světlo a kde se vytváří stín. Zkuste vnímat, co byste chtěla v obličeji potlačit a co naopak vyzdvihnout. Světlá barva (rozjasňovač) dokáže krásně projasnit obličej a podtrhnout místa, k nimž chceme přitáhnout pozornost.
Bez ohledu na tvar obličeje ji naneste na střed čela, na hřbet nosu, nad horní ret, na špičku brady a pod spodní víčka. Když nanesete rozjasňovač ještě v linii pod obočím, opticky otevřete oči. Bronzer neboli tmavý odstín se nanáší zpravidla na tři základní místa. Pod lícní kosti, na kraj čelistí a do krajů čela. Tmavý odstín zkrátka patří na ty partie obličeje, které chcete opticky upozadit. „Pozor, méně je někdy více. Vrstva bronzingového přípravku by měla být tenká, aby byl výsledek přirozený,“ upozorňuje vizážista Zdeněk Fencl.
Máme už jasno ve světlých a tmavých odstínech, ale o jakých produktech je vlastně celou dobu řeč? Pokud s konturováním začínáte, pořiďte si sadu, kterých je teď na trhu široká paleta. Jejich odstíny k sobě perfektně ladí a mají i stejnou texturu. Konturovat ale můžete i s bronzerem, tmavším pudrem, gelem či korektorem. Přípravky mají buď krémovou, nebo „pudrovou“ podobu. „Upřednostňuji krémové textury. Dobře se s nimi totiž pracuje a vypadají přirozeně,“ upřesňuje Zdeněk Fencl. Krémové textury nanášejte houbičkou nebo prsty, na ostatní použijte štětec. Dbejte vždy na to, aby byly jednotlivé stínovací produkty pečlivě rozetřeny doztracena. Toho, že jste nalíčená, by si nikdo neměl všimnout! A ještě jedna dobrá rada - líčit byste se měla na denním světle nebo si výsledek na přirozeném světle alespoň zkontrolovat.