Oční vady: Kdy pomůže optometrista? Jak vybrat brýle nebo čočky pro sebe nebo pro dítě?
Víte, kdy navštívit optometristu a v jakých případech spíše očního lékaře (oftalmologa)? Každý může pro komfort svého zraku udělat něco navíc.
Optometrista je vysokoškolsky vzdělaný zdravotnický pracovník, představuje pomyslný mezistupeň mezi optikem (doporučuje a zhotovuje optické pomůcky dle předpisu) a oftalmologem. Změří zrak, poradí s aplikací kontaktních čoček, neurčuje však diagnózu očních vad ani je neléčí. To je doménou očního lékaře, který také kontroluje oční pozadí (stav sítnice) a měří nitrooční tlak. Optometrista mimo jiné prověří, zda má vaše optická pomůcka vyhovující dioptrie, zda máte zrakovou pohodu a poradí při výběru vhodných korekčních a jiných pomůcek.
Služby optometristy jsou zpoplatněny (nejsou tedy hrazeny z veřejného zdravotního pojištění), velkou výhodou však je, že optometrista má na klienty mnohem více času (vyšetření zpravidla trvá cca 30 až 60 minut), než si může dovolit oční lékař ve své ordinaci,“ říká úvodem optometristka a majitelka oční optiky Anděl v Praze 5 Pavla Vedralová Linhartová. Při vyšetření (měření zraku) se používá refraktometr, jde ovšem pouze o orientační vyšetření. Následně je třeba provést též klasickou sklíčkovací metodu (nasazování jednotlivých skel s různými dioptriemi pro nalezení optimální hodnoty dioptrií, která nejvíce danému člověku vyhovuje).
Kdy brýle a kdy čočky? „Skoro každá oční vada (myopie - krátkozrakost, hypermetropie - dalekozrakost, astigmatismus) se dá korigovat jak kontaktními čočkami, tak brýlovými skly. U některých vysokých očních vad (-8) však nelze dosáhnout hezkého (estetického) výsledku s brýlovými skly, takže je pak lepší využít předností kontaktních čoček. Někdy se kontaktní čočky aplikují naopak z čistě lékařských důvodů - pokud je například velký rozdíl dioptrií mezi pravým a levým okem (anizometropie), kdy na sítnici vznikají dva nestejné obrazy (aniseikonie).“
Brýle ze supermarketu?„Brýle v drogeriích jsou vhodnou variantou pro ty, kdož si kupříkladu zapomenou svoje brýle doma a potřebují rychlé řešení. Dioptrie v nich jsou však univerzální a většinou bohužel neodpovídají tomu, co by daný člověk měl nosit, proto nejsou ideální pro dlouhodobé nošení. Zrak je jedním z nejdůležitějších vjemů co máme, proto bychom si ho měli pečlivě chránit a chovat se podle toho,“ podotýká optometristka.
Kontaktní čočky jen se znalostí užívání
„Současné kontaktní čočky mohou korigovat širokou škálu očních vad od -20 do +20 dioptrií. Existují též čočky torické, pro korekci astigmatismu. Dalším zajímavým typem jsou kontaktní čočky multifokální, určené pro klienty po 40. roce věku, kteří již potřebují jiné dioptrie do dálky a jiné na blízko. Používají se čočky hydrogelové a silikonhydrogelové (tento druh umožňuje de facto přirozené zásobení rohovky kyslíkem), novinkou je takzvaný hypergel. V široké škále nabídky trhu lze najít také velmi jemné a šetrné čočky určené především citlivějším jedincům. Věkově není nošení měkkých kontaktních čoček nijak omezeno, mohou je tedy nosit též senioři, pokud zvládnou správnou techniku manipulace a dodržování hygieny. Dětem může aplikovat čočky pouze oftalmolog v oční ordinaci nebo optometrista pod odborným dohledem oftalmologa,“ vysvětluje MUDr. Svatava Háčiková, která se specializuje na aplikaci kontaktních čoček u dětí i dospělých.
Uživatelé musejí dodržovat pravidla
„Pokud se rozhodnete pro kontaktní čočky pro sebe či své děti, doporučujeme vyšetření očním lékařem, který určí, zda jste vhodnými kandidáty pro jejich nošení. Největším problémem je, že lidé nosí kontaktní čočky, aniž by chodili na pravidelné kontroly. To se jim stává například po nákupu kontaktních čoček přes internet. Dospělí by měli chodit na kontroly jednou za půl roku, děti do 15 let jednou za 3 měsíce. Návštěvě specialisty by se neměl vyhýbat ani člověk, který má pocit, že nemá žádné potíže!“ zdůrazňuje MUDr. Helena Štrofová z oční ordinace Vidente v Praze na Vinohradech. „Oční lékař může například najít pod horním víčkem počínající alergické změny nebo zjistí, že rohovka není v pořádku. Tehdy může třeba změnit typ kontaktních čoček či upravit dioptrie, doporučí změnu dezinfekčního roztoku nebo používání zvlhčujících kapek. Oči mohou být kontaktními čočkami poškozeny Uživatelé musejí dodržovat pravidla
"Pokud se rozhodnete pro kontaktní čočky pro sebe či své děti, doporučujeme vyšetření očním lékařem, který určí, zda jste vhodnými kandidáty pro jejich nošení. i kvůli nedostatečné hygieně. Čočky by se měly zásadně nasazovat a vyndávat jen čistýma rukama. Důležité je též správné používání pouzdra a dezinfekčního roztoku. Roztok v pouzdře by se měl vyměňovat každý den, jinak hrozí infekce,“ upozorňuje oční lékařka.
Kdy čočky nenosit?
- Čočky znemožní nosit všechna akutní onemocnění očí a očních víček, chronické záněty, kožní afekce na obličeji, zvláště lokalizované v okolí očí.
- Při celkových akutních onemocněních (angíně, viróze a pododobně) se mají čočky až do vyléčení vysadit!
- Zvýšená opatrnost je vhodná u osob s oslabenou imunitou nebo diabetem. Mezi kontraindikace patří také problematické dodržování hygieny, neschopnost manipulovat s čočkami, svou roli hraje častý pobyt v prašném prostředí a extrémní okolní teploty. Pozor na prostředí s toxickými výpary, práci s rozprašovači a chemikáliemi!“ vysvětluje lékařka.
Ještě pár zásad
- Minimálně každé tři měsíce by se mělo pouzdro na čočky vyměnit.
- Ochranný roztok také nelze používat nekonečně dlouho. Po otevření je třeba sledovat možnou exspiraci. Pokud termín překračujete, opět hrozí infekce.
- Nebezpečí infekce se vyskytuje i v případě, že si čočky berete s sebou do bazénu, toto riziko lze snížit používáním jednodenních čoček a používáním plaveckých brýlí.
- Spát lze pouze v kontaktních čočkách k tomu určených, ale i tak je riziko infekce 4-5x vyšší než při denním nošení čoček.
- Pokud máte oči podrážděné, nebo snad dokonce hůře vidíte, vydejte se co nejdřív k lékaři.
- Velkou chybou je nošení čoček, které oči dráždí nebo způsobují jejich začervenání.
- Čočky by se měly nosit jen na zdravé oči.
- I při banálním zánětu spojivek je nutné je vysadit a začít je nosit až po úplném vyléčení. Doporučuje se vyřadit pár čoček používaný před onemocněním, mohly by být opětovným zdrojem nákazy, stejně tak pouzdro a roztok.
- Velkým hazardem je dávat si na oko natrženou kontaktní čočku.
- Nepoužívejte ani čočky, na nichž jsou různé usazeniny, které nejdou setřít prstem. Na usazeninách se uchycují bakterie či plísně.
Dítě potřebuje dohled
"U malých dětí se kontaktní čočky využívají například u komplikovanějších očních vad, jako je dětská afakie (vzácná, vrozená oční vada, kdy chybí čočka), při léčbě tupozrakosti (kontaktní čočka nahrazuje okluzi ) nebo po operaci šedého zákalu. U předškolních a školních dětí se korekce kontaktními čočkami využívá především u sportovců s refrakční vadou a při anizometropii (rozdílné dioptrie na očích). U adolescentů jde převážně o kosmetickou záležitost. Předškolákům a malým školákům většinou čočky nasazují a vyndávají rodiče.
Dítě je schopné starat se o kontaktní čočky samostatně již v 8 letech. Rodiče musejí věnovat dostatek pozornosti tomu, aby dítěti vysvětlili, jak má s kontaktními čočkami zacházet, a dohlédli na ně. Většina nepříjemných obtíží, ke kterým v souvislosti s užíváním kontaktních čoček dochází, je způsobena nesprávným užíváním, zanedbáním péče o čočky nebo nedostatečnou hygienou při manipulaci," znovu připomíná MUDr. Štrofová.
Široká nabídka
Existují i multifokální kontaktní čočky pro korekci vetchozrakosti, dále barevné kontaktní čočky, které jsou vhodné spíše pro společenské příležitosti. Krycí kontaktní čočky mají barevnou duhovku a čirou zornici, tedy střed čočky. Mohou tak zužovat periferní vidění za šera a ve tmě. Jejich použití není vhodné pro lidi s vysokými nároky na vidění, například pro řidiče. Kosmetické kontaktní čočky se využívají ke změně vzhledu, ale také při některých vrozených, poúrazových nebo pooperačních stavech. Vhodné jsou při chybění části duhovky nebo pokud je zornice abnormálně rozšířená.
Jednodenní kontaktní čočky se používají většinou jako doplněk k brýlím (na sport, dovolenou, kulturní události apod.). 14denní/měsíční kontaktní čočky (tedy čočky s plánovanou výměnou) používají klienti k častějšímu (dennímu) nošení. Tyto čočky se vždy večer vyndají z oka a ukládají do pouzdra s dezinfekčním roztokem k tomu určenému. Víceohniskové kontaktní čočky multifokální (do dálky/na blízko) se vyrábějí zpravidla jednodenní či měsíční. Pouzdro na čočky nevyplachujte obyčejnou pitnou vodou. V ní může být prvok OE akantaméba, zánět rohovky. Problém pak která za určitých okolností způsobí třeba vyústí v těžký průběh, který může vést až k transplantaci rohovky.
Rady pro omezení rizika infekce
- Před manipulací s kontaktními čočkami si vždy umyjte ruce!
- Pravidelně vyměňujte dezinfekční roztok i pouzdro!
- Nezapomínejte na pravidelné kontroly!
Odborná spolupráce: Pavla Vedralová Linhartová MUDr. Svatava Háčiková (www.andeloptik.cz) MUDr. Helena Štrofová (www.vidente.vision)