Ibuprofen jako prevence koronaviru? Nesmysl, říkají lékárníci | Moje zdraví

Ibuprofen jako prevence koronaviru? Nesmysl, říkají lékárníci

Ibuprofen jako prevence koronaviru? Nesmysl, říkají lékárníci
Autor: istock.com
17. července 2020 • 10:00

Názory na to, zda při infekci COVID-19 léčit teplotu léky s obsahem ibuprofenu, nebo paralenu, nebyly dlouho jasné. Obavy z léků typu Ibuprofen a Nurofen nakonec ale vedou k paradoxu a někteří lidí užívají Paralen, Panadol či podobné preventivně. A to je nebezpečné!

Někteří lidé si informace o tom, jak léčit příznaky COVID-19, vysvětlili tak, že léčivé přípravky s obsahem paracetamolu užívají jako domnělou prevenci před koronavirovou nákazou. Česká lékárnická komora to důrazně nedoporučuje. Takový způsob užívání pouze zbytečně zatěžuje organismus. 

Podrobné informace o koronaviru najdete zde.

Preventivní podávání paracetamolu nejenže pacienta neochrání, ale navíc může významně zatížit organismus. Správně se užívá pouze k léčbě bolesti nebo ke snížení teploty převyšující 38 °C a vždy je nutné dodržovat jeho správné dávkování.

„Rozhodně chci veřejnost varovat před bezdůvodným užíváním paracetamolu jako prevence před koronavirovou nákazou. To je zcela nesmyslné a pacienty před nákazou neochrání. Účinná látka paracetamol nemá žádné preventivní účinky,“ říká k aktuální situaci Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory. „V každém případě je třeba pamatovat, že ani jedna z uvedených léčivých látek neléčí příčinu nemoci, ale pouze tlumí její příznaky,“ zdůrazňuje také Státní ústav pro kontrolu léčiv na svých webových stránkách.

Užívání paracetamolu má jasná pravidla

Paracetamol obsahuje kromě tablet s název Paralen, Panadol také několik horkých nápojů: Ty by se nikdy neměly kombinovat. Při jejich vzájemném kombinování nebo nedodržení stanoveného intervalu mezi dávkami se může lék v těle nebezpečně hromadit. Na správné užívání se proto ptejte svého lékárníka. V případě, že se s ním nemůžete spojit, si aspoň pečlivě prostudujte příbalový leták.

Navíc u těchto léků funguje takzvaný stropový efekt, to znamená, že vyšší dávka neznamená vyšší účinek. Vždy je třeba se řídit maximální denní dávkou. Paracetamol v nadměrných dávkách velmi vážně poškozuje játra. „U dospělých pacientů by neměla být překročena četnost dávkování 4x denně, v doporučeném rozestupu šesti hodin. Ten nesmí být kratší než čtyři hodiny a celková denní dávka by v žádném případě neměla překročit 4 000 mg paracetamolu,“ vysvětluje Aleš Krebs.

Jak upozorňuje, paracetamol se nesmí kombinovat s alkoholem ani užívat po jeho konzumaci, neboť by mohlo dojít k vážnému poškození jater. „Nesmí ho užívat pacienti s akutním poškozením jater či cirhózou. Omezení je ale více, proto je velmi důležité se poradit se svým lékárníkem,“ dodává.

Ibuprofen, nebo paralen? 

Kromě paracetamolu se při léčbě teploty a bolesti užívá nejčastěji ibuprofen. Lékárníci nyní museli vysvětlovat, zda je to v době  koronavirové infekce správné. „Paracetamol byl a je lékem volby při terapii horečky. Ale i tento velmi běžný lék má svá omezení a kontraindikace. Proto je někdy nutné užívat jiné léky. Na snižování teploty lze užít v indikovaných případech také přípravky s obsahem ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové. Samozřejmě i s přihlédnutím ke kontraindikacím, které mohou plynout ze zdravotního stavu pacienta nebo jeho další medikace,“ vysvětluje k častým dotazům pacientů PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D, viceprezident ČLnK.

Paracetamol lze užít při mírné až střední bolesti nebo ke snížení horečky i u dětí. „Pro individuální dávkování jsou tyto léky pro děti dostupné také ve formě sirupu. Jednotlivá dávka se určuje přesně podle hmotnosti dítěte. K dispozici je i paracetamol ve formě čípků. Intervaly mezi jednotlivými dávkami bývají u dětí zpravidla delší než u dospělých. A to především proto, že k eliminaci léčiva z dětského těla dochází pomaleji,“ uvádí k postupu léčby horečky u dětí lékárnice a mluvčí lékárnické komory Mgr. Michaela Bažantová. Podobné informace můžete najít také na webu www.lekarnickekapky.cz , který je garantován lékařskou komorou.

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.