Jak vyvolat menstruaci přirozeně nebo pomocí bylinek | Moje zdraví

Jak vyvolat menstruaci bez léků: Zkuste bylinky a další osvědčené tipy

Jak vyvolat menstruaci bez léků: Zkuste bylinky a další osvědčené tipy
Autor: istock.cz
27. července 2019 • 06:00

Existuje řada důvodů, proč se menstruace nedostavila v době, kdy ji žena očekávala. Může za tím být stres, nemoc nebo přecházení nemoci, změna stravy, úbytek váhy, hormonální změny, ale i těhotenství. Než začnete tedy aplikovat následující rady, nejdříve se ujistěte, že se vás poslední bod netýká.

Bylinky a další metody na vyvolání menstruace mají jedno společné: Vždycky budou někomu fungovat a někomu ne. Co tedy patří mezi osvědčené tipy?

Více k tématu si přečtěte zde.

Horká koupel

Teplá voda uvolňuje organismus, snižuje napětí a roztahuje cévy. Většinou se ještě k horké koupeli doporučuje sklenička červeného vína. Je pravda, že alkohol má vliv na lepší prokrvení a látky obsažené v červeném víně zase pozitivní účinek na cévy, asi vás ale nepřekvapí, že žádná studie nepotvrdila přímou souvislost červeného vína a dřívějšího příchodu menstruace. Sklenička červeného každopádně může pomoci lépe relaxovat a to se hodí vždycky. Jen se ujistěme, že se bavíme o přiměřené dávce, tedy dvou deci maximálně. A pokud doma nemáte vanu, spodní část břicha sprchujte teplou vodou. Můžete přidat i masáže.

Cvičení

Možná jste pár dní před menstruací docela unavení a pohyb je to poslední, na co máte chuť. Správná dávka fyzické aktivity ale naopak dokáže s únavou účinně bojovat. Pohyb může menstruaci vyvolat a také účinně ulevuje od bolestí a nepříjemných křečí. Vyhněte se pochopitelně náročnému a intenzívnímu cvičení nebo trhání rekordů. Ideální je denně alespoň půl hodiny věnovat procházce, lehčímu běhu, jízdě na kole nebo plavání.

Jóga

Speciálním druhem pohybu, který vám může také pomoci, je jóga. Ať už běžná, nebo přímo hormonální. Ta obsahuje prvky a dechové sekvence, které jsou přímo zaměřeny na správné fungování ženských orgánů.

Bylinky

Pupalka

Z pupalky se lisuje olej, který má skvělé účinky na zdraví, a to nejen v období před menstruací. Kromě toho, že má blahodárný vliv na cévy a činnost srdce, posiluje imunitu, zvyšuje odolnost proti stresu a pomáhá při ekzémech a při hojení ran. Především ale zmírňuje příznaky PMS a přispívá ke správnému fungování ženských reprodukčních orgánů.

Třezalka

Čaj z třezalky pily na vyvolání menstruace už naše babičky. Kromě toho je tato bylinka známé přírodní antidepresivum – má uklidňující účinky, pomáhá při stresu a úzkosti. Také se používá na utlumení některých alergií. S třezalkou ale velmi opatrně – u někoho se mohou objevit bolesti hlavy, tato bylinka také může snižovat účinky některých léků.

Šalvěj

Šalvěj se doporučuje nejen na vyvolání menstruace, ale i na nadýmání, které nás často týden před měsíčky trápí. Nejvíce je ale známá pro své antibiotické účinky, díky kterým pomáhá třeba při bolestech v krku. S lékařem by se o užívání této bylinky měli poradit ale epileptici, těhotné a kojící ženy.

Měsíček

Vyzkoušet můžete i čaj z měsíčku. Kromě toho, že menstruaci přivolává, umí také účinně tlumit bolesti a křeče. Tato bylinka také zklidňuje nervovou soustavu a navíc ulehčuje trávení a používá se i na játra a žlučník. Takže vám pomůže i v případě, kdy uděláte nějakou tu dietní chybu.

Zázvor

Jestli vás kromě nepravidelné menstruace trápí také pálení žáhy a problémy se zažíváním, uvařte si zázvorový čaj. Tato bylinka se také pije při nachlazení.

A ještě jedna důležitá věc: bylinky rozhodně nezkoušejte všechny najednou.

Kdy jít k lékaři?

Jestliže byl až doteď váš cyklus pravidelný (a k přechodu máte daleko), zajděte ke gynekologovi po dvou týdnech od původně očekávaného data menstruace. Jestliže se vám objeví i bolesti nebo jiné gynekologické potíže, spěchejte do ordinace ještě dřív!

Autor: Pavla Skurovcová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.