Hormonální jóga pomůže při menopauze, migrénách i cukrovce | Moje zdraví

Hormonální jóga pomůže při menopauze, migrénách i cukrovce

Hormonální jóga pomůže při menopauze, migrénách i cukrovce
Hormonální jóga obsahuje komplexní sestavu cviků, které pomohou například při menopauze • Autor: shutterstock.com
17. července 2017 • 06:00

Cvičením se dá uzdravit, tvrdí lektoři, kteří znají účinky hormonální jógové terapie a své znalosti předávají účastníkům svých kurzů. Přirozenou cestou se snaží harmonizovat hladiny hormonů u žen, mužů, a dokonce pomáhá i diabetikům.

Díky pravidelnému cvičení hormonální jógy se hladiny hormonů vrátí do optimální rovnováhy a harmonie, čímž se výrazně zlepšuje kvalita života. Jak říká terapeutka hormonální jógové terapie Jana Černotová: „Třicet minut hormonální jógy denně vám změní život. A nejsou to jen plané sliby!“ Vysvětlení je jednoduché - díky komplexnosti cviků (dynamické pozice, dechové techniky, práce s energií a koncentrační antistresové prvky), které se během celé sestavy provádí, se naučíte zvládat svůj stres a také udržíte hormonální hladinu v harmonii.

Hormonální jógová terapie a omlazení organizmu

Hormonální jógová terapie (HJT) také celkově revitalizuje a omlazuje organismus. Obsahuje sestavu cviků, které jsou snadné a promyšleně seřazené, a proto jsou velmi účinné. „Sestavy jsou tři - jedna pro ženy (nejen) v menopauze, druhá pro muže (nejen) v andropauze a třetí pro diabetiky. Jedná se o cvičení rychlé, energetizující a dynamické. Je vhodné pro ženy i muže, pro ženy angažované v práci, doma i s dětmi,“ vysvětluje terapeutka hormonální jógy, která zkvalitňuje život ženám s nepříjemnými symptomy.

Terapie působí na žlázy s vnitřní sekrecí a pomáhá tak s odstraněním návalů, nočního pocení, psychické lability, zlepšuje se kvalita pleti, vlasů i nehtů. Příznivé výsledky byly zaznamenány u žen s cystami či myomy, které nejsou indikované k operaci. Ženy po šestinedělí mohou cvičením podpořit laktaci a eliminují tak své psychické i emocionální výkyvy.

Může snížit únavu a nastartovat metabolismus

Hormonální jógová terapie představuje v oblasti energetické jógy přírodní léčebnou terapii zacílenou na hormonální systém ženy. Cílem terapeutického cvičení je harmonizace hormonálního systému přirozenou cestou. „Výsledkem je právě zvýšení hladiny estrogenu v těle a stimulace ovulace, odstranění symptomů souvisejících s nízkou hladinou estrogenu, lepší hospodaření s vitální energií, snížení únavy, zlepšení látkové a energetické výměny, revitalizace a omlazování organismu, harmonizace psychiky i energetického systému těla,“ dodává Jana Černotová. Právě estrogen totiž stojí za většinou problémů a symptomů menopauzy a zvýšení jeho úrovně působí rovněž jako prevence.

Jako prevenci by hormonální jógovou terapii měly provozovat ženy po 35. roce života. Statisticky kolem 35. roku začíná klesat hladina estrogenu a mohou se objevit první symptomy, které se zintenzivní v přechodu. Ženy trpící na PMS, bolestivou menstruaci a silné krvácení sledují zlepšení svého stavu v poměrně krátké době. Pravidelné cvičení napomáhá k odstranění bolestí, křečí, zadržování vody v těle, psychické lability i migrén.

„Chybějící menstruace se často navrací po absolvování semináře, díky stimulaci ovulace,“ popisuje zkušenosti terapeutka. „Výborné výsledky mám se ženami, které řešily neplodnost, nebo s těmi, jež se připravovaly na umělé oplodnění. Terapie totiž mimo harmonizaci hladiny hormonů pomáhá také připravit dělohu a zlepšuje výsledky přijetí vajíčka. Miminek počatých po určité době jejího praktikování jsou již desítky,“ sděluje své další pozitivní zkušenosti Jana Černotová.

Podle vědeckého výzkumu prováděného ve Velké Británii a Spojených státech je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících rozvoj onemocnění stres. Právě HJT výrazně eliminuje důsledky stresu, dodává organismu zdraví a obnovuje vitalitu. Hormonální jógová terapie pro diabetiky má žádoucí vliv na žlázy s vnitřní sekrecí: pankreas, játra, štítnou žlázu a hypofýzu, harmonizuje hormonální systém a pomáhá udržovat hladinu krevního cukru. Působí detoxikačně a regeneračně, pomáhá předcházet rozvoji chronických komplikací. Není substitucí léčby, ale pomáhá onemocnění lépe zvládat a mít svůj metabolismus lépe pod kontrolou.

Muži a hormonální jóga? Samozřejmě!

Hormonální jóga však může zlepšit kvalitu života i mužům. Terapie zvyšuje libido, kvalitu spermatu a zkvalitňuje prožívání intimního života. Navíc vyrovnává emocionální nestabilitu a deprese. „Harmonie hormonálního systému je nutnou podmínkou našeho zdraví,“ tvrdí terapeutka a cvičitelka, která se józe věnuje již od dětství. Cviky totiž navíc protahují zkrácené svaly, posilují ochabující partie a odstraňují bloky na páteři, čímž zlepšují nervové zásobení celého těla. Navíc tvarují postavu, zlepšují pohyblivost, pružnost a ohebnost těla. Prováděné sestavy cviků mohou napomoci k odstranění chronické zácpy, chronické únavy, bolestí zad, zlepšit funkci štítné žlázy, posílit imunitní systém atd.

Cvičení pod odborným vedením

Během víkendového kurzu jste schopni naučit se sestavu, kterou pak můžete praktikovat doma. Jedná se o ucelený a do detailu propracovaný sled cviků, které je potřeba cvičit v celku, v daném pořadí, pouhých 30 minut 3x týdně. Terapeutické účinky jsou velmi silné, techniky vyžadují znalou instruktáž a odborné vedení, proto si vybírejte pouze lektorku certifikovanou Dinah Rodriguez (zakladatelka hormonální jógové terapie, která se praxí zabývá přes 50 let).

Pokud vás hormonální jógová terapie zaujala, více se dozvíte na webových stránkách: www.hormonalni-diabetes-joga.cz

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.