Menstruační bolesti | Moje zdraví

Menstruační bolesti

Menstruační bolesti jsou křečovité bolesti, které mají vazbu na menstruaci. Nastávají v průběhu menstruačním cyklu, ať už je pravidelný či ne. Míra bolestí je u každé ženy individuální. 

Většinou se projevují křečemi v podbřišku, které mohou zasahovat až do beder. U některých žen jsou doprovázeny i nevolností, bolestí hlavy a zvracením.

Příznaky

Menstruace trvá obvykle od 3 do 7 dní. Bolesti se mohou objevit před začátkem menstruace, v první den menstruace nebo mohou doprovázet všechny dny krvácení. Křeče mohou mít různou intenzitu a rozestup. Některé křeče jsou pouze trochu nepříjemné a nepřekáží v běžném denním fungování, jiné mohou dělat problémy a velmi znepříjemňovat život. Pokud se takové bolesti objevují pravidelně s menstruací, je možné, že tělo poukazuje na něco, co není v pořádku.

Postihuje

ženy

Projevuje se

břicho, podbřišek

Bolest při menstruaci může být přirozeným jevem spojeným s vysokou hladinou prostaglandinů - látek podobných hormonům. Tyto bolesti by měly během prvních dvou dní cyklu ustoupit. Bolesti ale mohou signalizovat například gynekologický zánět, endometriózu, myomy nebo jiná vážnější onemocnění.

Léčba

Léčba se provádí, pouze pokud se přijde na nějaké vážné onemocnění. Při běžných menstruačních bolestech se využívají utišující léky nebo teplé obklady. Lékař může proti bolestem ženě doporučit také antikoncepční pilulky.

Léky

V lékárně najdete spoustu volně prodejných léků, které vaše bolesti mohou zmírnit. Mezi nejznámější patří Ibalgin, Nalgesin nebo Panadol.

Bylinky

Čaj z řebříčku je vhodný nejen na bolesti, ale i na silné krvácení. 2 lžičky sušeného řebříčku spaříme šálkem vařící vody a necháme luhovat. Čaj pijte během dne. Z řebříčku si můžete vyrobit nejen čaj, ale dokonce i koupel proti bolestem. Budete potřebovat 60 g sušeného řebříčku a přelijete ho litrem vařící vody. Nechte vyluhovat a sceďte, tekutinu přidejte do vody ve vaně a koupejte se asi 15 minut při 38 °C. Mezi vhodné čaje proti menstruačním bolestem patří také čaj meduňkový a heřmánkový.

Ženským orgánům prospívá také čaj z kontryhele. Zalijte dvě lžičky asi 2 dcl horké vody a nechte 10 minut luhovat.

Připravíte si čaj z 25 g listů maliníku, ty uvedete s půl litrem vody k varu, necháte vyluhovat, scedíte a vše vypijete pár dnů před menstruací.

2 lžičky jablečníkové natě přelijete šálkem vařící vody, necháte vyluhovat, scedíte a vypijete denně 1 šálek.

Homeopatika

Na menstruační bolesti, nejčastěji na levé straně, které náhle začnou i skončí, se využívá  Colocynthis. Žena navíc bývá podrážděná a teplo její bolesti mírní. Nux vomica je pro ženu, která je citlivá na pachy a hluk, objevují se u ní křeče a tiky. Cuprum metallicum je vhodný na křeče, které se objevují v děloze a v celém břiše, zhoršují se při pohybu a dotyku, bolest je prudká a přerušovaná.

Colocynthis 9 ch – 5 granulí dle potřeby – menstruace s bolestmi, nejčastěji na levé straně, které náhle začnou i skončí. Žena bývá podrážděná a teplo její bolesti mírní.

Nux vomica 15 ch – 5 granulí 1krát denně – žena je citlivá na pachy a hluk, objevují se křeče a tiky.

Cuprum metallicum 9 ch – 5 granulí 3krát denně – křeče se objevují v děloze a v celém břiše, zhoršují se při pohybu a dotyku, bolest je prudká a přerušovaná.

Domácí léčba a babské rady

Bolest vám pomůže potlačit vhodná strava, bohatá zejména na vápník, hořčík a železo. Nezapomínejte také na vitamíny B a C a vyřaďte cukry, tuky a bílé pečivo. Na menstruační bolesti funguje teplo, klid nebo některé speciální cviky.

Inkubační doba

-

Očkování

ne
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Zdravotní cviky

Položte se na záda, jednu nohu natáhněte, druhou ohněte a přitáhněte ji k bradě. Koleno obejměte rukama a vytrvejte několik minut. Sedněte si na podlahu, nohy dejte co nejdál od sebe a chyťte si špičky nebo kotníky. Zhluboka se nadechněte a neměňte polohu, při výdechu se předkloňte k podlaze a vydýchejte se.

Vyšetření

Vyšetření provádí gynekolog. Zhodnotí stav pohlavních orgánů, případně udělá stěry z pochvy, ultrazvuk nebo krevní testy.

Možné komplikace

K bolestivé menstruaci se můžou přidat zvracení, motání a bolesti hlavy. Bolesti mohou také poukazovat na nějaké vážnější onemocnění, jako je endometrióza, kterou mohou doprovázet ještě další příznaky jako zácpa, průjem, problémy při močení nebo při pohlavním styku.

Prevence

Jako prevence proti bolestem může pomoci změna jídelníčku. Bolest vám pomůže potlačit vhodná strava, bohatá zejména na vápník, hořčík a železo. Nezapomínejte také na vitamíny B a C a vyřaďte cukry, tuky a bílé pečivo.

Zaměřte se také na dostatek pohybu.

Kdy jít k lékaři

Pokud bolesti doprovází silné a nepravidelné krvácení nebo jsou velmi silné a trvají několik dní. Lékaře navštivte, i pokud se krvácení objevuje i mezi menstruacemi. 

VIDEO: Menstruace a PMS. Jak si co nejvíce ulevit od bolesti?

Video se připravuje ...
VIDEO 

 

Nejnovější články

Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.