Už jste slyšela o menstruačním kalíšku? Víte, jak se používá? | Moje zdraví

Už jste slyšela o menstruačním kalíšku? Víte, jak se používá?

 • Už jste slyšela o menstruačním kalíšku? Víte, jak se používá?
  Menstruační kalíšky jsou mnohem ekologičtější, ale ne všem musí sednout • Autor: iStock
  3. srpna 2017 • 06:00

  Varianta hygienických pomůcek pro ženy je v dnešní době nepřeberná. Vložkám a tamponům všechny rozumíme, pravděpodobně jsme se s oběma variantami i setkaly, ale co takové menstruační kalíšky? Jsou lepší než klasické pomůcky? 

 • V čem se kalíšek liší?

  Autor: Shutterstock.com
  Kalíšek je vyráběn ze silikonu, který je lidskému tělu neškodný. Oproti tomu tampony jsou už předem nasáklé mnoha látkami, kterým byste se třeba jinak raději vyhnula. Jsou to například chlor, kterým se bělí, nebo látky, které mají eliminovat zápach. I z toho důvodu mohou být kalíšky zdravější, zvláště pro ženy, které často trpí na záněty nebo mykózy.

  Další informace o menstruačním kalíšku čtěte zde.

  Podle Veroniky Lančaričové z kalisek.cz se u žen, které na záněty často trpěly, snížil jejich výskyt. Z finančního hlediska je výhoda jasná, jednou zaplatíte za kalíšek a poté už nemusíte co pár dnů řešit nákup nových potřeb.

 • Jak na výměnu?

  Autor: iStock
  Jenže na druhou stranu, zase taková samospásná záležitost, jak se zdá, to rozhodně není. Výměna totiž vyžaduje trochu více času a pozornosti, než tomu je třeba u tamponu. A tak komplikované to může být v případě, kdy si jej potřebujete vyměnit mimo domov. Kalíšek vydrží zhruba čtyři až osm hodin, vše záleží na síle menstruace. Poté, co se naplní, jej musíte vyjmout, obsaženou tekutinu vylít, kalíšek vypláchnout, umýt si ruce a poté kalíšek zase vložit zpět. Představa, že na to dojde třeba večer v restauraci, není úplně lákavá.

  Pokud k vám bude osud milosrdný, bude přímo v jedné místnosti toaleta i umyvadlo, takže výměna nebude tak dramatická. Ano, na to se dá namítnout, že přeci lze vypočítat, kdy bude třeba si kalíšek vyměnit, a tak to lze zvládnout dříve, než se dostanete do této patové situace. Jenže komu se chce kromě samotné menstruace ještě vypočítávat, kdy si musím vyměnit? To s tampony je to mnohem jednodušší. V každé kabelce, v práci ve stole můžete mít náhradní, který použijete, aniž by vás to překvapilo někde nepřipravenou.
  Máte slabou menstruaci? Čím to může být způsobeno, čtěte zde.

 • Jaký si vybrat?

  Autor: iStock
  Nicméně zdravotní benefity anebo i ekologické (je přeci mnohem více nature friendly koupit si jeden silikonový kalíšek jednou za čas než každý měsíc několik desítek papírových tamponů napuštěných chemikáliemi) jsou pro mnohé stále lákavější než pohodlí při vyměňování. Pak nebuďte překvapena, až narazíte na nabídku dvou velikostí. Velikosti kalíšků se ovšem u každého výrobce liší a někteří nabízejí dokonce velikosti tři nebo čtyři, takže spektrum je hodně široké a je z čeho vybírat pro každý typ ženy.

  Menší velikosti jsou pro ženy, které ještě nerodily, jsou spíše štíhlejší postavy a mají dostatečně posílené svaly pánevního dna. To se týká zejména těch z nás, které navštěvujeme jógu, pilates nebo tanec, ale také těch, které mají zaměstnání, ve kterém většinu doby stojí. Nicméně každá z nás asi tuší, jak na tom sama je, jak moc úzká je, či není. Větší velikosti se pak doporučují ženám po porodu, starší třiceti let, kdy svalstvo ochabuje, a tak by se mohlo stát, že by kalíšek protékal.

  Aplikace je velmi jednoduchá. Vezměte kalíšek, ohněte jej a vsuňte dovnitř. Tam se narovná, přilepí na poševní stěny a o víc se nemusíte starat. Když jej chcete vyndat, zmáčknete jen strany, aby zmizel podtlak a vy jste jej mohla vyndat.

 • Není pro každou

  Autor: shutterstock.com
  Všechno ale může ve výsledku působit jinak, než se zdá. Některé ženy se s používáním kalíšků nesžijí a stejně jsou nakonec nuceny vrátit se k tamponům nebo vložkám. Což rozhodně není tragédie, každá žena si přeci může sama rozhodnout o tom, jakou cestou hygieny se vydá. Zpravidla ale během prvních dnů použití zjistíte, zda je to pro vás to pravé ořechové, či nikoliv. Neměla byste se ale nechat odradit třeba hned při první aplikaci.

  Článek vyšel na webu www.zeny.cz.

  Podívejte se, jak vypadá měsíc v životě ženy! 

  Video se připravuje ...
  Měsíc v životě ženy: Nejvíc sexy jsme při ovulaci, PMS z nás dělá hromádky neštěstíVIDEO 

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.