Endometrióza a těhotenství | Moje zdraví

Co je to endometrióza a můžete s ní otěhotnět?

21. května 2018 • 06:00

Toto nepříjemné a bolestivé onemocnění je, kromě jiného, jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. Postižených žen v populaci stále přibývá, výjimkou nejsou ani případy onemocnění u mladých dívek kolem dvaceti let. Proč endometrióza vzniká a lze ji účinně vyléčit?

Endometrióza, nemoc s nejasným původem a příčinou vzniku, je obvykle definovaná jako přítomnost funkčních žlázek, vyskytujících se normálně v dutině děložní, mimo jejich obvyklou lokalizaci. Jedná se o jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění, které se vyskytuje zhruba u deseti procent ženské populace v reprodukčním věku. U každé ženy se projevuje odlišně, proto bývá někdy velmi těžké ji odhalit.

Příčiny endometriózy

Jednoznačná příčina vzniku endometriózy není známá. Vědci dodnes nepřišli na to, proč některé ženy choroba postihne a jiné se s ní za celý život nepotkají. Během menstruace se žlázky z děložní sliznice dostanou mimo děložní dutinu a mohou se usadit na jakémkoli místě v oblasti malé pánve.

Jiná teorie předpokládá odlišný vznik. Na základě hormonálních vlivů, toxických vlivů prostředí a dalších se buňky v dutině břišní přeměňují právě v ložiska endometriózy. V současnosti převažuje názor, že se jedná o multifaktoriální onemocnění ovlivněné geneticky, hormonálně a imunologicky. Zajímavostí je, že onemocnění může samo vymizet nebo v druhém případě naopak vstoupit do závažné formy s těžkými příznaky (bolesti, neplodnost, krvácení z konečníku).

Podle místa výskytu ložisek se nemoc dělí do čtyř typů: peritoneální, ovariální, tzv. hluboká infiltrující a adenomyóza. Nejvíce pacientek trpí peritoneálním neboli povrchovým druhem endometriózy. Na povrchu výstelky dutiny břišní a pánevních orgánů vytváří plošná ložiska a v dutině břišní srůsty. Endometrióza vaječníků formuje cystické útvary vyplněné starší „menstruační“ krví. Hluboká infiltrující endometrióza nejčastěji postihuje rektovaginální přepážku, v horších případech i střevní stěnu nebo močový měchýř. Nejméně četným typem je adenomyóza, kdy se tkáň podobná endometriu vyskytuje v děložním svalstvu.

Bolest břicha může indikovat vážné zdravotní problémy

Příznakem není jen bolestivá menstruace

Mezi charakteristické projevy endometriózy často patří bolesti či nepříjemné pocity při pohlavním styku nebo po něm, velmi silná a bolestivá menstruace, chronická pánevní bolest, křeče (nejen) během ovulace v podbřišku a poruchy plodnosti. Bolesti jsou způsobeny zejména srůsty v oblasti malé pánve. Pokud žena dlouhodobě pozoruje potíže obdobného charakteru, měla by se vždy obrátit na svého ošetřujícího gynekologa. Ten provede základní vyšetření a v případě potřeby odešle pacientku do specializovaného centra.

Bolesti související s endometriózou mohou být různého charakteru. „Nejčastěji se jedná o tzv. cyklickou bolest v podbřišku vázanou na menstruační cyklus. Endometrióza se ale může projevovat i trvalými bolestmi v oblasti pánve, bolestmi při močení či při stolici. Potíže často neodpovídají rozsahu postižení či typu endometriózy. I malé ložisko povrchové endometriózy může způsobovat velké bolesti a naopak rozsáhlejší hluboká infiltrující endometrióza nemusí být bolestivá,“ vysvětluje MUDr. Peter Koliba, odborník na endometriózu z kliniky Gyn Medico. Ale pozor, ne vždy musí nemoc způsobovat obtíže. Stává se, že se najde ložisko endometriózy jako náhodný nález v dutině břišní při operaci pro jinou diagnózu. Je odhadováno, že asi 25 procent žen s endometriózou nemá žádné potíže.

Existuje účinná léčba?

Léčba endometriózy je vždy komplikovaná, dlouhodobá a s nejistým výsledkem. Probíhá buď pomocí hormonálních přípravků (podávaných ve formě injekcí nebo tablet) nebo se lékař rozhodne pro chirurgické řešení. Případně se kombinují a doplňují obě metody.

Principem hormonální léčby je zabránit růstu a šíření ložisek, chirurgická léčba spočívá v jejich odstranění. Cílem je snížit bolestivost, obnovit plodnost a celkově zvýšit kvalitu života postižené ženy. Bohužel dochází často k recidivě, tedy návratu, příznaků onemocnění až v 70 procentech případů. Navíc může být léčba samozřejmě provázena nejrůznějšími vedlejšími nežádoucími účinky. V každém případě platí, že i když se nedá endometrióza zcela vyléčit, čím dříve je odhalena a řešena, tím jsou možnosti léčby lepší.

Endometrióza a plodnost

Řada žen postižených touto chorobou se mylně domnívá, že tato diagnóza automaticky znamená, že nemohou mít děti. Tato teorie ale neplatí. I když schopnost reprodukce je u pacientek s endometriózou nižší než u zdravých žen. Na problémech s početím se může podílet více faktorů současně. Chronický zánětlivý proces v pánvi vede k tvorbě srůstů, které mění anatomické poměry v pánvi a mechanicky zabraňují přesunu vajíčka uvolněného při ovulaci z vaječníku do vejcovodu.

Hormonální změny mohou způsobit poruchy dozrávání vajíček ve vaječníku a bránit ovulaci, v neposlední řadě způsobuje endometrióza změny v imunitním systému, které mohou negativně působit při procesu uhnízdění embrya v děloze. Udává se, že problémy s otěhotněním má přibližně 30 až 50 procent žen s touto nemocí.

Nemocné tělo i duše

Psychickou stabilitu člověka ovlivňují čtyři základní oblasti života: zdraví, vztahy, sex a práce. „Endometrióza je onemocnění, které více či méně ovlivňuje všechny. Chronické bolesti, poruchy menstruačního cyklu, hrozba neplodnosti a sexuální problémy zasahují ženu na místech nejcitlivějších. A to v pojetí její ženskosti, schopnosti obstát v roli manželky, budoucí matky a milenky. Ženy s endometriózou si nejčastěji stěžují na bolestivý sexuální styk, který patří mezi nejrušivější sexuální poruchy, protože bolest při pohlavním styku bývá traumatizující pro oba partnery. Dyspareunií trpí skoro polovina žen s endometriózou,“ říká psychoterapeutka Laura Janáčková.

Studie také prokázaly, že strach z bolesti a narušené sebepojetí žen s endometriózou významně snižují sexuální prožitek dokonce až do té míry, že některé z nich neprožívají při milování orgasmus. Je pak naprosto logické, že se následně snižuje i frekvence pohlavního života, v jejímž důsledku může dojít k narušení intimních vztahů v páru.

 

Autor: Simona Procházková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.