Endometrióza a těhotenství | Moje zdraví

Co je to endometrióza a můžete s ní otěhotnět?

29. června 2021 • 14:00

Toto nepříjemné a bolestivé onemocnění je, kromě jiného, jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. Postižených žen v populaci stále přibývá, výjimkou nejsou ani případy onemocnění u mladých dívek kolem dvaceti let. Proč endometrióza vzniká a lze ji účinně vyléčit?

Endometrióza, nemoc s nejasným původem a příčinou vzniku, je obvykle definovaná jako přítomnost funkčních žlázek, vyskytujících se normálně v dutině děložní, mimo jejich obvyklou lokalizaci. Jedná se o jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění, které se vyskytuje zhruba u deseti procent ženské populace v reprodukčním věku. U každé ženy se projevuje odlišně, proto bývá někdy velmi těžké ji odhalit.

Příčiny endometriózy

Jednoznačná příčina vzniku endometriózy není známá. Vědci dodnes nepřišli na to, proč některé ženy choroba postihne a jiné se s ní za celý život nepotkají. Během menstruace se žlázky z děložní sliznice dostanou mimo děložní dutinu a mohou se usadit na jakémkoli místě v oblasti malé pánve.

Jiná teorie předpokládá odlišný vznik. Na základě hormonálních vlivů, toxických vlivů prostředí a dalších se buňky v dutině břišní přeměňují právě v ložiska endometriózy. V současnosti převažuje názor, že se jedná o multifaktoriální onemocnění ovlivněné geneticky, hormonálně a imunologicky. Zajímavostí je, že onemocnění může samo vymizet nebo v druhém případě naopak vstoupit do závažné formy s těžkými příznaky (bolesti, neplodnost, krvácení z konečníku).

Podle místa výskytu ložisek se nemoc dělí do typů: peritoneální, ovariální, tzv. hluboká infiltrující adenomyóza. Nejvíce pacientek trpí peritoneálním neboli povrchovým druhem endometriózy. Na povrchu výstelky dutiny břišní a pánevních orgánů vytváří plošná ložiska a v dutině břišní srůsty. Endometrióza vaječníků formuje cystické útvary vyplněné starší „menstruační“ krví. Hluboká infiltrující endometrióza nejčastěji postihuje rektovaginální přepážku, v horších případech i střevní stěnu nebo močový měchýř. Nejméně četným typem je adenomyóza, kdy se tkáň podobná endometriu vyskytuje v děložním svalstvu.

Bolest břicha může indikovat vážné zdravotní problémy • Autor: iStock.com

Příznakem není jen bolestivá menstruace

Mezi charakteristické projevy endometriózy často patří bolesti či nepříjemné pocity při pohlavním styku nebo po něm, velmi silná a bolestivá menstruace, chronická pánevní bolest, křeče (nejen) během ovulace v podbřišku a poruchy plodnosti. Bolesti jsou způsobeny zejména srůsty v oblasti malé pánve. Pokud žena dlouhodobě pozoruje potíže obdobného charakteru, měla by se vždy obrátit na svého ošetřujícího gynekologa. Ten provede základní vyšetření a v případě potřeby odešle pacientku do specializovaného centra.

Bolesti související s endometriózou mohou být různého charakteru. „Nejčastěji se jedná o tzv. cyklickou bolest v podbřišku vázanou na menstruační cyklus. Endometrióza se ale může projevovat i trvalými bolestmi v oblasti pánve, bolestmi při močení či při stolici. Potíže často neodpovídají rozsahu postižení či typu endometriózy. I malé ložisko povrchové endometriózy může způsobovat velké bolesti a naopak rozsáhlejší hluboká infiltrující endometrióza nemusí být bolestivá,“ vysvětluje MUDr. Peter Koliba, odborník na endometriózu z kliniky Gyn Medico. Ale pozor, ne vždy musí nemoc způsobovat obtíže. Stává se, že se najde ložisko endometriózy jako náhodný nález v dutině břišní při operaci pro jinou diagnózu. Je odhadováno, že asi 25 procent žen s endometriózou nemá žádné potíže.

Existuje účinná léčba?

Léčba endometriózy je vždy komplikovaná, dlouhodobá a s nejistým výsledkem. Probíhá buď pomocí hormonálních přípravků (podávaných ve formě injekcí nebo tablet), nebo se lékař rozhodne pro chirurgické řešení. Případně se kombinují a doplňují obě metody.

Principem hormonální léčby je zabránit růstu a šíření ložisek, chirurgická léčba spočívá v jejich odstranění. Cílem je snížit bolestivost, obnovit plodnost a celkově zvýšit kvalitu života postižené ženy. Bohužel dochází často k recidivě, tedy návratu příznaků onemocnění až v 70 procentech případů. Navíc může být léčba samozřejmě provázena nejrůznějšími vedlejšími nežádoucími účinky. V každém případě platí, že i když se nedá endometrióza zcela vyléčit, čím dříve je odhalena a řešena, tím jsou možnosti léčby lepší.

Endometrióza a plodnost

Řada žen postižených touto chorobou se mylně domnívá, že tato diagnóza automaticky znamená, že nemohou mít děti. Tato teorie ale neplatí. I když schopnost reprodukce je u pacientek s endometriózou nižší než u zdravých žen. Na problémech s početím se může podílet více faktorů současně. Chronický zánětlivý proces v pánvi vede k tvorbě srůstů, které mění anatomické poměry v pánvi a mechanicky zabraňují přesunu vajíčka uvolněného při ovulaci z vaječníku do vejcovodu.

Hormonální změny mohou způsobit poruchy dozrávání vajíček ve vaječníku a bránit ovulaci, v neposlední řadě způsobuje endometrióza změny v imunitním systému, které mohou negativně působit při procesu uhnízdění embrya v děloze. Udává se, že problémy s otěhotněním má přibližně 30 až 50 procent žen s touto nemocí.

Nemocné tělo i duše

Psychickou stabilitu člověka ovlivňují čtyři základní oblasti života: zdraví, vztahy, sex a práce. „Endometrióza je onemocnění, které více či méně ovlivňuje všechny. Chronické bolesti, poruchy menstruačního cyklu, hrozba neplodnosti a sexuální problémy zasahují ženu na místech nejcitlivějších. A to v pojetí její ženskosti, schopnosti obstát v roli manželky, budoucí matky a milenky. Ženy s endometriózou si nejčastěji stěžují na bolestivý sexuální styk, který patří mezi nejrušivější sexuální poruchy, protože bolest při pohlavním styku bývá traumatizující pro oba partnery. Dyspareunií trpí skoro polovina žen s endometriózou,“ říká psychoterapeutka Laura Janáčková.

Studie také prokázaly, že strach z bolesti a narušené sebepojetí žen s endometriózou významně snižují sexuální prožitek dokonce až do té míry, že některé z nich neprožívají při milování orgasmus. Je pak naprosto logické, že se následně snižuje i frekvence pohlavního života, v jejímž důsledku může dojít k narušení intimních vztahů v páru.

Video se připravuje ...
Kdy mají páry začít řešit problémy s početím?VIDEO 

 

Autor: Simona Procházková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.