Třešně, jak je neznáte: Vyzkoušejte čaj nebo blahodárný olej!
Třešně k létu neodmyslitelně patří. Červené sladké plody se ale hodí nejen do bublaniny, kompotu či marmelády. Jak vám potvrdí naše bylinkářka Markéta Janďourková, jsou prospěšné i pro vaše zdraví. Nevěříte? Čtěte.
Třešeň obecná je strom z čeledi růžovitých a dorůstá výšky až 25 metrů. Třešeň má ráda vápenitou půdu a polostinná až slunečná místa. Kvete v dubnu až květnu, ke sklizni jsou plody zralé v květnu až červenci.
Šťavnaté plody nabité zdravím
Třešně obsahují vitamín A, draslík, vápník, vitamín C, ovocné kyseliny, hořčiny, třísloviny, amygdalin, éterické oleje a pektin. Pomáhají rozpouštět hleny a působí močopudně – to ale není vše.
Polštářky s třešňovými peckami jistě znáte. Polštářek z plátna naplněný čistými peckami zahřejte v troubě vyhřáté na 150 °C (ne víc!) a přikládejte na bolavé klouby – úleva se záhy dostaví. Trápí vaše miminko bolení bříška? Nahřejte polštářek na zhruba 70 °C, zabalte ho ještě do dvakrát přeložené látkové pleny a přiložte miminku na bříško.
Vyzkoušejte čaj nebo olej
Třešňový čaj už tak známý není – Připravíte ho tak, že dvě čajové lžičky sušených stopek od třešní zalijete 250 ml studené vody, přivedete k varu, odstavíte a necháte 10 minut louhovat. Přecedíte, osladíte medem a při kašli pijete až dva šálky denně. Tento čaj působí i močopudně, doporučuje se i při problémech s prostatou.
Olej s třešňovými květy se báječně hodí k masážím ztuhlých ramen, zad a šíje. Na přípravu není složitý: Dvě plné hrsti třešňových květů zalijte jojobovým olejem tak, aby byly zcela pokryté. Uzavřete a nádobu s květy a olejem postavte na slunné místo. Když květy klesnou ke dnu – to trvá zhruba týden – přidejte další dvě hrsti čerstvých květů a promíchejte, aby byly opět všechny pokryté olejem. Zakryjte teď už pouze látkou a nechte ještě týden stát na slunci. Po týdnu přeceďte, dobře vymačkejte a pro vůni můžete přidat několik kapek éterického oleje s vůní třešňových květů.
Posilněte imunitní systém
Koupele s odvarem z listů, kůry i stopek se výborně osvědčují jako součást posilování obranyschopnosti organismu proti infekcím. Kůru samozřejmě neloupeme ze zdravých stromů, nýbrž z již nařezaných polen. Tři polévkové lžíce této sušené směsi povařte pět minut v 1 l vody, pak nechte hodinu odstát, přeceďte a přidejte do vody ke koupeli.
Chcete si přece jen i pochutnat? Zkuste trochu jiný třešňový kompot. Sezóna třešní se totiž částečně překrývá se sezónou kvetoucích bezinek a toho je třeba využít. Připravte si například:
Třešňový kompot s bezinkovými květy
Potřebujete:
- 1 kg třešní (zváženo po vypeckování)
- 450 g cukru
- 12 g pektinu
- 5 g kyseliny citronové
- 4 g bezinkových květů bez stonku
Postup:
Vypeckované třešně pomalu zahřejte spolu s 2/3 cukru. Když se masa začne vařit, smíchejte zbylý cukr s pektinem a kyselinou citronovou a přidejte k vařící se směsi. Přidejte bezinkové květy, ty není třeba vařit dlouho. Horkou směs naplňte do připravených sklenic. Ihned uzavřete a na 5 minut postavte na víčko. Nechte tři týdny odstát.