Oblíbená máta: V čaji porazí nachlazení, v limonádě dokonale osvěží | Moje zdraví

Oblíbená máta: V čaji porazí nachlazení, v limonádě dokonale osvěží

Oblíbená máta: V čaji porazí nachlazení, v limonádě dokonale osvěží
Autor: istock.com
19. května 2020 • 06:00

Jestli máte pocit, že na vás „něco leze“, nebo byste si jen rádi vychutnali osvěžující nápoj, s obojím vám pomůže máta peprná. Voňavá bylinka, která právě teď zdobí zahrady i balkony, je přesně to pravé proti zdravotním neduhům i chutný doplněk chladivých nápojů.

Ptáte se, v čem je máta tak skvělá? Listy této bylinky obsahují silici, mentol a dalších více než 40 látek, které mají blahodárné účinky na trávicí ústrojí. „Díky tomu máta mírní křeče, posiluje játra, stimuluje činnost žlučníku, působí proti parazitům, rozpouští hleny a tiší bolest,“ vyjmenovává léčivé účinky máty bylinkářka Markéta Janďourková. V teplých měsících ji rádi pěstujeme pro její omamnou vůni a svěží chuť, která se výborně hodí do letních limonád a alkoholických nápojů. Obzvlášť chutný, účinný a jednoduchý na přípravu je čaj z čerstvé máty.

Velký přehled bylinek proti nejrůznějším nemocem najdete zde.

Čaj zvládne připravit každý

K jeho přípravě potřebujete svazek máty, litr vody, citron a med nebo třtinový cukr. "Dvě čajové lžičky čerstvé či sušené máty přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut odstát, pak sceďte. Postačí tři šálky denně," radí Markéta Janďourková. Mátový čaj pak můžete osladit medem nebo třtinovým cukrem a ihned podávat. Tento čaj má antiseptické a antibakteriální účinky a lze s ním úspěšně bojovat proti nachlazení i problémům se žaludkem. "Jeho účinky na rozbouřený, bolavý žaludek jsou nesporné – mírní křeče, tiší bolest a pomáhá i v případě, že trpíte na žlučové kameny," říká bylinkářka.

Zdravotní účinky mátového čaje jsou nesporné, přesto jej nemůžou popíjet všihcni. "Pro osoby s akutními žaludečními vředy však rozhodně není vhodný. Také v těhotenství a době kojení se máta nedoporučuje, protože zvyšuje tlak a brzdí tvorbu mléka. Stejně tak bychom mátu neměli podávat kojencům a malým dětem – kvůli obsaženému mentolu by mohlo dojít k problémům s dechem," upozorňuje Markéta Janďourková a přidává ještě jedno doporučení. "Mějte na paměti, že mátový čaj by se neměl pít jen tak na chuť, protože organismus by si na něj zvykl a jeho účinky by byly pak výrazně nižší," dodává bylinkářka.

O dalších bylinkách vhodných na přípravu čaje si přečtěte zde.

Je skvělé, že mátu můžeme pěstovat na zahradě i na balkoně a těšit se z ní po celé jaro a léto. Problém ale nastává v chladných měsících, kdy čerstvou rostlinku nemáme po ruce. Co s tím? Myslete dopředu, a pokud se vaší mátě daří a zdárně se rozrůstá, neváhejte si ji nasušit do zásoby. Jedině tak si budete moct vychutnávat mátové dobroty po celý rok. Vršky přerostlé máty odřízněte ostrým nožem, lístečky otrhejte, omyjte a usušte. Pozor, sušení bylinky může být trochu náročnější, než jste si mysleli. Ale nebojte se, určitě to zvládnete.

Jak na sušení? Dodržujte pravidla

Mátové lístky nikdy nesušte přímo na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžete je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (nepoužívejte noviny). Další možností je svázat bylinky do svazečků a zavěsit je třeba na šňůru. U některých bylin počítejte se ztrátou barvy, která se ale většinou během přípravy vrátí. Teplota v místě, kde se bylinky suší, by měla být maximálně 30–45 °C. Všechna tato pravidla samozřejmě platí i pro jiné bylinky, pokud jich pěstujete více.

Přehled deseti bylinek, které by vám doma neměly chybět, najdete zde.

Pěstování máty

Mátu v květináči koupíte skoro v každém supermarketu, ale s největší pravděpodobností se jí u vás nebude dařit, a to ani po přesazení. Pokud ano, bude to spíš malý zázrak. Mátu je nejlepší vypěstovat přímo ze sazeničky. Nejlépe se jí daří v polostínu a nemá ráda chlad ani průvan. Bylinka se vysazuje do vlhké půdy a je třeba dbát na to, aby nikdy nevyschla. Je potřeba ji pravidelně zastřihovat a kontrolovat kvůli případným škůdcům. Jestliže chcete, aby vám máta vydržela déle než rok, alespoň jednou měsíčně ji přihnojujte. V takovém případě ji ale také přemístěte do chladnější místnosti. Přístup ke světlu a pravidelné zalévání zachovejte.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.