Jak se zbavit zahlenění: Co pomůže a opravdu nesmíte mléko? | Moje zdraví

Osm tipů, jak se zbavit zahlenění

Osm tipů, jak se zbavit zahlenění
Autor: istock.com
27. listopadu 2020 • 06:00

Určitě se shodneme na tom, že mít zahleněný krk nebo průdušky není nic příjemného. Hromadění hlenu může být způsobeno řadou onemocnění, mezi ty nejčastější patří zejména nachlazení a chřipka. Máme pro vás tipy, díky kterým se tohoto nepříjemného problému snadno zbavíte.

Zvlhčovač vzduchu

Vlhkost pomáhá uvolnit hlen a vy jej pak můžete snadněji vykašlat. Tento způsob sice nepomáhá každému, ale pokud máte se zahleněním problémy už delší dobu, měli byste zvlhčovač vyzkoušet.

Inhalace

Jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit hlenu, je inhalování obyčejné páry. Stačí vám velký hrnec s vroucí vodou, který necháte trochu vychladnout, dáte si přes hlavu ručník a hluboce a pomalu budete páru nosem a ústy inhalovat. Horká pára pomáhá otevřít dýchací cesty.

Pitný režim

Hlenu se nezbavíte, pokud nebudete dostatečně pít. Ideální je horký čaj, velmi účinný je ale i silný kuřecí vývar, do kterého můžete navíc vymačkat citron. Naopak nepijte alkoholické nápoje a kávu, stejně jako limonády obsahující kofein – ty vás totiž mohou dehydratovat.

Med

Dalším přírodním prostředkem pro odstranění hlenu je med přidaný do teplé vody s citronem. Vědci zjistili, že je dokonce účinnější než dextromethorpan, tedy látka tlumící suchý a dráždivý kašel, kterou běžně najdeme v lécích na kašel. Med je účinný hlavně pro zlepšení spánku u dětí s infekcemi horních dýchacích cest.

Tipy, jak zatočit s nachlazením, najdete ZDE

Esenciální oleje

Pomohou vám i kvalitní rostlinné esenciální oleje. Ačkoliv bakteriální infekce nejsou tak časté jako nebakteriální, mohou vám způsobit potíže – například zduření nosní sliznice. Zmiňované oleje uvolňují dýchací cesty, čímž zároveň zmírní i tento nepříjemný efekt. Můžete vyzkoušet i prověřený recept na uvolnění čelních dutin – namočte vatové tyčinky do éterického oleje z jehličnanů a opatrně je zasuňte do nosních dírek. Hleny se brzy uvolní a bude se vám lépe dýchat.

Účinné léky

Nejčastější příčinou chřipky jsou virové infekce, od kterých nám mohou pomoct účinné léky. Některé expektoranty (léky napomáhající vykašlávání) totiž obsahují látku zvanou guaifenesin, která pomáhá odvádět hlen z těla. Tyto medikamenty ale nezabírají na každého, rozhodnutí je v tomto případě na vašem lékaři.

Zázvor

Štiplavý zázvor může působit jako přírodní antihistaminikum a má silné antivirové a antibakteriální vlastnosti. Proto zklidňuje podrážděné průdušky a eliminuje hromadění hlenu v krku. Žvýkejte 3 až 4 syrové zázvorové plátky denně nebo popíjejte zázvorový čaj. Postup přípravy najdete ZDE.

Jablečný ocet

Jablečný ocet udržuje v těle zdravou hodnotu pH, čímž zabraňuje přebytečné produkci hlenu. Do sklenice vody přidejte lžíci surového nefiltrovaného jablečného octa a dobře promíchejte. Pijte 2x až 3x denně.

Kdy se vyplatí navštívit lékaře?

Pokud hromadění hlenu ve vašich dýchacích cestách neustává a zároveň je pro vás obtížné vykašlávat, neměli byste s návštěvou lékaře otálet. Pokud je navíc váš hlen žlutý, zelený nebo v něm dokonce vidíte krev, spěchejte k němu ihned.


Jak je to s mléčnými výrobky?

Nejspíš jste už slyšeli, že mléčné výrobky podporují zahlenění. Podle moderní medicíny je to ale pouhý mýtus. Úvahy o zahlenění po požívání mléka můžeme nalézt již ve 12. století a přetrvaly tak dlouho zřejmě proto, že mléko a mléčné výrobky lidem pocitově připomínaly hlen. Dnes ale žijeme ve 21. století a díky mnoha studiím víme, že mléko produkci hlenu nezvyšuje, a dokonce není potřeba se mu vyhýbat, pokud člověk trpí astmatem nebo cystickou fibrózou.

VIDEO: Trápí vás i bolest v krku? Podívejte se, jak s ní zatočit.

VIDEO 

 

 

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.