Hemoroidy? Nejdůležitější je překonat ostych a problém řešit hned | Moje zdraví

Hemoroidy? Nejdůležitější je překonat ostych a problém řešit hned

Hemoroidy? Nejdůležitější je překonat ostych a problém řešit hned
Autor: istock.com
30. května 2020 • 06:00

I když už většina lidí četla články o hemoroidech, stále platí, že lidé s tímto problémem, se stydí svěřit svému lékaři. Proto nemoc přecházejí, léčí se neodborně, což jako vždy vede k zbytečným komplikacím.

Z velkého mezinárodního průzkumu dokonce vyplývá, že například svědění, bolest a krvácení při stolici související s rozšířenými hemoroidy, mlčky snáší většina lidí téměř rok a půl. Přitom tyto problémy zná z vlastní zkušenosti více než polovina populace. Stejný průzkum také ukázal, že než abychom navštívili lékaře, raději hledáme informace na internetu, nebo u svých příbuzných a známých. 

Nepříjemné pocity v oblasti konečníku, jako jsou svědění, pálení nebo bolest, otoky v jeho okolí, krev na toaletním papíře či výtoky mají různé příčiny. Hemoroidy jsou jednou z nich. Přestože se většina lidí bojí rakoviny tlustého střeva, obvykle jde o jiné onemocnění, o to více je ale třeba potřeba neztrácet čas. O jakou diagnózu se může jednat?

Vše o příčinách krvácení ve stolici čtěte zde.

Ekzém i hemoroidální onemocnění

Svědění konečníku se často objevuje několikrát za den a snaha zmírnit ho škrábáním situaci jen zhoršuje. Na už tak postižené kůži totiž vznikají další prasklinky a oděrky. Nejčastěji se svědění objevuje ve spojitosti s ekzémem nebo kvasinkovým onemocněním. Může být ale také příznakem rozšířených hemoroidálních pletení, trhlinek, píštělí nebo zánětu. Pokud se u vás svědění objeví, pozor na to, že situaci může zhoršovat jak nedostatečná hygiena, tak hygiena přehnaná.

Jasně červená krev

I u příznaků na první pohled banálních, jako je svědění, je důležitá včasná návštěva praktického lékaře a odborná diagnóza. Ta zabrání zhoršování vyžadující delší a složitější léčbu. Krev na toaletním papíře se totiž zpravidla objeví po delším přehlížení prvních příznaků nemoci a je důrazným upozorněním, že návštěvu praktického lékaře není možné dále odkládat. „Krev na toaletním papíře může znamenat jak život ohrožující onemocnění, tak jen nepříjemné snížení kvality života,“ říká MUDr. Martin Kouda z kliniky Chimare v Praze. 

Prvními vodítky k diagnóze jsou pro lékaře barva krve, přítomnost hlenu a související příznaky. Určitě ho upozorněte, pokud máte zkušenosti se svěděním, pálením, bolestí, otoky v okolí konečníku a výtoky (příznaky hemoroidálního onemocnění), nebo se u vás objevují bolesti, křeče v břiše a zvracení.

Co znamená jasně červená? Značí nejčastěji hemoroidální onemocnění, tedy rozšíření žilních pletení v okolí konečníku. Jednat se může též o řitní trhlinu související často se zácpou, nebo píštěl – tu zpravidla poznáte díky příměsi hlenu s hnisem. Ve všech případech se jedná o onemocnění, která při léčbě pod dohledem odborníka neznamenají větší riziko.

V případě ekzému a kvasinek jsou k dispozici masti, u hemoroidálního onemocnění pak může praktik poradit s akutní léčbou ve formě čípků a mastí a doporučit užívání venofarmak posilujících žilní stěnu, potlačujících zánět a zmírňujících otok.

Příčina krvácení nemusí být jen v řitní oblasti. „Pokud dochází ke krvácení ze žaludku, poznáme jej tak, že stolice je natrávenou krví zbarvena do černa. Příkladem takovéhoto krvácení mohou být žaludeční vředy. Obávaná rakovina tlustého střeva nebo konečníku se nemusí ihned projevit viditelnými příznaky. Proto jsou tak důležité pravidelné preventivní kontroly a zejména koloskopická vyšetření,“ vysvětluje MUDr. Kouda.

Změňte stavu a hýbejte se

Pro léčbu hemoroidů je důležitá je ale i změna životního stylu. To potvrzuje i praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková z Prahy: „S některými problémy se pacienti neradi svěřují a trvá jim dlouho, než se odhodlají je řešit. Je to pochopitelné, ale řešení není dobré odkládat. Čím dříve se pacienti odhodlají k návštěvě praktického lékaře, tím dříve je možné určit správnou diagnózu a začít s cílenou léčbou. V případě řitní oblasti se jedná zpravidla o režimová opatření a kombinaci lokální a systémové léčby.“

Jak si ulevit od příznaků hemoroidálního onemocnění, nejčastější příčiny krvácení? Vyhýbejte se zácpě – zařazujte do jídelníčku ovoce, zeleninu a celozrnné pečivo; dbejte na příjem dostatečného množství tekutin a pravidelně se hýbejte. Udělejte si čas na pravidelnou stolici, ale pozor na příliš dlouhé sezení na toaletě. Nejezte příliš kořeněná jídla, nepijte alkohol a kávu v nadměrném množství. 

Akutní příznaky zmírňuje mast (s aplikátorem) či čípky – vyberte si takové, které zároveň podporují samotnou léčbu hemoroidálního onemocnění. Myslete na to, že hemoroidy jsou vlastně žilní pleteně, proto je důležité posílit žilní stěnu – praktický lékař či specialista vám tedy pravděpodobně předepíše venofarmaka posilující žíly. Více k tématu hemoroidálního onemocnění najdete na www.konectabu.cz.  

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.