Svědění konečníku | Moje zdraví

Svědění konečníku

Nepříjemné pocity a svědění konečníku mohou mít různé příčiny. V první řadě je potřeba myslet na špatnou hygienu. Ta může být jak nedostatečná, tak naopak nadbytečná a za použití nevhodných mycích prostředků. Ty mohou konečník dráždit a způsobovat jeho svědění.

Příčiny svědění konečníku

Správná hygiena spočívá v otření řitního otvoru toaletním papírem po každé stolici. V případě potřeby ještě můžete řitní otvor omýt vlažnou vodou. 

Velmi častou příčinou svědění konečníku u dospělých jsou hemeroidy. Dalšími příznaky hemeroidů mohou být podrážděná a zarudlá kůže, tlak nebo krvácení při stolici. Hemeroidy může provázet také hlenovitý sekret nebo neschopnost udržet stolici. 

Pozor, krev ve stolici může být i projevem nádoru tlustého střeva, proto je při takovém nálezu potřeba navštívit lékaře. Hemeroidy a nález v tlustém střevě se mohou vyskytovat současně.

U dětí bývají příčinou svědění konečníku roupy. Patří mezi nejrozšířenější střevní parazitární onemocnění. Svědění v okolí konečníku se objevuje především v nočních hodinách a budí pacienta ze spánku.

Svědění se může objevit i v důsledku alergické reakce na potraviny nebo kvasinkové infekce konečníku. Tou trpí častěji pacienti s cukrovkou.

Jak vyléčit svědění konečníku?

Pokud nepomůže vhodná hygiena, navštivte lékaře. Pokud se objeví krvácení, je potřeba navštívit lékaře v každém případě.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.