Jak léčit hemeroidy? Hlavně běžte k lékaři | Moje zdraví

Jak léčit hemoroidy? Hlavně běžte k lékaři

Jak léčit hemoroidy? Hlavně běžte k lékaři
S hemoroidy navštivte lékaře, aby vám poradil nejlepší způsob léčby • Autor: iStock.com
7. listopadu 2018 • 06:00

Svědění, bolest a krvácení při stolici mlčky téměř 1,5 roku přecházíme, až poté začneme nepříjemné projevy rozšířených hemoroidů řešit. Jen každý třetí se ale svěří lékaři – spíše hledáme informace na internetu nebo u svých příbuzných a známých. Výsledky mezinárodního průzkumu, na který odpovídalo celkem 16 000 lidí včetně 2 000 Čechů, náš stud mluvit o choulostivých zdravotních tématech potvrdily.

Pokud se rozhodneme někomu svěřit, říkáme, že „máme hemoroidy“. Ve skutečnosti je máme všichni (žilní pleten v oblasti konečníku a řitního otvoru) a to, co nás trápí, je jejich rozšíření a zánět. Mezi první typické příznaky patří bolest, pálení, svědění a krvácení z konečníku. Postupně dochází k vyhřeznutí hemoroidu ven a ke zhoršování obtíží.

Hemoroidy nejsou jen „nemocí cyklistů“, mezi rizikové faktory patří dlouhodobé sezení, obezita, špatná životospráva vedoucí k zácpám, nedostatek pohybu a u žen těhotenství.

Řešení rozšířených hemoroidů je nejčastěji v rukou praktických lékařů: „Do ordinace praktických lékařů přicházejí pacienti většinou tehdy, když najdou krev ve stolici nebo na papíru a polekají se. Krvácení signalizuje již pokročilejší stadium onemocnění a v některých případech je nutné pomýšlet i na další možná onemocnění v této oblasti (nádory střeva). Vhodné je proto konzultovat se svým praktickým lékařem i počínající obtíže. Pak je možné včas nastavit vhodná režimová opatření, případně farmakoterapii či chirurgické řešení,“ vysvětluje MUDr. Jana Vojtíšková, praktická lékařka z Prahy.

Jak vyléčit hemoroidy?

1. Hledání informací o hemoroidálním onemocnění – pokud hledáte informace o hemoroidech, spíše než na blogy a diskuse se podívejte na webové stránky specializované na informace o zdraví, speciální mobilní aplikace (Hemoroidy), případně využijte možnosti bezplatných poraden odborníků (např. na www.zilniporadna.cz). Zjišťování informací o nemoci je důležitou součástí léčby. Co nejdříve po něm by ale měla následovat návštěva lékaře. Nestyďte se mu svěřit se svými zdravotními komplikacemi.

2. Konzultace s příbuznými či známými – možná, že při otevření tématu hemoroidálního onemocnění zjistíte, že ve vašem okolí s ním mají zkušenosti i další. Je vhodné se zeptat na jejich zkušenosti, které poté můžete probrat při návštěvě lékaře. I když rozšířenými hemoroidy trpí i ostatní, neznamená to, že jsou „normální“ a musíte se s nimi smířit.

3. Konzultace s praktickým lékařem – pokud znáte popisované příznaky z vlastní zkušenosti, návštěvu odborníka neodkládejte. Poradit se můžete s praktickým lékařem, který vás případně odešle na specializované pracoviště (proktologie, gastroenterologie, chirurgie). Lékař provede potřebná vyšetření, poradí s úpravou životosprávy, doporučí lokální léčbu (masti, čípky) a rozhodne o léčbě venofarmaky (léky na posílení žilní stěny).

4. Návštěva lékárny – mnoho pacientů si najde základní informace na internetu a poté si koupí „naslepo“ mast či čípky v lékárně. Hemoroidální onemocnění je dlouhodobý problém, který je mimo jiné příznakem tzv. chronického žilního onemocnění (stejně jako např. metličky a křečové žíly). Proto je nutná návštěva odborníka.

Krémy a čípky mohou přinést krátkodobou úlevu, ale důležitá je dlouhodobá léčba vycházející z aktuálního stavu pacienta (stadium onemocnění). Jedině léčba z rukou lékaře pomůže zlepšit stav žilní stěny, zmírnit krvácení a bolest a zabránit opakování akutních hemoroidálních atak. Lékař vám poradí, zda stačí venofarmakum (lék), nebo je již nutná chirurgická léčba. Proto i zde platí – čím dříve začnete s odpovídající léčbou, tím lépe.

5. Odstranění rozšířených hemoroidů – zatímco v prvních stadiích je možné využít ambulantní metody, později je nutný několikadenní pobyt v nemocnici. Nejvhodnější metoda zákroku závisí na konkrétním stavu. Důležité je ale uvědomit si, že odstranění neznamená, že již bude vše v pořádku. Při nedodržování režimových opatření (dostatečný pitný režim a množství vlákniny v jídelníčku, omezení dráždivých potravin, užívání léků na posílení žilní stěny – tzv. venofarmaka, volné oblečení, zvýšená osobní hygiena, pohyb a speciální cviky) se mohou komplikace opět rychle vrátit.

 

Autor: Žaneta Jirásková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.