Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je v dnešní době nejčastějším onemocněním ruky. Nejčastěji postihuje ženy. Onemocnění je způsobeno útlakem nervu v zápěstním kanálu. Tím probíhají šlachy, cévy a také takzvaný střední nerv, který ovlivňuje pohyb a citlivost prstů a dlaně (palce, ukazováku a prostředníku).

K tlaku na nerv dochází nejčastěji v důsledku dlouhodobého přetěžování zápěstí, pokud člověk například v práci často opakuje stejné pohyby nebo vystavuje zápěstí tlaku. K útlaku může dojít také v důsledku úrazu ruky (po zlomeninách zápěstí) nebo některých onemocnění (například snížené funkce štítné žlázy nebo revmatoidní artritidy). Může se také objevit v těhotenství.

Často se vyskytuje u lidí, kteří pracují na počítači, hrají na klavír, je typický také pro manuálně pracující lidi (například se sbíječkou). Proto syndrom karpálního tunelu patří mezi nemoci z povolání.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

zápěstí

Příznaky syndromu karpálního tunelu

Zúžení karpálního tunelu se začíná projevovat pozvolna. Typický příznakem je brnění nebo mravenčení v ruce. Nemocní velmi často pozorují oslabenou citlivost, pálení na zevní, palcové straně dlaně a na palci, ukazováku a prostředníku. Příznaky mohou někdy také vyzařovat směrem vzhůru až do paže a ramene.

Uvedené obtíže se objevují nejčastěji v době spánku a často nemocného probouzejí. Nemocní si často spontánně ulevují tím, že spí s rukou ohnutou v zápěstí. Jindy si namáčejí "bolavou" ruku do studené vody, ruku si "vytřepávají" apod. To je pro tuto chorobu typické.

S postupem času mnozí nemocní pozorují ochrnování postižené ruky. Nemocný například již nesvede udělat rukou „špetku“. Je důležité poznamenat, že intenzita příznaků může být u různých jedinců různá a také u téhož jedince může v průběhu času různě kolísat.

Léčba

Nejdůležitější je zklidnění příslušné oblasti – změna polohy zápěstí při práci na počítači, zákaz hraní na hudební nástroje atd., pomoci může i ortéza.  Lékař může doporučit pacientovi analgetika s protizánětlivým účinkem a léky na uvolnění svalů. Syndrom karpálního tunelu lze léčit konzervativně, například obstřiky, vodoléčbou, lokálně používanými mastmi s protizánětlivým účinkem. Když to nepomůže, stejně jako u těžkých forem syndromu karpálního tunelu, je třeba přistoupit k operačnímu řešení. O načasování a typu operace rozhodne neurochirurg dle aktuálního stavu nemocného.

Léky

Antirevmatika, kortikoidy.

Bylinky

Můžete vyzkoušet masáž měsíčkovým olejem – masírujte zápěstí směrem k srdci.

Domácí léčba a babské rady

Potíže zmírní studené obklady, které navíc urychlují samotné hojení. Doporučuje se zvýšení denní dávky vitaminu B6 a bromelinu. Vitamin B6 pomáhá regenerovat nervovou tkáň. Bromelin je enzym obsažený např. v ananasu a má protizánětlivý účinek.

Naopak vyvarovat byste se měli nadměrnému solení, neboť sůl pomáhá zadržovat vodu v těle, což vede ke vzniku otoků.

Dobrých výsledků se dá dosáhnout také za pomoci akupunktury.

Vyšetření

Diagnózu syndromu karpálního tunelu je možné stanovit na základě anamnézy, fyzikálního vyšetření a  elektrofyziologických vyšetření (elektromyografie  EMG a studie nervového vedení  kondukční studie). Tato vyšetření obvykle ukazují zpomalený a snížený přenos nervových podnětů přes místo, kde je nerv stištěn, což následně vede ke změnám citlivosti a oslabení drobných svalů ruky.

Inkubační doba

-

Očkování

ne

Délka léčby

záleží na míře postižení

V těhotenství

Objevuje se také velmi často v těhotenství, neboť pro toto období je charakteristické zadržování vody a tvorba otoků. Celkově je jeho výskyt až 4x častější u žen než u mužů.

Zdravotní cviky

Fyzioterapie pomáhá tlumit bolesti a odstraňovat příčinu obtíží. Léčba zahrnuje tělesná cvičení, ultrazvuk, diatermii, elektrickou nervovou stimulaci, hydroterapii, střídání studených a horkých obkladů a preventivní cvičení.

Prevence

Prevencí jsou správné pracovní návyky. Člověk pracující celý den s počítačem by měl myslet na správnou polohu celého těla při práci. Měl by se pokusit omezit dlouhodobou zátěž zápěstí. Například při práci s myší máte ruku položenou na podložce přesně v místě průběhu nervu. Zkuste si třeba dvakrát denně šlachy protáhnout.

 

Nejnovější články

480p 360p 240p

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.