Syndrom karpálního tunelu | Moje zdraví

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je v dnešní době nejčastějším onemocněním ruky. Nejčastěji postihuje ženy. Onemocnění je způsobeno útlakem nervu v zápěstním kanálu. Tím probíhají šlachy, cévy a také takzvaný střední nerv, který ovlivňuje pohyb a citlivost prstů a dlaně (palce, ukazováku a prostředníku).

K tlaku na nerv dochází nejčastěji v důsledku dlouhodobého přetěžování zápěstí, pokud člověk například v práci často opakuje stejné pohyby nebo vystavuje zápěstí tlaku. K útlaku může dojít také v důsledku úrazu ruky (po zlomeninách zápěstí) nebo některých onemocnění (například snížené funkce štítné žlázy nebo revmatoidní artritidy). Může se také objevit v těhotenství.

Často se vyskytuje u lidí, kteří pracují na počítači, hrají na klavír, je typický také pro manuálně pracující lidi (například se sbíječkou). Proto syndrom karpálního tunelu patří mezi nemoci z povolání.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

zápěstí

Příznaky syndromu karpálního tunelu

Zúžení karpálního tunelu se začíná projevovat pozvolna. Typický příznakem je brnění nebo mravenčení v ruce. Nemocní velmi často pozorují oslabenou citlivost, pálení na zevní, palcové straně dlaně a na palci, ukazováku a prostředníku. Příznaky mohou někdy také vyzařovat směrem vzhůru až do paže a ramene.

Uvedené obtíže se objevují nejčastěji v době spánku a často nemocného probouzejí. Nemocní si často spontánně ulevují tím, že spí s rukou ohnutou v zápěstí. Jindy si namáčejí "bolavou" ruku do studené vody, ruku si "vytřepávají" apod. To je pro tuto chorobu typické.

S postupem času mnozí nemocní pozorují ochrnování postižené ruky. Nemocný například již nesvede udělat rukou „špetku“. Je důležité poznamenat, že intenzita příznaků může být u různých jedinců různá a také u téhož jedince může v průběhu času různě kolísat.

Léčba

Nejdůležitější je zklidnění příslušné oblasti – změna polohy zápěstí při práci na počítači, zákaz hraní na hudební nástroje atd., pomoci může i ortéza.  Lékař může doporučit pacientovi analgetika s protizánětlivým účinkem a léky na uvolnění svalů. Syndrom karpálního tunelu lze léčit konzervativně, například obstřiky, vodoléčbou, lokálně používanými mastmi s protizánětlivým účinkem. Když to nepomůže, stejně jako u těžkých forem syndromu karpálního tunelu, je třeba přistoupit k operačnímu řešení. O načasování a typu operace rozhodne neurochirurg dle aktuálního stavu nemocného.

Léky

Antirevmatika, kortikoidy.

Bylinky

Můžete vyzkoušet masáž měsíčkovým olejem – masírujte zápěstí směrem k srdci.

Domácí léčba a babské rady

Potíže zmírní studené obklady, které navíc urychlují samotné hojení. Doporučuje se zvýšení denní dávky vitaminu B6 a bromelinu. Vitamin B6 pomáhá regenerovat nervovou tkáň. Bromelin je enzym obsažený např. v ananasu a má protizánětlivý účinek.

Naopak vyvarovat byste se měli nadměrnému solení, neboť sůl pomáhá zadržovat vodu v těle, což vede ke vzniku otoků.

Dobrých výsledků se dá dosáhnout také za pomoci akupunktury.

Vyšetření

Diagnózu syndromu karpálního tunelu je možné stanovit na základě anamnézy, fyzikálního vyšetření a  elektrofyziologických vyšetření (elektromyografie – EMG a studie nervového vedení – kondukční studie). Tato vyšetření obvykle ukazují zpomalený a snížený přenos nervových podnětů přes místo, kde je nerv stištěn, což následně vede ke změnám citlivosti a oslabení drobných svalů ruky.

Inkubační doba

-

Očkování

ne

Délka léčby

záleží na míře postižení

V těhotenství

Objevuje se také velmi často v těhotenství, neboť pro toto období je charakteristické zadržování vody a tvorba otoků. Celkově je jeho výskyt až 4x častější u žen než u mužů.

Zdravotní cviky

Fyzioterapie pomáhá tlumit bolesti a odstraňovat příčinu obtíží. Léčba zahrnuje tělesná cvičení, ultrazvuk, diatermii, elektrickou nervovou stimulaci, hydroterapii, střídání studených a horkých obkladů a preventivní cvičení.

Prevence

Prevencí jsou správné pracovní návyky. Člověk pracující celý den s počítačem by měl myslet na správnou polohu celého těla při práci. Měl by se pokusit omezit dlouhodobou zátěž zápěstí. Například při práci s myší máte ruku položenou na podložce přesně v místě průběhu nervu. Zkuste si třeba dvakrát denně šlachy protáhnout.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.