Prekanceróza
Prekanceróza je stav předcházející malignímu (zhoubnému) nádoru. Tkáň nebo buňka, ve které je pravděpodobnost jeho vzniku, změní svou strukturu, roste a může dojít k nádorovému bujení.
Prekancerózy jsou nejčastější pro rakovinu prsu, děložního čípku, varlat, tlustého střeva a kůže.
Příznaky prekancerózy
Možné příznaky prekancerózy jsou různorodé. Může to být například:
- zvýšená únava
- nepravidelná stolice často s přítomností krve
- u žen bolest v podbřišku
- hubnutí
- snížená výkonnost
- dlouhodobě zvýšená teplota zejména v podvečer
- hmatatelná bulka v prsu, podpaží, krku nebo tříslech
- zvětšení břicha nebo tlak v něm
Nenašli jste, co jste hledali?nemocrakovinarakovina prsuprevencemelanomrakovina děložního čípkurakovina kůžerakovina varlat
Léčba prekancerózy
Léčba je závislá na druhu a rozsahu onemocnění. V převážné většině případů je indikován chirurgický nebo laserový zákrok.
Léky
Případnou medikaci předepisuje nebo doporučí pouze lékař na základě podrobných vyšetření nebo předchozí anamnézy.
Bylinky
Vhodné jsou odvary ze všech bylinek, které obsahují protibakteriální a čistící látky jako je výtažek z opuncie, berberine, šalvěje lékařské, zederachu indického a dalších. V bylinných lékárnách vám poradí nejvhodnější volbu pro konkrétní problém.
Další přehledné informace o bylinkách najdete zde.
Homeopatika
Pro léčbu homeopatiky tak jako u všech druhů nádorů nebo kožních změn je především nutná přesná diagnóza, aby se pro každého jedince mohla stanovit adekvátní individuální homeopatická léčba. Patologie vyžadující chirurgický zákrok mohou být léčeny vždy až následně.
Domácí léčba a babské rady
V některých případech se náš organismus může s prekancerózou sám vypořádat. Odpočívejte, upravte si stravování snížením sladkostí, živočišných tuků, bílého cukru a alkoholu.
Na prevenci nádorů neznámého původu báby kořenářky doporučují česnek, přírodní jogurt, olivový olej, kurkumu, antioxidanty a vitamin C. Také pití čerstvé šťávy z červené řepy může eliminovat vznik nežádoucích změn tkáně.
Příklad zdravého jídelníčku najdete zde.
Vyšetření
Diagnostika prekanceróz se určuje například kolonoskopií, onkologickou cytologií, HPV testem a zejména histologickým vyšetřením vzorku tkáně.
Postihuje
Projevuje se
V těhotenství
U ženy se během těhotenství může objevit zřídka např. maligní melanom, karcinom děložního hrdla nebo prsu. Přesné určení komplikuje nemožnost určitých potřebných vyšetření, proto každou vám podezřelou změnu konzultujte se svým gynekologem.
Rady, jak snížit výskyt rakoviny prsu, čtěte zde.
Možné komplikace
Komplikací prekancerózy je jednoznačně rakovina, která může ze zdánlivě nepatrného často i nebolestivého problému přerůst ve velmi závažné a vleklé onemocnění.
Prevence
Nejdůležitější prevencí je sledování změn a přirozených reakcí svého těla, protože včasná diagnostika a následná přesně zaměřená léčba může vznik nádorových novotvarů s velkou pravděpodobností zastavit než by došla do stadia rakoviny.
Účinné tipy, jak se vyhnout rakovině, najdete zde.
Dále lékaři doporučují dodržovat zdravý životní styl bez stresu, alkoholu a cigaret. Vyvarovat se promiskuitě, protože časté pohlavní choroby nebo chronické infekce jsou jedním z nejčastějších spouštěčů u nádorových onemocnění pohlavních orgánů a kůže. Dobrým krokem může být očkování proti rakovině děložního čípku a HPV infekcím.
Kdy jít k lékaři
V případě neobvyklých změn ve vašem těle nebo na kůži nevysvětlitelného původu okamžitě navštivte praktického lékaře nebo preventivně pokud máte v rodinné anamnéze výskyt maligního nádoru.