Rakovina varlat: Jak má příznaky, jak se léčí a ovlivní plodnost? | Moje zdraví

Rakovina varlat

Rakovina varlat je nejlépe léčitelnou formu rakoviny, pokud je včas diagnostikována. Jak ji poznat a proč je důležité samovyšetření?

Příčinou rakoviny varlat může být nesestoupení varlete z dutiny břišní do šourku, neplodnost, Klinefelterův syndrom (genetická abnormalita pohlavních chromozomů), rodinný výskyt testikulárního karcinomu.

Nejčastěji se rozvíjí u mužů mezi 20. a 34. rokem věku. Jedná se o velmi agresivní nádor, který rychle roste a tvoří metastázy, proto je nezbytné ihned vyhledat lékaře – urologa či onkologa.

Postihuje

muži
děti

Projevuje se

Varlata

Příznaky rakoviny varlat

Změna ve velikosti a tvaru jednoho nebo druhého varlete, bolest, pocit větší váhy v šourku, tupý tlak nebo bolest v dolní části zad, v břiše a v tříslech. Může být nahmatána i bulka, což nemusí vždy znamenat rakovinu varlat, může to být i nezhoubný nádor, proto je vždy třeba posouzení lékaře a histologie nálezu. Někdy patří mezi první příznaky bolesti břicha či bolesti zad, hlavně v bederní oblasti. To je však již příznakem postižení lymfatických uzlin metastázami.

Léčba

Léčba je chirurgická – odstranění postiženého varlete.  Po operaci následuje chemoterapie a radioterapie, pokud se nádor již začal šířit. Léčba je většinou úspěšná a pokud je zanecháno jedno zdravé varle, nijak se nezmění kvalita života postiženého muže. Chirurg může do šourku umístit „umělé varle“, takže následky operace nejsou vidět.

Délka léčby

Nejprve je proveden chirurgický zákrok a následuje chemoterapie. Jeden blok chemoterapie trvá 3–5 dní a podává se v časovém intervalu 21–28 dní. Radioterapie nebývá vždy nutná.

Léky

Podávají se cytostatika formou infuze do žíly.

Očkování

ne

Délka léčby

Několik týdnů až měsícůNejprve je chirugický zákrok, chemoterapie pak trvá zhruba 5 týdnů
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Vyšetření  

Lékař nádor diagnostikuje pohmatem, diagnózu potvrzují ultrazvuk, CT a krevní testy.

Možné komplikace

Komplikací jsou metastázy v lymfatických uzlinách. Při pokročilém onemocnění však můžou být postiženy téměř všechny důležité orgány těla (mozek, kosti, kostní dřeň). Zhruba 15 % neléčených případů končí smrtí.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Kdy jít k lékaři

Lékaře vyhledejte v případě nahmatání bulky ve varleti, bolestivosti varlat, v případě jinak nevysvětlitelných bolestí břicha či zad v bederní oblasti.

Umíte si správně "prohmatat" varlata? Máme pro vás přesný návod • Autor: hlidackouli.cz

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.