Salmonela: Příznaky, projevy, léčba, přenos | Moje zdraví

Salmonela, salmonelóza

Je poměrně rozšířené onemocnění střev, je nakažlivé a probíhá často v epidemiích. Původcem je bakterie salmonely, která se nachází zejména ve vejcích a kuřecím mase.

Salmonelóza je střevní onemocnění, poznáte ji tedy podle průjmů, které jsou řídké a vodnaté, obsahují i hlen a případně i krev. Přidávají se k nim horečka, bolesti břicha, nevolnost a časté je i zvracení. Nemoc se obvykle projeví do 48 hodin od nákazy.

Léčba salmonely

U většiny nemocných stačí, když mají klid na lůžku, dietu a jsou do sebe schopni dostat dostatek tekutin. Právě dehydratace totiž bývá častou komplikací nemoci. Někdy je potřeba hospitalizace, a to jednak kvůli dehydrataci, případně je potřeba podávat i antibiotika. Lékaři se vždy snaží pátrat po příčině, aby vyloučili zdroj epidemie.

Léky

Pomáhají léky čistící střeva, jako jsou endiaron či živočišné uhlí, v krajním případě antibiotika. Důležitým pomocníkem v léčbě je dostatečná hydratace, a to i pomocí rehydratačních roztoků z lékárny.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Prevence

Předcházení nemoci souvisí hlavně s minimalizací rizika nákazy. Jde zejména o kuřecí maso a vejce. Ty jsou rizikové zejména ve chvíli, kdy nejsou dostatečně tepelně opracované. Často dojde k nákaze třeba ve chvíli, kdy se syrové maso dostane do kontaktu například se zeleninou, která se pak už na rozdíl od masa tepelně nezpracuje. Proto je tak rizikové letní grilování, kdy se tolik nedbá na hygienu.

Maso by se mělo vždy zpracovávat při teplotě minimálně 75 stupňů po dobu pěti minut. Všechny ostatní potraviny je třeba dát mimo dosah rizikových surovin a nezapomenout na mytí rukou. Rizikem jsou samozřejmě i syrová vejce v majonézách a dresinzích, v průmyslově vyráběných se jich bát nemusíte, používají se zde vejce pasterizovaná.

Nenašli jste, co jste hledali?průjem zvraceníhorečkadehydratace

Kdy vyhledat lékaře

V první fázi stačí samoléčba. Pokud ale nezabere, pacient má teplotu, je dehydrovaný  to znamená, že začíná být zmatený, nemá doslova ani sílu vstát  pak je třeba okamžitě jít k lékaři, případně zavolat záchranku. To platí zejména u malých dětí a ne zcela zdravých jedinců, které dehydratace může stát život.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.