Salmonela: Příznaky, projevy, léčba, přenos | Moje zdraví

Salmonela, salmonelóza

Je poměrně rozšířené onemocnění střev, je nakažlivé a probíhá často v epidemiích. Původcem je bakterie salmonely, která se nachází zejména ve vejcích a kuřecím mase.

Salmonelóza (nebo také salmonela) je střevní onemocnění, které poznáte podle průjmů, které jsou řídké a vodnaté, obsahují i hlen a případně i krev. Přidávají se k nim horečka, bolesti břicha, nevolnost a časté je i zvracení. Inkubační doba je 12 hodin až 5 dní, nemoc se obvykle projeví do 48 hodin od nákazy.

Další informace k tématu najdete zde. 

Léčba salmonely

U většiny nemocných stačí, když mají klid na lůžku, dietu a jsou do sebe schopni dostat dostatek tekutin. Právě dehydratace totiž bývá častou komplikací nemoci. Někdy je potřeba hospitalizace, a to jednak kvůli dehydrataci, případně je potřeba podávat i antibiotika. Lékaři se vždy snaží pátrat po příčině, aby vyloučili zdroj epidemie.

Léky

Pomáhají léky čistící střeva, jako jsou endiaron či živočišné uhlí, v krajním případě antibiotika. Důležitým pomocníkem v léčbě je dostatečná hydratace, a to i pomocí rehydratačních roztoků z lékárny. Jako součást léčby se doporučuje podávat probiotika, a to buď v léčebných preparátech, nebo jako součást potravin (kysané mléčné výrobky, kysané zelí). Antibiotika se podávají jen v případě mimostřevních komplikací.

Více k tématu čtěte zde.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Prevence

Předcházení nemoci souvisí hlavně s minimalizací rizika nákazy. Jde zejména o kuřecí maso a vejce. Ty jsou rizikové zejména ve chvíli, kdy nejsou dostatečně tepelně zpracované. Často dojde k nákaze třeba ve chvíli, kdy se syrové maso dostane do kontaktu například se zeleninou, která se pak už na rozdíl od masa tepelně nezpracuje. Proto je tak rizikové letní grilování, kdy se tolik nedbá na hygienu.

Minimální teplota růstu salmonel je 5 °C, maximální 47 °C, optimální kolem 37 °C. Salmonely běžně nepřežívají sterilační ani pasterační teploty. Teplota kolem 60 °C by salmonely v potravinách měla zničit. Je ale nutné sledovat teplotu v jádře potraviny, protože zde je teplota zpravidla mnohem nižší než teplota povrchová nebo v okolním prostředí.

Maso by se mělo vždy zpracovávat při teplotě minimálně 75 °C po dobu pěti minut. Všechny ostatní potraviny je třeba dát mimo dosah rizikových surovin a nezapomenout na mytí rukou. Rizikem jsou samozřejmě i syrová vejce v majonézách a dresinzích, v průmyslově vyráběných se jich bát nemusíte, používají se zde vejce pasterizovaná.

VIDEO: Jak zajistit, aby rodiiný jídelníček měl dostatek živin?

VIDEO 

Další informace najdete zde. 

Nenašli jste, co jste hledali?horečkazvracenídehydrataceprůjem

Kdy vyhledat lékaře

V první fázi stačí samoléčba. Pokud ale nezabere, pacient má zvýšenou teplotu, je dehydrovaný – to znamená, že začíná být zmatený, nemá doslova ani sílu vstát – pak je třeba okamžitě jít k lékaři, případně zavolat záchranku. To platí zejména u malých dětí a ne zcela zdravých jedinců, které dehydratace může stát život.

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.