Jak přežít diabetes v menopauze? | Moje zdraví

Cukrovka a menopauza: Prožívají ji diabetičky odlišně?

Cukrovka a menopauza: Prožívají ji diabetičky odlišně?
Návaly horka v menopuze diabetičky snášejí ještě hůře • Autor: iStock.com
25. ledna 2018 • 06:00

Návaly horka, přibývání na váze, potíže se spánkem, náladovost, nechuť k sexu – menopauza zkrátka není žádná procházka růžovou zahradou. Když musíte menopauzou procházet jako diabetička, je to ještě o něco horší. 

Vědci jsou, co se týče názoru na vliv diabetu během menopauzy, nejednotní. Někteří se striktně drží teorie, že „cukrovkářky“ prožívají menopauzu stejně jako ženy zdravé. Na druhé straně je znám fakt, že vznik cukrovky strmě stoupá u žen nad 50 let; ve věkové skupině 55–64 let je dokonce o 62 procent vyšší než u mužů! Samy diabetičky vesměs vypovídají, že menopauza není pro ženu s cukrovkou snadná zkušenost. 

Jak prožít menopauzu v relativním klidu, i když máte cukrovku? Přečtěte si, co ženy prožívají, a několik rad, které by jim mohly pomoci.

  • Kolísání hladiny cukru. Je to jako na horské dráze – cukr v krvi si během menopauzy lítá nahoru a dolů naprosto nepředvídatelně jako míčky v rukou šíleného klauna.

Jak si pomoci: Kontrolujte svou hladinu glukózy ještě častěji než obvykle. Její hodnotu si zaznamenávejte. Pokud se glykemie ocitne na maximu a setrvává tam, konzultujte svůj stav s lékařem a popovídejte si s ním o eventuálním přechodném zvýšení dávky inzulinu. Pokud ještě inzulin neužíváte, snižte spotřebu karbohydrátů a cukrů a přidejte na pohybu.

  • Nemoci srdce. Podle některých studií mají diabetičky čtyřnásobně vyšší šanci, že je postihne infarkt. Menopauza toto riziko ještě zvyšuje – stoupá krevní tlak a hladina cholesterolu, přibývá břišního tuku... Tato nesvatá trojice je příčinou zánětu, který zachvacuje celý organismus a může vést k ateroskleróze a následnému ucpání tepen. „Pivní bříško" u ženy pak zvyšuje riziko infarktu stejně jako komplikací diabetu v podobě diabetických neuropatií

Jak si pomoci: Shoďte pár kilo. Pomůže vám to snížit krevní tlak i hladinu cholesterolu. Klesne také hladina vaší glykemie. Skoncujte s kouřením – kromě jiného zvyšuje riziko srdeční choroby stejně jako rozvoje diabetické neuropatie. Zeptejte se svého gynekologa na možnost krátkodobého užívání estrogenu.

  • Návaly horka. Vstáváte s těžkou hlavou, bušícím srdcem a nevyspalá z postele, která by se dala ždímat? Na pravou příčinu návalu vědci ještě nepřišli, ale hodně se jí přiblížili: Jakmile do hypotalamu přestane proudit hormon estrogen, návalů začne přibývat. Vědci z americké Mayo Clinic navíc zjistili, že diabetičky prožívají návaly hůře, protože hladina glykemie se pohybuje jako na houpačce. 

Jak si pomoci: Opět stejná rada – zbavte se nadváhy. Žena, která s sebou vláčí kilogramy navíc, prožívá „horké chvilky" hůře. Zatočit s nepříjemnými návaly mohou i některá antidepresiva. Krátkodobá estrogenová terapie navíc pomáhá vyrovnat hladinu glykemie. Pro vás nastává příhodná chvíle k tomu, abyste přestaly kouřit, omezily konzumaci kofeinu, alkoholu a nastartovaly stále odkládaný cvičební plán.

  • Nespavost. Návaly horka vás vyženou z postele uprostřed noci. A opět usnout je pěkná fuška... Právě nepravidelnosti spánku mohou vyvolat na hladině glykemie pěkné vlnobití. Nekvalitní spánek vede k nežádoucímu přibývání na váze – mozek začne vyplavovat větší množství „hormonu hladu" ghrelinu, zatímco hormon leptin, mající kontrolu nad příjmem potravy, se vyplavovat přestává. 

Jak si pomoci: Připravte spánku dobré podmínky. Uléhejte pokud možno ve stejnou dobu, nejdříve dvě hodiny po večeři. Odpoledne už nekonzumujte žádné povzbuzující nápoje, na pálivou asijskou stravu večer raději zapomeňte. Přihlaste se na kurzy jógy. A pamatujte – kvalitní spánek zaručí „studený odchov".

  • Pálení při močení. Ženy diabetičky mohou více trpět infekcemi močového měchýře a močových cest. Je to způsobeno zhoršenou cirkulací krve, kvůli níž se bílé krvinky nedostanou včas a v potřebné míře na místo „zásahu". Svoji roli hraje i snižující se hladina estrogenu, jenž funguje jako jakýsi nárazník v boji proti nežádoucím bakteriím.

Jak si pomoci: Bojové heslo je probiotikum. Denní dávka jogurtu či doplňku stravy s laktobacilem zvýší vaši obranyschopnost a předejde rozvoji nežádoucích infekcí močového traktu. Je-li už však infekce rozvinutá, neváhejte s návštěvou lékaře.

  •   Pomočování. Nižší hladina estrogenu může u některých žen vést až k inkontinenci. Diabetičky to mají ještě o něco těžší – vysoká hladina glykemie způsobuje častější močení. 

Jak si pomoci: Neváhejte a navštivte lékaře už při prvních známkách nepohody. Problémy s inkontinencí se dají řešit, pokud tak učiníte včas. Jako doplňkový „sport" zkuste cviky určené k posílení pánevního dna.

  •   Deprese. Studie vědců z Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru ukázala, že diabetičky trpí až 2x častěji depresí než ženy, které diabetes nemají. Kolísající hladina glykemie na rovnováze nepřidá a psychika během menopauzy nebývá zrovna růžová... 

Jak si pomoci: Monitorujte hladinu glykemie v pravidelných, častých intervalech, abyste měly šanci ji vyrovnat. I malá odchylka směrem nahoru nebo dolů ovlivní náladu. Pomáhá pohybová aktivita, během které se do mozku vyplavuje hormon štěstí serotonin. Cvičení vám pomůže zvládnout i další problémy spojené s menopauzou. Pokud vás problém příliš zmáhá, neváhejte s návštěvou lékaře.

  •   Bolavá ústa. Zuby mohou být při diabetu poškozeny více, jelikož nemoc zhoršuje schopnost organismu bojovat proti infekci. Problém se může týkat i dásní. Usazený plak může způsobit infekci, která se těžko léčí. 

Jak si pomoci: Udržujte své zuby v tak perfektním stavu, jak jen to jde. Dbejte na pravidelnost, co se týká stomatologických prohlídek. Problémy řešte včas. 

Odborná spolupráce: prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. 3. interní klinika – klinika endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze.

Článek vyšel v původním znění v tištěném magazínu Moje zdraví.

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.