Diabetici mají pětkrát vyšší riziko infarktu. Jak se chránit?

Diabetici mají pětkrát vyšší riziko infarktu. Jak se chránit?
Pacientů s diabetem přibývá. • Autor: shutterstock.com
4. července 2016 • 12:00

Mezi pacienty s aterosklerózou najdeme až v 70 % případů osoby s hyperglykemií. Z druhé strany přibližně 75 % pacientů s diabetem umírá v důsledku kardiovaskulárních komplikací. Tito pacienti trpí "kardiabetem".

V České republice žije více než 830 tisíc lidí s diabetem. Dalších 250 tisíc lidí o své nemoci zatím vůbec neví; tito lidé tudíž nejsou včas a správně léčeni. Epidemie diabetu 2. typu je stále na vzestupu. Významně se na ní podílejí nezdravý životní styl, obezita, málo pohybu, svou roli však hraje i dědičnost. 

"Dlouhodobě vysoká hladina cukru organismu velmi škodí a vede k poškození řady orgánů. Tyto konkrétní projevy onemocnění označujeme za komplikace diabetu. Jsou tím, co ohrožuje kvalitu života i pacientův život samotný. Proto se snažíme především pomocí kompenzace diabetu, tedy udržováním správné hladiny cukru v krvi, těmto komplikacím předcházet," říká přednosta Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA. Ze všech komplikací, jež diabetikovi hrozí, jsou nejhorší kardiovaskulární problémy. 

Tepny ztrácí svou kvalitu

Při cukrovce dochází k častému kolísání hladiny cukru a zvýšenému ukládání tuku v krvi. To vede k časnějšímu a masivnějšímu kornatění tepen, což je problematické zejména u tepen, jež kyslíkem zásobují srdce a mozek. Riziko srdečního infarktu u diabetiků je až 5x vyšší než u nediabetiků. Zvyšuje se rovněž riziko vzniku mozkové příhody. Cholesterol s nízkou hustotou (LDL) se rychle ukládá na stěnách tepen. Vytváří tak pláty, jež zužují tepny a způsobují jejich kornatění.

Dojde-li k ruptuře (prasknutí) cholesterolového plátu, trombus (vmetek) se může volně pohybovat v krevním řečišti, ucpat některou z přívodních cév a následně způsobit infarkt či mrtvici. Cholesterol s vysokou hustotou (HDL) má naopak ochranný efekt. Důležitou veličinou ve hře "diabetes versus kardiovaskulární choroby" není jen celková hladina cholesterolu, ale poměr HDL a LDL cholesterolu. 

Léky a strava při cukrovce

Kardiovaskulární riziko lze u diabetických pacientů snížit léčbou moderními antidiabetiky; velmi nadějné jsou například gliptiny. Jde o léčivé přípravky, jež zvyšují v krvi účinek střevních hormonů účinná a důležité je i to, že při ní nedochází ke zvyšování tělesné hmotnosti pacienta. Rovněž se minimalizuje riziko hyperglykemie," uvádí profesor Kvapil. Moderní léky také dokážou snížit krevní tlak, čímž se snižuje i riziko poškození ledvin. 

Jak fungují gliptiny

V buňkách tenkého střeva se přirozeně tvoří hormon inkretin. Snižuje glykemii, zpomaluje vyprazdňování žaludku a zvyšuje produkci inzulinu. Jeho nevýhodou je krátký biologický poločas. Působí v těle asi 5 minut. Tuto dobu však mohou prodloužit právě gliptiny. Výsledky některých studií ukázaly, že léčba gliptiny snižuje riziko kardiovaskulárních komplikací až o 60 %. Diabetes 2. typu je onemocnění, jež většinou vzniká na základě špatné životosprávy.

Pečlivě volenou stravou lze do jisté míry a jistého stadia zbrzdit základní onemocnění a jeho komplikace. Dá se tak říci, že výživa je spoluhráčem medikamentózní léčby. Podle odborníků na výživu by měl diabetik potraviny opravdu pečlivě vybírat. Dobrou dietu je možné sestavit z potravin běžně dostupných na trhu. Zdravý životní styl zahrnuje i pravidelné prohlídky u diabetologa. Pro prevenci kardiovaskulárních komplikací diabetu je důležité stále si hlídat hladinu glykemie, výši krevního tlaku a cholesterolu. 

Chraňte se před diabetem

  • Snižte riziko rozvoje potíží na minimum. Dbejte na pravidelný pohyb a zdravou životosprávu.
  • Pravidelně kontrolujte svou glykemii, cholesterol a krevní tlak před medikací i po ní.
  • Zeptejte se svého lékaře na eventuální preventivní užívání kyseliny acetylsalicylové.
  • Pokud stále ještě kouříte, pokuste se s tím skoncovat.

Odborná spolupráce: prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, přednosta Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.