Sedm rad pro diabetiky, jak pečovat o své nohy | Moje zdraví

Sedm rad pro diabetiky, jak pečovat o své nohy

Sedm rad pro diabetiky, jak pečovat o své nohy
S péčí o nohy pomůže podiatr • Autor: iStock.com
17. února 2017 • 00:00

Neléčená diabetická neuropatie může vést až ke ztrátě dolní končetiny. Pokud se však o své nohy postaráte včas, je zde vysoká pravděpodobnost, že takové riziko snížíte na pětinu. 

O nohy by se měl cukrovkář opravdu dobře starat. „Šanci“ na postižení diabetickou nohou má během života téměř každý čtvrtý diabetik.

Až 70 % ulcerací (vzniku vředu - pozn. red.) se znovu vrací během 5 let po zhojení. Riziko amputace dolních končetin je u diabetiků 15x vyšší než u osob bez diabetu. Diabetická neuropatie je nezánětlivé poškození periferních nervů, kdy dochází k postižení struktury nervů senzitivních, motorických i vegetativních, nejčastěji na dolních končetinách.

Pacient si stěžuje na „studené nohy“, neurčité pocity mravenčení, brnění či pálení. „Relativně vzácnější forma se dokonce projevuje neztišitelnými bolestmi,“ upozorňuje MUDr. Emil Záhumenský z Angiologické a diabetologické ordinace, Podiatrické poradny, MDM Centra a Lékařského domu Ormiga ve Zlíně. Potíže si pacient často uvědomí až ve chvílích klidu, v noci. Příznaky zpočátku nebývají příliš výrazné či nutkavé, pacienti je proto často při kontrolách ani neuvádějí, neboť nevědí, že si mají na co stěžovat.

Samotné příznaky podle lékařů většinou žádnou léčbu nevyžadují, jsou však jasným příznakem komplikace cukrovky. Jakmile se totiž začnou objevovat, lze hovořit o zvýšeném riziku závažného poškození dolních končetin a potřeba něco s tím dělat se stává akutní. 

„Příznaky diabetické nohy se bohužel nedají zcela vyléčit, ale dají se stabilizovat a výrazně zlepšit včasnou a vhodnou léčbou,“ upozorňuje MUDr. Záhumenský.

Léčba ozonem

Kromě klasických metod a přístupů odborníci používají i podpůrné léčebné prostředky. Mezi ně patří například ozonoterapie a mezodiencefalická modulace. V případě ozonoterapie se jedná o směs s malým, ale konkrétně definovaným množstvím ozonu a většinovým množstvím lékařského kyslíku, jenž se aplikuje lokálně formou uzavřených vaků na postižené končetiny. 

Ozonoterapie je nedocenitelná zvlášť u těžkých infekcí při závažných poruchách prokrvení. „Metoda MDM (mezodiencefalická neuromodulace) pomáhá zejména lidem s takzvanou diabetickou neuropatií a nově i v léčbě chronických ran - tedy rovněž diabetické nohy. Často ji využívají lidé v pokročilém stadiu obtíží a i u nich pozorujeme úlevu až v 80 procentech případů. U pacientů,začátečníků‘ mohou výše uvedené postupy komplikace razantně oddálit,“ dodává lékař. 

Dbejte na správné ošetření poranění

Patříte i vy do skupiny diabetiků s uvedenými riziky? 

1. Pojměte péči o své nohy opravdu „od podlahy“. Prohlížejte je a ošetřete každou drobnou trhlinku, otlak či puchýřek.

2. Každý den dopřejte svým nohám koupel ve vlažné vodě, třeba ve speciální „vaničce“ opatřené masážní kuličkou nebo výstupky.

3. Často procvičujte dolní končetiny - třeba i během sledování televize. Nohy po koupeli vždy pečlivě osušte a zvláčněte jejich pokožku vhodným krémem.

4. Před obutím se ujistěte, že v obuvi nemáte shrnutou vložku nebo cizí předmět. Noste antibakteriální ponožky. Pravidelně docházejte na pedikúru.

5. V případě úrazu dolní končetiny informujte chirurga o svém diabetu. Věnujte dostatek času výběru vhodné obuvi. Je možné, že právě ve vašem případě jde navíc o plochou nohu či nesprávný pohybový návyk.

6. V případě potřeby si nechte zhotovit speciální, na míru vyrobené vložky do bot, aby se problém ještě více neprohluboval. 

7. Nenechávejte si své pochybnosti a problémy pro sebe; máte-li pocit, že problém je nad vaše síly, neváhejte a navštivte specialistu - podiatra.

Kdo je to podiatr?

Co od něj můžete čekat? „Dnešní moderní medicína (a v tomto oboru zvlášť) klade velký důraz na komplexní a mezioborovou léčbu,“ uvádí MUDr. Záhumenský. Podiatr vám tedy nezačne léčit „pouze“ ránu na noze. Měl by například zjistit, jaké léky užíváte a zda některé svými vedlejšími účinky nezhoršují hojivost rány.

Posoudí, jak kompenzujete diabetes, navrhne vám úpravu jídelníčku a přiměřeného pohybu s ohledem na aktuální stadium hojení rány. V neposlední řadě vám také poradí, jak pravidelně pečovat o nohy, a nabídne možnost pravidelné medicinální pedikúry přímo v rámci služeb podiatrické ordinace.

 Patříte-li mezi špatně pohyblivé pacienty, pomůže vám s výběrem správné pedikérky nebo podiatrické sestry, která může po dohodě docházet i k vám domů. Důležitým aspektem v léčbě diabetu je také poradenství o výběru vhodné obuvi a dalších protetických pomůcek. Seznam podiatrických pracovišť najdete zde.

Nečekejte, až si cukrovka vybere za cíl vaše nohy. Nechejte si u svého praktického lékaře pravidelně měřit hladinu cukru v krvi, a pokud dostanete zprávu o tom, že máte náběh na diabetes, začněte konat. Přestože se už diabetu nezbavíte, můžete komplikace oddálit a mnohdy jim úplně předejít. „Nezapomeňte, že nejvíc pro sebe můžete udělat v prvních deseti měsících po odhalení této nemoci,“ uzavírá doktor Záhumenský. 

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.