Alergie na roztoče: Jak ji poznat a léčit? | Moje zdraví

Alergie hrozí i v zimě: Jak je odlišíte od obyčejné rýmy a jak je můžete léčit?

Alergie hrozí i v zimě: Jak je odlišíte od obyčejné rýmy a jak je můžete léčit?
Rýma v zimě nemusí být jen viróza, ale i alergie • Autor: istockphoto.com
23. listopadu 2018 • 06:00

Máte alergie spojené zejména s pylovým obdobím na jaře? Nebo s nebezpečnými reakcemi na jídlo? Nezapomeňte, že problémy s přílišnou reakcí imunitního systému mohou nastat i v zimě, kdy nic nekvete. Pokud máte opakující se rýmu, myslete na to, že nemusí být jen z nachlazení.

Uzavřené a nevětrané místnosti jsou pro alergii nepříjemným prostorem. Daří se v nich totiž roztočům, které alergikově imunitnímu systému nedělají dobře. Proč se v zimě problémy s roztoči zhoršují? Tyto nepříjemné organismy se totiž živí zbytky lidské kůže – takzvanými šupinami, které se z těla každého z nás odlupují.

Kde je nejvíce roztočů?

Nejvíce jich najdete v posteli nebo v jiných textiliích v bytě, zejména v kobercích. „Zdraví neprospívá běžný životní styl, kdy trávíme velkou část dne v interiérech. Zde vdechujeme roztoče, významný alergen pro rozvoj průduškového astmatu. Zároveň se do našeho jídelníčku zařadilo v mnohem vyšší míře například exotické ovoce nebo nové druhy koření. Někdy příliš vysoké hygienické standardy znamenají, že se děti nepotkávají s dříve běžným množstvím bakterií, a tím de facto nedochází k úplnému dozrání jejich imunitního systému,“ říká Irena Krčmová, primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové.

Alergie způsobují enzymy obsažené ve výkalech roztočů. Špatné reakce imunitního systému se pak projevují vyrážkou, červenýma očima, pálením v krku nebo alergickou rýmou. Výkaly roztočů se přitom pohybují ve vzduchu, samozřejmě nejvíce vy chvíli, kdy jej rozvíříte, proto byste třeba nikdy neměli zametat nebo vyklepávat ložní přikrývky nebo byť i malé koberečky (například z koupelny) v interiéru.

Roztoči způsobují alergickou rýmu, špatně na ně reaguje přibližně desetina populace a více než tři čtvrtiny astmatických dětí trápí i tato forma alergie. Na vzniku astmatu se podílí také častý kontakt s alergeny a dráždivými podněty. Astmatem trpí v Česku zhruba deset procent populace a počet nemocných bohužel stále roste, počet lidí, kteří mají na něco alergii, je už 40 procent. Přičemž alergie je častým předstupněm astmatu.

V topné sezóně se roztočům daří více než v době, kdy jsou sice vysoké teploty, ale máme stále otevřená okna. Navíc všichni trávíme v chladným měsících více času v uzavřených prostorách.

Jak se zbavit roztočů?

Nejúčinnější zbraní proti alergenům je pečlivé vysávání, větrání a také pobyt venku. Kromě kvalitního vysavače pomáhá také zvlhčovač vzduchu. Vlhkost vzduchu by měla být ideálně pod padesáti procenty. Samozřejmě pomůže, když se zbavíte přebytečných textilií a vyhodíte ty staré včetně koberců. Prát – rozhodně lůžkoviny – byste měli při teplotě vyšší než 65 stupňů, pomůže to na ničení roztočů.

K zlepšení celkového stavu, a tím i posílení imunity, která se pak lépe vyrovnává s reakcí na přítomnost alergenů, přispívá celkové ozdravení organismu. To znamená jíst vyváženou stravu s dostatkem vitamínů především z čerstvé zeleniny a ovoce, dostatkem vlákniny a nižším množstvím živočišných tuků. Imunitu posiluje také pobyt na čerstvém vzduchu a pohyb.

Alergie je prostě nepřiměřená reakce imunitního systému na vnější podněty, které jsou běžnou součástí našeho života. Při alergické reakci se nadměrně uvolňují histamin a další látky, které způsobují zúžení dýchacích cest (kašel, pískoty na hrudníku, pocit tíže na hrudníku či dušnost), rýmu a neprůchodnost nosu nebo třeba kopřivku.

Odborníci upozorňují, že je velmi důležité případnou alergii odhalit. Ta se totiž může s postupem času zhoršovat a znepříjemňovat člověku život či mu komplikovat běžné činnosti. Průdušky navíc trpí, a problémy tak mohou skončit astmatem. Je důležité si uvědomit, že pokud člověk trpí v zimním období častými potížemi, které se podobají virózám, může mít ve skutečnosti alergii. Tohle tvrzení podporují i statistiky.

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.