Dezorientace místem | Moje zdraví

Dezorientace místem

Postižený může mít problémy s tím, že netuší kde a je a jak se tam dostal.

Příznaky 

Jde o poruchu orientace, člověk nemá ponětí o tom, kde je a proč. Problémy jdou často ruce v ruce s tím, že kromě místa je zmaten také v tom, kolik je hodin, jaký je den, někdy ani neví, jak se jmenuje. K problémům dochází obvykle při poruchách vědomí, duševních poruchách - demenci či Alzheimerově nemoci. Někdy se přidávají poruchy chůze, poruchy řeči, halucinace a bludy, paranoia a prudké změny nálady. 

Problém může ale postihnout i pacienty po cévní mozkové příhodě nebo třeba osoby v posledních stádiích AIDS nebo syfilis. Dezorientace může být i krátkodobá – například po akutních otravách, požití většího množství alkoholu, drog či nebo po úrazu hlavy s lehčím bezvědomým.

Léčba

Vždy se odvíjí od příčin nemoci, v mnoha případech není možné problémy léčit. V případě Alzheimerovi nemoci lze včasným rozpoznáním a léčbou zpomalit její vývoj. 

Léky 

V případě Alzheimerovi nemoci se v počátku nemoci podávají kognitiva důležité pro přenos nervových signálů. Dalšími léky odstraňující agresivitu a neklid jsou neuroleptika, antidepresiva, hypnotika, která pomáhají nemocným spát, a anxiolytika na tlumení úzkosti.

Možné komplikace

Největším problémem pacientů s dezorientací jsou úrazy, ke kterým dochází kvůli tomu, že nejsou schopni odhadnout následky svého chování. Jsou tak schopni třeba jít ven málo oblečení, nevšímat si dopravní situace a podobně. 

Kdy jít k lékaři

Pacienta k vyšetření obvykle musí doprovodit příbuzní, kteří se potíží všimnou.

Vyšetření 

V případě Alzheimerovi nemoci neexistuje žádný test, který by přinesl jasný a stoprocentně jednoznačný výsledek. Je třeba vyvrátit všechny ostatní možnosti, které by ukazovaly na jinou nemoc způsobující demenci. Diagnózu může učinit lékař, který je s touto problematikou obeznámen a má s ní zkušenosti, rozhoduje pak na základě pohovoru s pacientem a na základě testu. Někdy je třeba CT vyšetření a magnetická rezonance.

Prevence

Jednoznačně problémů s dezorientací předejít nejde, v prevenci demence se ale doporučuje trénování mozku.

Bylinky

Pomáhá ginkgo biloba, ženšen.

Homeopatika

K posílení mozku lze použít Calcium fluoratum, Ferrum phosphoricum, Kalium phosphoricum, Natrium chloratum a Natrium phosphoricum.

Domácí léčba a babské rady

Prokrvení tkání i mozku pomáhá zvýšit čaj z ginkgo biloby. V případě Alzheimerovi nemoci je zásadní pomoc blízkých, ty ale musí myslet vždy na riziko vlastního vyhoření. 

 

Nejnovější články

Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.