České a exotické superpotraviny, které vás nadopují vitamíny. Znáte je? | Moje zdraví

České a exotické superpotraviny, které vás nadopují vitamíny. Znáte je?

České a exotické superpotraviny, které vás nadopují vitamíny. Znáte je?
Vyberte si svou superpotravinu • Autor: iStock.com
23. června 2020 • 06:00

Co si představíte pod superpotravinou? Většina lidí něco zeleného a možná kyselého. Kdo už trochu ví, zmiňuje semínka nebo exotické ovoce. Co je tedy tou zázračnou potravinou? Vyznáte se v nich a znáte jejich účinek? Co je to opravdu superpotravina?

Za superpotraviny neboli superfoods se považují potraviny, které mají výjimečně vysoký obsah určitých živin na gram hmoty. Specificky se tedy jedná o potraviny hodně koncentrované. Proto se tak označují například specifické druhy semínek. „V opačném případě bychom vlastně mohli za superpotraviny označit vše, co roste v přírodě nebo je třeba bio. To znamená od třešní přes cibuli až po mrkev, jenže tam je potřeba sníst vysoký objem pro dosažení stejného objemu živin a to je v čerstvém stavu náročnější,“ vysvětlujete zakladatelka společnosti Lifefood zabývající se výrobou raw produktů Ing. Mgr. Tereza Havrlandová.

V dnešní běžné stravě ubývá obsah živin, a to zejména v důsledku jejich špatného pěstování. Obrovské množství plodin vyrůstá z prakticky mrtvé země, která je napuštěná nejrůznějšími chemikáliemi. Rostliny a plodiny vypěstované takto nešetrným způsobem nepředstavují pro tělo plnohodnotnou stravu, ale dokonce můžou způsobovat různé alergie, intolerance a civilizační onemocnění. A platí to bohužel i pro některé superpotraviny, od kterých očekáváme vysoký obsah živin. Proto je dobré pro tělo i přírodu jíst co nejvíce potravin v bio kvalitě, které produkují bio farmáři, jež se zároveň snaží obnovovat a udržovat přírodu.

České superpotraviny

Ačkoliv se superfoods obvykle spojují s exotikou, není tomu tak. I u nás pěstujeme superpotraviny, které rozhodně nejsou horší než ty zahraniční! Věděli jste, že českou supepotravinou je česnek nebo cibule? Česnek má dobré antibakteriální účinky. Stejně tak obsahuje spoustu antioxidantů cibule. Tereza Havrlandová však upozorňuje na to, že česnek a cibule mohou způsobovat zažívací potíže. Málokoho by pak nejspíš napadlo označit za superpotravinu vločky. Ovesné vločky obsahují kromě komplexních sacharidů také hořčík, zinek, vitamín B a cennou vlákninu. Pokud si z nich ráno připravujete ovesnou kaši a přidáte si do ní navíc čerstvé borůvky a lněné semínko, dodáte svému tělu řadu  prospěšných látek. Skutečnou superpotravinou v Česku je ale podle Terezy Havrlandová třeba sušený rakytníkový prášek anebo kvašené zelí.

TOP 10 nejznámějších zahraničních superpotravin

1. Acai berry

Tyto drobné plody jsou velmi vzácné antioxidanty, které jsou známé svými blahodárnými účinky na snižování cholesterolu v krevním oběhu a blahodárně působí i na paměť. Acai se dá u nás koupit pouze v prášku a jeho hlavním benefitem je vysoký obsah antioxidantů.

2. Maca

Prášek z peruánské byliny maca má pozitivní vliv na libido a mužskou potenci, ale i na ženskou hormonální rovnováhu, plodnost, regulaci cyklů či zmírnění projevů menopauzy. Konzumace této superpotraviny dále přispívá k celkové pohodě a zkoumá se i její pozitivní vliv na sportovní výkonnost, rychlejší svalovou regeneraci a posílení imunity. Maca je také dobrý adaptogen. Zvyšuje odolnost organismu proti stresovým situacím a působí proti  depresím. Podle průzkumů zlepšuje také paměť, koncentraci a pomáhá proti chronické únavě.

3. Chia semínka

Chia semínka skvěle zasytí a mají nižší glykemický index. Tvrdí se o nich, že slouží jako prevence proti Alzheimerově chorobě a mají pozitivní vliv i na kůži a mozek. Dalším benefitem chia semínek je vyšší obsah omega-3 mastných kyselin, na které bychom v našem jídelníčku neměli zapomínat. Výborně se hodí k přípravě pudinků, ideálně v kombinaci s čerstvým ovocem a oříšky.

4. Goji

Goji neboli kustovnice čínská se pyšní především svými skvělými antioxidačními účinky. Kustovnice čínská dokáže harmonizovat činnost jater a ledvin, posiluje obranyschopnost organismu, působí proti alergiím, astmatu a dokonce posiluje zrak. Za zmínku stojí poměrně vysoký obsah železa, zinku, mědi, manganu a chromu.

5. Chlorella

Chlorella je oblíbená sladkovodní řasa nabitá antioxidačními vlastnostmi chlorofylu. „Chlorella  je specifická svými detoxikačními schopnostmi. Její buněčná struktura na sebe dokáže vázat toxiny a odvádět je z těla ven. Mimo jiné i těžké kovy,“ říká Tereza Havrlandová.

6. Spirulina

Spirulina obsahuje vysokého množství vitaminů, minerálů, aminokyselin, vlákniny, enzymů a dalších látek. Podobně jako chlorella pomáhá s doplněním železa a vitaminů ze skupiny B.  Je bohatá na kyselinu listovou a vitamíny D, K, A, E, vápník, hořčík a draslík. Zajímavé je i to, že spirulina může hrát roli ve sportovní výkonnosti. Prý umí podpořit tukový metabolismus a ochránit svalovou hmotu.

7. Baobab

S touto superpotravinou se můžete setkat nejčastěji ve formě prášku. „Baobab prášek je specifický svou sladkokyselou chutí. Pyšní se vysokým obsahem vitamínu C, který se podílí na chodu mnoha tělesných funkcí našeho organismu,“ tvrdí Tereza Havrlandová.

8. Guarana

Guarana se řadí mezi tzv. povzbuzující superpotraviny. Guarana povzbuzuje, stimuluje pozornost, snižuje únavu, ale na rozdíl od kofeinu je k tělu mírnější, ohleduplnější a nezpůsobuje pálení žáhy. Při dlouhodobější konzumace umí dokonce zvýšit mentální výkonnost, podporuje dlouhodobou paměť a pomáhá i lépe odolávat napětí a stresu.

9. Lucuma

Lucuma je aromatické ovoce, které je dnes mimořádně hodnocené pro své bohaté nutriční vlastnosti. Podobně jako baobab se s ním setkáte nejčastěji v podobě prášku. Prášek z lucumy má výrazně sladkou oříškově-krémovou chuť s nádechem karamelu. Můžete jej použít jako náhradu mouky do sladkých pokrmů nebo třeba oslazení snídaňové kaše.

10. Aloe vera

Tato rostlina obsahuje látky, které jsou účinné v boji proti paradentóze, ekzémům, rakovině střev a cukrovce. Kromě toho je aloe vera bohatá na hořčík, zinek, vápník, vitamíny A, C, vitamín B12 a další. Má i silné protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.